Kriptolu telefon nedir? Ne amaçla kullanılır?

Kriptolu telefon nedir? Ne amaçla kullanılır?

Kriptolu telefonlar, üzerlerindeki özel bir şifreleme yazılımı ile karşılıklı olarak uçtan uca şifreli görüşmeyi mümkün kılan özel telefonlardır. Bu telefonlar sayesinde ilave bir güvenlik seviyesi sağlanarak GSM şifreleme algoritmalarının kırılması riskine karşı içeriğin gizli tutulması hedeflenmektedir.

Kripto eklime olarak şifreleme sözcüğünün İngilizce adı olan “encryption” sözcüğünden Türkçeleştirilmiştir. Kripto işlemi de telefon üzerindeki özel bir donanım veya yazılım ile yapılır. Ses telefon üzerinden GSM modülü üzerinden iletim işlemi başlamadan önce şifrelenir. Daha sonra telefondaki GSM modülü üzerinden sinyal olarak GSM şebekesine normal iletişimdeki gibi aktarılır. Fakat aktarılan veriler önceden farklı bir algoritma ile şifrelendiği için dinlense bile dinleme esnasında anlaşılmayan veriler elde edilir. Ancak bu şifrelemenin de kırılması durumunda dinleme gerçekleştirilebilir. Konuşmanın her iki ucunda aynı tipte kriptolu telefon kullanılması gereklidir.

Bu tür ekipmanların Türkiye'ye ithalatı veya Türkiye içinde üretimi özel izinle gerçekleştirilir. Genellikle üst düzeydeki devlet adamları ve kolluk kuvvetleri tarafından kullanılır.

Telefondan rahatsız edilenler ne yapabilir?

Haberleşmenin Gizliliği Anayasa'nın 22. maddesi ile güvence altına alınmış olup, kişiler arasındaki haberleşmeye ilişkin incelemeler ancak Anayasa'nın ilgili hükmü çerçevesinde, Kanun'la düzenlenen şartlarla ve yetkili mahkeme kararı ile mümkündür. Telefonla taciz edilme veya cep telefonun çalınması gibi münferit olaylarda mahkeme veya Cumhuriyet savcıları tarafından verilen bir kararla, mağdurun telefonuna ilişkin görüşme kayıtları (arayan ve aranan telefon numaraları) ilgili mahkeme veya savcılığa gönderilmektedir. Müteakip çalışma operatörün dışında gerçekleşmektedir. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşırsanız öncelikle devletin resmi kurumlarına şikayette bulunmanızı öneririz.

Telefonunu çaldıran veya kaybeden kişi bilgilerinin güvenliği için ne yapmalı?

Telefonunuzun çalınması durumunda öncelikle mutlaka 444 0 532 / 444 0 535 /444 0 542 / 444 0 555 ilgili operatörün Müşteri Hizmetleri'ni arayarak konu hakkında bilgi verin ve hattınızın geçici kapama işlemlerini başlatın. Telefonunuzun kaybolduğunu ya da çalındığını anladığınız anda, hemen Müşteri Hizmetleri'ni aramanız çok önemli. Çünkü telefonunuzu bulan kişiler hattınızı kullanarak uzun süreli veya yüksek miktarlarda görüşme yapabilir. Bu durumda, cihazınızın seri numarası (IMEl-International Mobile Equipment Identification-Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği) ve telefonun size ait olduğunu belirtir bir belgeyle savcılığa başvurmanız gerekir.

Telefonunuzda *#06# tuşlayarak IMEI numarasını öğrenin ve mutlaka telefonunuz dışında bir yere kaydedin. IMEI numarası vasıtasıyla, başvuruda bulunduğunuz Cumhuriyet Savcılığı, GSM operatörleri ile bağlantı kuracak ve telefonunuzun hangi SIM kart ile kimin tarafından kullanıldığını belirleyecektir. Bu noktada telefonunuzun faturası, cihaz ve numaranın size ait olduğunu gösterir tek belgedir. Bu nedenle böyle bir durumda telefonunuzun size dönebilmesi için mutlaka faturanızı saklayın. İkinci el telefon satın almanız durumunda satın aldığınız kişiden önceki satış faturasını ve yaptığınız satın almaya dair bir makbuz talep edin.

