• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

kpss tercih işlemleri başladı

Okunuyor :
kpss tercih işlemleri başladı

karaca10

Amatör
Üye
2006 KPSS Tercih ve Yerleştirme İşlemleri

tercih işlemleri için tıklayınızÖSYM'nin 20 Ekim'de yaptığı açıklamaya göre, 2006-KPSS yerleştirmesi için adaylar, tercihlerini 30 Ekim-08 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleştirecek.

ÖSYM'nin 20 Ekim'de yaptığı açıklamaya göre, 2006-KPSS yerleştirmesi için adaylar, gerekli olan Kılavuzu 30 Ekim-08 Kasım 2006 tarihleri arasında, 3 YTL karşılığında ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ile Kılavuz satış noktalarından alacaklar ve tercihlerini Kılavuzda yer alan kurallara göre internet üzerinden yapacaklardır.

Bu yerleştirmelere 2 milyona yakın aday katılabilecektir

Kılavuzda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve sözleşmeli pozisyonlarından tercih yapabilmek için 10-11 Temmuz 2004 tarihinde yapılmış olan 2004-KPSS, 01-02 Temmuz 2006 tarihinde yapılmış olan 2006-KPSS/1 veya 17 Eylül 2006 tarihinde yapılmış olan 2006-KPSS/2'ye girilmiş ve bu sınavların en az birinden geçerli KPSS puanının alınmış olması gerekir.

Toplam kaç kadro yer alacaktır?

KPSS tercih kılavuzunda; ortaöğretim mezunları için toplam 6.284, önlisans mezunları için toplam 3.537 ve lisans mezunları için toplam 8.220 kadro ve sözleşmeli pozisyon bulunmaktadır.

Hangi puanlar kullanılacaktır?


2004 veya 2006 KPSS puanlarından, lisans mezunları KPSSP3'ü, önlisans mezunları KPSSP93'ü, ortaöğretim mezunları ise KPSSP94'ü kullanacaktır.

Hem 2004 hem de 2006 KPSS'ye girenler hangi puanı kullanacak?

Genel kurala göre hangisi yüksek ise o puan kullanılacaktır. Ancak öğrenim durumu değişmiş ise son öğrenim durumuna ait puan kullanılacaktır. Örneğin 2004 KPSS'ye ortaöğrenim düzeyinden ama 2006 KPSS'ye lisans düzeyinden katılan bir aday sadece 2006 KPSS puanını kullanabilecektir.

Mezun olamayanlar ne yapacak?

KPSS'ye mezun olacağını düşünerek giren adaylar, eğer tercihleri yapacakları güne kadar mezun olmamış ise tercih yapmamalıdır. Zira tercihlerin yapıldığı anda mezun olmak gerekmektedir.

Sınava lisans düzeyinden giren aday, bir alt öğrenim düzeyinden tercih yapabilir mi?

Sınava lisans veya önlisans düzeyinde giren bir adayın bir alt öğrenim düzeyinden tercih yapma hakkı bulunmamaktadır. Örneğin 2006 KPSS'ye lisans düzeyinden katılan bir adayın önlisans düzeyindeki kadroları tercih etme gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Bu durumdaki adayın sadece lisans kadrolarını tercih etmesi gerekmektedir.

Tercih ve yerleştirme nasıl yapılıyor?
Tercih işlemleri ÖSYM'nin internet sitesinden yapılacaktır. ÖSYM, genel olarak adaylara, 15 kadro veya pozisyonu tercihlerine yazma hakkı tanımaktadır. Yerleştirmeler bilgisayar ortamında ve puan/tercih üstünlüğüne göre yapılmaktadır.

Başvurabilmek için 70 puan alma şartı var mıdır?
Başvuru yapabilmek için KPSS'den 70 puan alma şartı bulunmamaktadır. KPSS'ye giren her aday tercih işlemlerine katılabilir. Ancak yüksek puan almayanların yerleşme ihtimali çok düşüktür.

