Küçük Yemek Masasında Misafir Ağırlamak!

Merhaba!
Günlük hayatta karşılaşılan problemlere çözüm bulmak önemlidir. Küçük bir yemek masanız varsa, kalabalık misafirleri o masaya sığdırmanın bir takım yolları vardır.

Evde düzenlediğimiz yemek davetlerinde, misafirleri masaya nasıl sığdıracağımızı düşünürüz. Çoğunlukla masalara 8 kişi rahatlıkla oturur. Bu tür masalarda stratejik bir yerleştirme yapıldığında 10 kişi sığdırmak mümkündür.

Misafirlerinizin çok geniş alana ihtiyacı yoktur. Yemek masasında, sandalye ve sofrada, gerekli alanı sağlayabilirsiniz. Öncelikle masayı duvardan uzaklaştırın. Böylece misafirleriniz masadan oturup kalkarken sıkıntı çekmezler.

Sandalye boyutu ve yerleşimi çok önemlidir. Yemek sandalyeleriniz 60 cm’den daha genişse, daha dar sandalyeler kullanmayı deneyin. Yuvarlak mamalarda 8 sandalyenin arasına katlanır sandalyeler ya da tabureler yerleştirin. Eğer masanız dikdörtgen ise, 4 yemek masası sandalyesini, masanın uzun kenarı boyunca sıralayın, daha sonra iki tabure veya katlanır sandalyeyi masanın iki ucuna yerleştirin.

Her zaman en kötü sandalyeyi kendinize veya eşinize/ yakın arkadaşınıza ayırın. En iyi sandalyeleri en yaşlı olanlara veya daha az samimi olduklarınıza verin. Misafirlerin göreceği ilk şey tabure olmamalı. Bu yüzden taburelerinizi masaya oturulacağı zaman ortaya çıkarın.

Üç tabaktan fazlası her zaman için sıkıntı yaratır. Salata, ekmek ve tereyağı için ayrı ayrı tabaklar kullanmayı, geniş ayaklı kadehleri bulundurmayı aklınızdan geçirmeyin. Bir şarap bardağı, bir su bardağı ve herkese bir çatal, bıçak, tatlı çatalı ve yemek kaşığı, tüm misafirlere yetecektir. Peçeteleri çatalın soluna değil, yemek tabağının ortasına bırakın.

Eğer çorba ile başlayacaksanız, çorba kaselerini, yemek tabaklarının üzerine koyun. Çorbayı büyük çorba kasesinden servis yapın. Aynı tekniği ana yemek için de kullanabilirsiniz. Sıkışık bir masada, dolu tabakları elden ele geçirmeyin.

Sofra ne kadar sıkışık olursa olsun, amaç misafirleri memnun etmektir. Ancak sıkışık bir sofra söz konusuysa, bu çabanızı ikiye katlamanız gerekir. Lambaları söndürüp, odanın etrafına bolca mum yerleştirin. Daha önceden ayrı tabaklara hazırlamış olduğunuz lezzetli tatlınızı servis yapmayı unutmayın. Herkesin yerini kartlara yazın ve kartları peçetelerin üzerine yerleştirin. Son olarak misafirlerinize karşı samimi, candan ve anlayışlı olun. Sevgi ve güleryüz, masadaki tüm yemeklerden daha önemlidir.
Küçük Yemek Masasında Misafir Ağırlamak! - *MSN Kadın - Dekorasyon
 
Üst Alt