• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kredi kartından nakit çekim yasaklanıyor

Okunuyor :
Kredi kartından nakit çekim yasaklanıyor

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, ödeme güçlüğü çeken kart müşterileri için çözüm ararken, iki yeni kısıtlamayı içeren bir düzenleme taslağı hazırladı. Tasarı uygulamaya geçerse kredi kartından para çekmeye yasak geliyor

2 kısıtlama geliyor

Düzenleme taslağını üyelerine gönderen Bankalar Birliği ise, tüm üyelerin görüşü alındıktan sonra hazırladığı önerileri BDDK’ya bildirecek. Bankacılık çevrelerinden edinilen bilgilere göre, BDDK’nın yönetmelik değişikliği ile zordaki kart müşterilerine iki kısıtlama getirilmesi planlanıyor.

BDDK’nın buradaki çıkış noktası, bazı kredi kartı müşterilerinin sadece asgari düzeydeki yüzde 20’lik ödemeyi yapması. Böylece borç öteleniyor ama kalan bakiyeye faiz işlediği için borç büyüyor. Müşterinin riskinin daha da yükselmemesi amacıyla iki önlem düşünülüyor. İlk olarak bu tür kartların limiti kesinlikle arttırılmayacak.

Nakit çekimine engel

İkinci önlem olarak bu kartlarla nakit çekişi yasaklanacak, ancak mevcut limitle alışverişin devamı önlenmeyecek. Halen mevcut uygulamada bankalar aralık ayında limit arttırırken sadece son üç dönemde asgari ödeme yapılması ve toplam borcun yarısının karşılanmış olması şartına bakıyor. Yönetmelikte, kart limitini arttırma koşulu ağırlaştırılıyor. Ancak BDDK yetkililerine göre asıl çözüm, kişiye özel “tek limit” uygulanması. ”

Vatan
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
İyi mi kötü mü birşey demem olanaksız.. Bir anlamda iyi sonunu düşünmeyenler için. Bir yandan kötü vadesini doldurmasına ramak kalanlar için.:Winlk_Tongue:
 
Üst Alt