Yüksek lisans öğrenimine göre kadrolara başvuru yapabilir miyim?
Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak atamalarda lisans mezuniyeti dikkate alınmaktadır. Bu konuya ilişkin belirleme 2547 sayılı Kanunun 43/b bendi gereğince Yükseköğretim Kurulunca yapılmıştır. Kurul 1996 tarihli kararında unvanların lisans öğrenimlerine göre belirleneceğini belirtmiştir. Bu çerçevede, yüksek lisans öğrenimine dayanarak bir kadroya başvurmak mümkün değildir.

KPSS puanıyla yerleşip gitmezsem ne olur?
ÖSYM'nin yapacağı yerleştirme sonrasında adayın, istenen belgeleri temin etmeyip, göreve hiç başlamaması halinde bu adaya uygulanacak cezai bir müeyyide bulunmamaktadır. Ancak aday belgeleri ilgili kuruma verdikten ve kurumda atamayı yaptıktan sonra göreve başlamaz ise bu halde aday bir yıl boyunca memur olamaz.

Diğer taraftan yerleşen bir adayın, görevi beğenmeyerek sonraki yerleştirme işlemlerine katılabilmesi için, ÖSYM tarafından yerleştirmesinin yapıldığı kurumdan, göreve başlamadığına dair belge alması gerekmektedir.

Yerleşen aday atamasını dondurabilir mi?
Bir kamu kurumuna yerleştirmesi yapılan bir adayın ne kadar süre içerisinde göreve başlayacağı 657 sayılı Kanunun 62 ve 63'üncü maddelerinde düzenlenmiştir. Kanunun 62'nci maddesinde aynı yerdeki bir kamu görevine atananın ertesi gün işe başlaması, başka bir yerdeki göreve atananın ise 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini izleyen iş günü içinde işe başlamak zorunda olduğu belirtilmiştir. Örnek verecek olursak: Mersin'de ikamet eden ama Tekirdağ'a memur olarak atanan birisinin atama emrinin tebliğinden itibaren 15 gün içinde gidip göreve başlaması gerekmektedir.

KPSS puanıyla kaç defa atamalara başvurulabilir?
ÖSYM'nin yaptığı bir yerleştirme işlemidir. Bu işlemden sonra aday, eğer tercih kılavuzunda aranan şartları taşıyorsa, ilgili kurumca ataması yapılacaktır. Bu atama bilgisi de ÖSYM'ye iletilecektir. İşte bu halde ataması yapılan kişi "havuz"dan düşülecektir. Böylece bu aday, ÖSYM tarafından yapılan sonraki yerleştirmelere katılamayacaktır. İki kez yerleşememe olayı hem memur hem de 399 sayılı KHK'nın II sayılı cetveline tabi sözleşmeli pozisyonlar için geçerlidir.

Bu 15 günlük süre belge ile ispatlanacak hallerden dolayı iki aya uzayabilir. Belge ile ispatlanacak hususların içinde sağlık sorunları ve askerlik durumu sokulabilir. Ancak bunun dışında atamayı dondurmak gibi bir durum bulunmamaktadır.

Memur olarak atanan kişi daha sonra başka bir memurluğa nasıl geçebilir
Memur olarak çalışmaya başlayan kişi başka bir memurluğa iki şekilde geçebilir. Ya yeni bir KPSS sınavına girecek ve yerleştirme işlemlerine katılacaktır. Bu halde, yani yerleştirmesinin çıkması halinde, muvafakat alarak geçiş yapabilecektir. Ya da naklen geçiş prosedürünü kullanacaktır. Bu uygulamaya göre de, memurun naklen geçiş yapabilmesi için başka bir kamu kurumunun memuru talep etmesi gerekmektedir.

Memur olarak çalışan kişi nasıl unvan değiştirebilir?
Bir kamu kurumuna memur olarak atanan ancak örneğin mühendislik fakültesi mezunu bir kişinin daha sonra mühendis kadrosuna atanabilmesi için, çalıştığı kamu kurumunun unvan değişikliği sınavı açması, bu kişinin de yapılacak sınavda başarılı olması gerekmektedir. Sınav sadece yazılı olarak yapılmakta olup, sözlü sınav uygulanmamaktadır. Burada karşılaşılan en önemli sorun ise kamu kurumlarının unvan değişikliği sınavı açma yoluna çok sık gitmemeleridir.
 
Üst Alt