Abone gizli numaradan çağrı almak istemiyorsa, çağrıyı nasıl engelleyebilir?

GizliNumaradanAramaKısıtlama servisi, gizli numaralardan gelen aramaları engeller. Servisi kullanmanız durumunda gelen aramalar, daha telefonunuz çalmadan, otomatik olarak reddedilecektir. Sizi gizli numaradan arayan kişiler, “Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz” anonsunu duyar. GizliNumaradanAramaKısıtlama tüm Turkcell numaralarına açık bir servistir. Ayrıca, servisi kullanmak için herhangi bir abonelik ya da sabit ücret söz konusu değildir. Servisi kullanmak için *253# tuşlayıp YES 'e bastığınızda gelen gizli numara aramaları daha telefonunuz çalmadan engellenecektir. Yalnız, GizliNumaradanAramaKısıtlama servisi, eski tip sabit telefon santrallerinden (analog santrallerden) ve yurtdışından numara bilgisi gönderilmeden oluşturulan çağrıları engellememektedir.

Cep telefonlarında bulunan kişisel bilgilerin güvenliği ve gizliliği nasıl korunabilir?

Hattın başkaları tarafından kullanmasını engelleyecek ne yapılabilir?

Cep telefonunuzdaki kişisel bilgilerin güvenlik ve gizliliğini koruyabilmek için alabileceğiniz bazı önlemler var.

Cep telefonunuzdaki SIM kartı mutlaka PIN sorusu devrede olacak şekilde kullanın. PIN kodunuzu başkalarının kolayca tahmin edebileceği şekilde seçmeyin ve kimseyle paylaşmayın.
Telefonunuzun çalınması durumunda öncelikle mutlaka 444 0 532 / 444 0 535 Turkcell Müşteri Hizmetleri'ni arayarak konu hakkında bilgi verin ve hattınızın geçici kapama işlemlerine başlayın.
Telefonunuza gelebilecek SMS, MMS ya da e-postalarda var olan linkleri, göndereni tanımıyorsanız açmayın, varsa mesajla birlikte gelen yazılımı kurmayın.
Telefonunuzda çıkacak olan güvenlik uyarılarını, mesajda belirtilen riske ilişkin bilgiyi tam olarak anlamadığınız sürece dikkate alın, es geçmeyin.
Güvenliğinden emin olmadığınız bağlantılardan ve kaynaklardan mümkün olduğu kadar telefonunuza içerik indirmeyin veya telefonunuza yüklenmeye çalışılan programları kurmayın.
Kişisel bilgisayarlardan telefonunuza bir program veya bir doküman göndereceğiniz zaman, öncelikle göndereceğiniz öğeyi mutlaka kişisel bilgisayarınızda veya cep telefonunuzda virüs taramasından geçirin.
Telefonunuzun “bluetooth” özelliğini sadece ihtiyaç duyduğunuz anlarda açın ve işiniz bittiğinde kapatın.
SüperŞifre'nizi isim veya doğum tarihi gibi kolay tahmin edilebilir bilgilerden belirlemeyin. Kişisel bilgilerinizi ve SüperŞifre'nizi gizli tutun ve kimseyle paylaşamayın. Bu bilgileri herhangi bir yere yazmayın.
Turkcell, sözlü veya yazılı olarak, hiçbir zaman e-posta, SMS ya da telefon aracılığıyla SüperŞifre'nizi sormaz veya talep etmez. Bu nedenle sizden SüperŞifre'nizi talep eden üçüncü şahıslara şifrenizi açıklamamanızı öneririz.
Kişisel bilgilerinizi veya şifrenizi göndermenizi talep eden bir e-posta Turkcell'e aitmiş gibi görünen bir adresten gelirse, bu e-postaya kesinlikle cevap vermeyin.
Gelen e-postaların içinde bulunan linklere tıklayarak ulaştığınız sayfaların ulaşmak istediğiniz sayfa olduğuna emin olun. Bu linklere tıkladığınızda, linkte görünen adrese ulaştığınızı sanmanıza rağmen, aslında oluşturulmuş sahte bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Bağlanmak istediğiniz Turkcell sitelerinin Web adresini, adres çubuğuna yazarak bağlantı sağlamanız en güvenli yöntemdir.
kaynak:turkcell
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt