• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Küçük Salonlara Dekorasyon Önerileri!

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Küçük Salonlara Dekorasyon Önerileri!

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Küçük bir salonda, doğru yaşam alanı yaratmak zordur. Evin en çok zaman geçirilen bu odasını daha iyi değerlendirebilmeniz için öneriler,

Ferah ve kullanışlı bir salon için, metrekareden çok daha önemli detaylar vardır. Doğru seçilen aksesuarlar ve renkler; salonunuz ne kadar küçük olsa da, daha aydınlık ve geniş izlenimi yaratabilir.

Küçük mekanlarda en önemli detaylardan birisi, duvar rengidir. Ancak mutlaka açık renk kullanacaksınız diye bir kural yok. Işık oyunlarını arttırarak ve eşyaların renklerini ayarlayarak, mekanda aynı ferahlık duygusunu uyandırabilirsiniz. Açık renk aksesuarlar ve eşyalarla, koyu renk bir duvar birbirini tamamlayabilir.

Küçük mekanlarda, ışığın yerden yayılması ve lambanın çok alçak olması, mekandaki ferahlığı öldürür ve loş bir ortama sebep olur. Yer aydınlatmaları kullanmak istiyorsanız, kanepenizin boyunda eşitlenebilen bir lamba tercih etmelisiniz. Böylece, ışığın daha sağlıklı ve efektif olmasını sağlayabilirsiniz.

Derinlik sağlamak, dar alanları genişletmenin önemli yollarından biridir. Bunu başarabilen aksesuarların başında ise, ayna gelir. Duvara asılan aksesuarlar, yarattığı kalabalık nedeniyle mekanı olduğundan küçük gösterebilir. Duvarda büyük bir ayna kullanarak, mekanın derinliğini arttırabilirsiniz. Ayrıca, gün ışığını yansıttığı için daha fazla ferahlık kazandırır.

Sehpa kullanmak, salonun vazgeçilmezlerindendir. Ancak yanlış tercihler, ufak salonunuzu daha dar göstermenize sebep olabilir. Küçük mekanlarda açık renk ve tek parça sehpa kullanmanız tavsiye edilir. Çok parçalı ve renkli sehpalar, görsel olarak hoş dursa da, küçük alanlarda iyi sonuç vermezler.

Mekanda çok renk kullanmak, mekanı bölmeye sebep olur. Tek ve açık renk, ferahlık yaratmanın yollarından biridir.

Küçük alanları büyütmek istediğinizde, önemli konulardan biri aydınlatmadır. Tavandan aydınlatma sevmeyenlerin tercihi olan yerden aydınlatmalar, çok şık olsalar da, ışığı yeterince yaymadıkları için, mekanın daha karanlık gözükmesine neden olurlar.

Sevdiğiniz aydınlatmayı kullanarak salonda ışık yaratmak istiyorsanız, elbette onun da çözümü var. Aydınlatma ünitesini, uygun bir sehpanın üzerinde ve ışığın daha sağlıklı yayılacağı bir bölümde kullanabilirsiniz.

Küçük salonlarda fazla aksesuar iyi sonuç vermez. Küçük ve çok aksesuar yerine, büyük ama az sayıda obje kullanırsanız, mekanı olduğundan daha ferah gösterirsiniz.
MSN Kadın
 
Üst Alt