Köstence

Tarih 07 nisan 2010 akşam saatleri sat 17 gibi hava kararmamış daha

Çıkıyoruz liman caddesinden.La porta uno diyorlar. merkez uzak Yürüyerek gitseniz çingeneler yan kesiciler vardı eskiden soyularak gelirdiniz. Şimdi artık daha emniyetli yollar. güzel bir şehir aslında . Türk restoranları kaynıyor. Artık köstencenin türkçe yayın yapan fm radyo istasyonu bile var. buradaki çanak antenlerin çogunlugu Türksata çevrilmiştir. romnler bile türkçe müzik dinlerler.

Dışarıya çıkıyorsunuz köstencenin ana caddesine gideceksiniz. TOMIS magazası meşhurdur. Şehrin merkezi sayılır
Herşey tamam ama Taksi tutmak lazım. Atlıyoruz bir taksiye ingilizce de anlamıyor Taksici telsizden merkeze bildiriyor. Bir Türk olduğunuz ve romence bilmediğiniz anlaşılıyor. Taksicilerin çoğu zaten türkçe bilir.
Fakat siz tesadüf ya Türkçe bilmeyenini bulmuşsunuz Taksi telsizinden kocaman bir kız sesi
Türkçe ; iyi günler efendim size nasıl yardımcı olabiliriz ?
nasıl söylesem Kız lazım mı efendim ??
yok biz almayalım. (kız kız satmayı teklif ediyor ? garip ama gerçek)

Herhangi bir yerden dolaşıyoruz arkadaşımızla türkçe konuşuyoruz adamın biri fısıldıyor kız lazım mı abi, Kızın biri asılıyor işaret yapıyor.
La pizza da vejeteryan pizzası ısmarlıyoruz kendimize garson kız gülüş atıyor. Bir an komplekse kapılıyoruz. Garson kız sanki özel gülümsemeyle pizzlarımızı bırakıyor.
Bütün kızlar bizi yemek için sanki birl,ik olmuş bugün. Türkçe konuşuyoruz ya ilgi çekiyoruz. sanki vurucu tim hazır beklemede.
yanımda 75 yaşındaki baş mühndis
Laf lafı açıyor abi diyorum kızlara vericek bişeyim yok evli adamız. diyoruz gülümseme hahaha.
Yok diyor yan masadan bir kadın salça oluyor türkçe evli de olsan farketmez canım burası romanya. Ama arkadaş 75 yaşında ! farketmez canım. burda paran oldumu her yol var istersen toplu takılırız..
sessiz olmak en iyisi bu kadar tesadüf olmaz ki. Aha yedik zılgıtı tanımadığımız kadından gene taksiye binip geri dönücez kız lazım mı ? yok istemez. inşallah bir gören olmamıştır.
Sadece bir yemek yiyecektik. Türkün adı fena çıkmış burada . Türksen artık yapmasan bile yapmış sayılırsın. illa yapmak zorudasın sanki.
Çavuşesku kalk gör romanya dyumbük ve .... kaynıyor. AB kriterlerini de uyguluyor.

Belgeseller dergiler kitaplar bence çok şeyi anlatmıyor. , yaşadığımız olaylar gerçeğin ta kendisi. İnsanların aslıda bilmek istediği gizli kitpların yazmadığı hayat.

kimbilir belki bana öyle gelmiştir. İnanmayan gidip kendisi kontrol edebilir.

herşeye ragmen yanılıyor olabilirim.kimbilir.

senolmutlu@2010 supermeydan
 
Son düzenleme:
yazdıkların gerçeği yansıtmıyor yada tesadüfen olmuş (istanbuldada barcelonadada oluyor böyle şeyler).

Öncelikle sadece köstence ye (costanta) bakarak bütün Romanyayı aşağılamak bütün romen insanlarını kötü göstermek külliyen yanlış. İstanbul'daki yan kesici ve dolandırıcı ve hayat kadınlarının sayısı bütün romanyandakilerden 20 kat daha fazladır. Bütün Türkiyeyi karşılaştırmıyorum bile.
Türklerin girmediği yada çok az girdiği romen şehirlerine gidersen yüzüne bile bakmayacaklarından emin olabilirsin. Malesef ülkenin güneyi ve doğusu çok fazla Türk göçmen aldığı için (2004 e kadar romanya bize vize uygulamıyordu) kültürdeki bu bozuklukta normal haliyle. Transilvanya tarafına mesela bir cluj'a gidersen ne demeye çalıştığımı anlarsın.
2007 yılı itibariyle AB ülkesi olduklarından beri romanya diğer gelişmiş AB ülkelerine çok fazla göç verdi. Bizede 2004 yılından bu yana her yıl gittikçe daha zorlaşan vize uygulamaları yapmaya başladılar. Sadece 2009 yılında Ankara ve İstanbuldan vize alıp romanya sınırından geri gönderilen Türklerin sayısı 30.000 imiş. Bu kadar adımız çıkmış yani, romenlere çamur atacağımıza kendimize bakmalıyız.
Ha.. Hayat kadınları, illegal işler vs. yokmu? Var. Hemen hemen hepsinin başında bir Türk vardır, bir iki araştırsan görürsün zaten. Ama bu işlerin 20 kat fazlası Türkiyede mevcuttur. O yüzden çamur atmayı bırakıp önce iğneyi kendimize batıralım.
Bu ülkeye gezmek için gelmek isteyenler Bükreşi Köstence yi pas geçip braşov, cluj napoca, timisoara, sibiu vs. gibi çok güzel şehirlerede uğrasınlar. Kızlardan pek yüz bulamazsınız ama en azından ön yargılarınız kalkar.

Not: Romanya da yaşamıyorum ama iş gereği çok kez heryerine gidip geliyorum her yıl onlarca kez.
 
Romanya'da gidecek arkadaslara kisa bilgiler.

Romanya'nin Baskenti Bükres Tuna Irmagi kiyisinda kurulmus bir sehirdir. Bükres Sehri geçmiste sürekli sanat ve mimarinin baskenti olmustur. Bükres'te 1989 yilinda tamamlanan Parlamento Binasi Pentagon ve Tibetteki Potala Sarayi'ndan sonra Dünya'nin 3. Büyük binasidir. Bükres Sehri 1459 yilinda Kont Drakula olarak bilinen Prens Vlad tarafindan kurulmustur. Sehir zamanla Drakulanin Sarayinin etrafinda büyüyerek bugünkü Bükres ortaya çikmistir.
mutlaka gormeniz gereken destinasyonlar....
1- Athenaeum muzesi
2- Piata Arcul de Triumph
3- Milli Sanat Müzesi,
4- Herastrau Gölü
5- Gradina Cismigiu Parki
6- KÖSTENCE KRAL CAMII
7- ZAFER ANITI
8- Khreschatyk
9- TRANSILVANYA SATOLARIYLA
10- Private Istanbul Tours, Travel Agency, Cappadocia City Package Ephesus bu sitedende eskiden uçak bileti de satiliyordu ben burdan aldim...
diger konu ise konaklamada ben arkadaslara tavsiyem otel cok pahali onun bizim otel diyebilecegimiz yerler 100 usd baslayor onun yerine size ben size ev kiralamalarini tavsiye ediyorum. onlar ise 45 usd kaliyor ve cok daha rahat edeceginiz yerler acikcasi il gidisimde bende diger giden arkadaslar gibi fazla otel parasi verenlerdenim. yemek konusu ise arkadaslara domuz eti yemek istemeyen arkadaslara vejetaryan demek en iyi tercih olsa gerek ..
 
Üst Alt