• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

KRAKATAU -java barat

Okunuyor :
KRAKATAU -java barat

orkuorkun

Kıdemli
Üye
KRAKATAU...
Endonezya nın java adasının batısında, dünyanın en tehlikeli volkanlarından bir tanesi de KRAKATAU dur
Java adasından 50km uzakta java ile sumatra arasında deniz yüzeyinde oluşmuş bir volkandır. Şu anda büyük bir aktivitesi olmamakla beraber kükürt gazları çıkarmaya devam eder. 1680 den 1883 senesine kadar çok büyük patlamaları olmamış uyumuş, fakat 1883 senesinin mayıs ayında aktifleşmeye başlamış ve 27agustos 1883 sabahı saat 10. Gibi sabah saatlerinde denizin sahil kesimlerinde sular çekilmeye başlamış, sahil köylüleri suların hızlı çekilmesiyle birlikte deniz yatağında susuz kalan balıkları toplmaya başlamışlar. Ama o zamanlar bunun bir felaketin başlangıcı olacağını düşünememişler,Bir süre sonra Öyle bir patlama olmuş ki 3500 km uzaktaki kuzeybatı şehirlerinde dahi patlama sesi duyulmuş, volkan 80km uzaklıga kadar kaya parçaları fırlatmış,Gökyüzü dumandan simsiyah olmuş ve sis tabakası 6000 km uzaklıklara kadar buharlı çalışan gemilerin kayıtlarına işlenmiş.840km uzaklıktaki singapur adası tamamen toz içinde kalmış.Gündüz içinde karanlık yaşanmış. Patlamanın sonucunda 40 metre büyüklükte Tsunami dalgaları oluşmuş “”Sumatra ve java adasında toplam 165 köy ve birçok kasaba sular altında kalmış, Dalgaların geri dönüşünde toprak kaymaları oluşmuş, oluşan Tsunami dalgaları 12 gün sonra aden körfezi ne kadar ulaşmış- yani resmen hint okyanusunu
Baştan başa dolaşmış. O zamanki verilere göre 36.000 kişi ölmüş. Bu benim onlardan aldığım bir kitabı türkçeye çevirdim.
Endonezya binlerce volkanik adadan oluşan bir ülkedir. Volkanlar toprak altındaki mineralleri açıga çıkardıkları için, çok güzel orman ve “Tropik bir florası vardır.
Eğer bir gün “Jakarta ya yolunuz düşerse Krakatau ya bir tur la gidebilirsiniz, tahminen sahil kenarındaki turlar 40-50 dolara götürürler. Deniz ortasındaki volkanik kayalıklardan 1883 tarihinden bu yana öyle bir çiçek ve orman tabakası görürsünüz ki, kelimelerle anlatmak mumkun değildir.”Buradaki yaban hayvanları mahlükatlar,,kelebekler ,kuşlar,kertenkeleler,tavşanlar,yılanlar, o kadar farklı çeşittir ki dünyanın başka yerinde göremezssiniz,”Şu anda sönmüş bir volkandır. Ama bir botla giderken bu volkan hakkındaki yazdığım söylentileri halkın ağzından dinlerseniz. Sanki her an patlayacakmış gibi bir korkuya kapılırsınız.
Yerel halk sunda dili ve endonezyaca konuşur, Ve bu anlattığım yazıların çoğunu büyük anneleri veya büyük babalarından dinlemişlerdir, her birinin farklı bir hikayesi vardır. Buraya en yakın limanlar cikading ve merak
Tır,Jakarta ya 1-2 saat uzaklıktadır buraya yakın en gözde kasabalar başta “CILEGON- anyar ---serang –
Sahil kenarı çok temizdir BUNGLOW evler kiralayabilirsiniz ,klimalıdır, Buraya yakın en batılı hizmetle çalışan hotel MARBELLA EL SOLİTE dir CİLEGON kasabası ile ANYAR köyü arasındadır, Jakarta da ki hoteller dolu olduğunda Turistler buraya yönelir fiyatlar uygundur.


yazı alıntı değildir. kısmen çeviridir kendi araştırmalarım.
Senolmutlu@2009 SUPERMEYDAN
 
Üst Alt