• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kötü Haber Hiç Yoktan İyidir

  • Konbuyu başlatan Gül@y
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 1
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Kötü Haber Hiç Yoktan İyidir

Gül@y

Kıdemli
Üye
Kötü haber almayı hiç kimse istemez, fakat bazıları için hiç haber alamamak çok daha kötü. Yeni bir çalışmada, belirsizliğin hafif düzeyde nörotik kişileri daha fazla strese soktuğu ortaya çıktı.

Kötü haberin dikkati çektiği, iyi haberinse beyinde çok önemli bir değişikliğe yol açmadığı psikiyatristlerce açıklandı. Bilim adamları bu fenomeni beynin tehlikelere karşı geliştirdiği bir sağ kalım mekanizması olarak açıklıyorlar.

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar insanların belirsizliğe, yani yetersiz bilgi veya iyi anlaşılmamış bilgiye nasıl tepkiler verdiklerini araştırdılar. 41 genç kadın ve erkek nörotik açıdan değerlendirildikleri bir teste tabi tutuldular. Stres takibinde, araştırmacılar beynin çatışma ve belirsizlikten sorumlu kısmı olan, ön singülat korteksteki nöral aktiviteyi izlediler.

Nörotizm skorları yüksek çıkan deneklerde, olumsuz geribildirimle kıyaslandığında, belirsiz geri bildirim karşısında daha yoğun beyin aktivitesi gözlendi.
mcaturk.com

aranızda kötü haber almak isteyen varmı :)
 

D€NiZ

Kıdemli
Üye
Kötü haberi almak kimse istemez tabiki..Ama belirsizlik denilen olgu da çok kötü..

İyi haberi atalım kenara sorun yok zaten.Kötü haber alındığında insan üzülür kahrolur,sinirlenir,öfke nöbetlerine girer kimbilir belki yaşamdan elini eteğini çeker...falan filan ama sonuçta olayın netliğini öğrenmiştir.Haber her ne içinse bundan sonra ona göre davranıcak,olayın akıbetinde hayatına ona göre biçim vericektir.
Fakat belirsizliklerde insan ne yapacağını, nasıl yol izleyeceğini, öylemi,böylemi diyerek neden sonuç ilişkisinden hangisini düşüneceğini bilemediğinden bir beyninde bence daha çok soru işareti,daha çok kötümser düşünme,olmadık olasılıkları olaya indirgemekte sürekli karmaşa halinde bulunmakta ve bunun sonucunda da sanırım daha psikolojik yıpranma meydana gelicektir..
Kötü haber evet kötü bir getiriliş ama sonuç nettir.Belirsizlik sonsuz düşüncelerde karmaşık çelişkiler ve belkide her an netleşmesi beklenen bir nöbettir..
 
Üst Alt