Korku Kültürü

Yıllar önce bir gazete sayfasını yırtıp arşiv diye saklamışım. Çekmece temizliğim sırasında elime geçti. Okuyunca hatırladım ama hangi gazeteden kestiğimi çıkartamadım. Çok olmuş. Anlayabileceğim bir kanıtta yok yırtık ve solmuş gazete parçasındaKorkuyla yönetilen bir dünyadayız. Bu dünyanın iplerini elinde tutanların en güvendikleri silah psikolojiyle iç içe, kol kola . Toplum mühendisliği alanında Marsa gitmiş kadar ileri bir teknolojiye sahip birileri. Bu teknolojiyi kitleleri manüple etmek ve amaçları doğrultusunda yönlendirmek için kullanıyorlar. Korkuyu iyi tanımak gerek bu yüzden. Yüzleşmek gerek, özgürleşmek gerek.

Solmuş gazete paçavrasını çöpe atmanın vakti gelmiş. İçeriğini ise yazmak istedim yok etmeden önce nitekim güzel ülkemin korku imparatorluğu gündemine cuk oturuyor;

Korku bütün hayatımızı zehir eden kötü bir duygu durumudur, çok çeşitli görünümlerde ortaya çıkar. Sağlıklı insanda başkalarının kendi hakkında ne düşünebileceği korkusu, konuşma korkusu, amirlerden, rakiplerden, üniformalılardan ve kurumlardan duyulan korku, cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında beliren korku, başarısızlık ya da hastalık korkusu, gelecek korkusuBunlar kapitalizmin malı. Yalnızca onun ürünü olarak değil, aynı zamanda onsuz her şeyin çökeceği bir yapıtaşı olarak da bu sisteme ait. Kapitalizm hala, hem de daha fazla ve yaşamın en küçük ayrıntılarına kadar korku üreterek egemenliğini sürdürüyor. Korkuyu kabul etmemek korkmamak anl***** gelmiyor. Yaşamın her alanına sinen, hayatımızı zehir eden, toplumu bütün olarak hastalığın kucağına atan bu korkular yumağından kurtulmanın ilk adımı onu kabul etmek ve kaynaklarını saptamak. Korku zihinlere hakim hale gelirse dünyadaki sorunlar ve zorluklar abartılamaya ve olası çözüm yolları gözardı edilmeye başlanır.
Korku kültürü insanları birbirine yabancılaştırıyor. Bu kültür insanların toplumun karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadele etmelerini engelleyen bir şüphe ortamı yaratıyor. Korku kültürünün en olumsuz sonuçlarından biri herhangi bir yeni sorun ve zorluğu bir ölüm kalım meselesine dönüştürmesi.
yokolan.wordpress.com
 
Üst Alt