• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kör bir termitin adeta bir gökdelen inşa etmesi evrimle açıklanamaz

Okunuyor :
Kör bir termitin adeta bir gökdelen inşa etmesi evrimle açıklanamaz

ahmetsecer

Amatör
Üye
Bir termit adeta gökdelen büyüklüğünde bir yuvayı nasıl yapar? Üstelik bu canlı sadece 1-2 cm uzunluğundandır. Bu küçük termitlerin binlercesinin birleşerek yaptıkları muhteşem yuvalar ise tam 7 metre uzunluğundadır. Küçük bir termiti bu yedi metrelik yuvanın yanına koyun ve biran olsun düşünün, bu nasıl mümkün olabilir? Üstelik bu termitin bir de kör olduğunu ve yuvayı yapmak için binlerce kör termitin bir araya gelip muhteşem bir uyumla çalıştığını bilseniz eminim hayretler içinde kalırsınız. Eğer termitler insanlarla aynı boyda olsalardı, yaptıkları yuvalar da Empire State binasının şu anki uzunluğundan 4 kat daha yüksek olurdu. İnsanların yapamadığı bu muazzam işlemi kör termitler milyonlarca senedir, var oldukları andan itibaren yapmaktadırlar. Bu küçücük hayvanın böylesine üstün bir kabiliyete evrimle ulaşması asla mümkün değildir.

Termitlerin yaptıkları yuvalar öyle sıradan yuvalar değildir. Bu yuvalar yaklaşık 2.5 cm. genişliğinde, dar ve sayısız hücrelerden oluşmaktadır. Termitlerin bilinen en önemli özelliklerinden biri, insanların bile kolaylıkla yıkamayacakları sağlamlıkta yuvalar yapmalarıdır. Her tür, kendi ihtiyacı olan özelliklere göre farklı tiplerde yuvalar inşa eder. Kimi yakıcı sıcaklardan korunmasını sağlayacak yuvalar yaparken başka bir tür ise yağmurlardan korunacağı yuvalar inşa eder. Bu yuvalar ağaç içlerinde bulundukları gibi çoğunlukla da toprağın üstünde ve altında da yer alırlar.

Kör termitlerin kurduğu bu olağanüstü yuvaları son derece komplekstir. Bu küçük canlıların bu harika binaları yaparken kullandıkları hammaddeyse sadece toprak, kendi salgıları ve atıklarından ibarettir. Böylesine basit bir malzemeyle, bazıları ancak dinamitle yıkılabilecek kadar sağlam olan, üstelik içinde labirentler, havalandırma sistemleri ve kanallar gibi detaylı sistemler bulunan yuvalar yaparlar. Bu yuvaların içinde görevine son derece bağlı, asla işlerini aksatmayan savaşçı, nöbetçi, işçi termitler yaşamaktadır.

Şimdi bütün bu bilgilerin doğrultusunda birkaç soru sormak istiyorum. Küçücük kör bir termit neden metrelerce uzunluğunda bir yuva yapsın? Üstelik kör olarak bunu nasıl yapsın? Kör bir insan bunu yapabilir mi? Üstelik bu termitler neden kraliçenin ihtiyaçlarını karşılamak için delicesine çalışsın? Bu kör, sağır ve dilsiz binlerce termit sadece koklama ve tat alma yöntemleriyle birbirleriyle nasıl iletişim kursun? Kör birkaç insanı bir odaya koysak bunlar değil bir bina yapmak, taşları bile üst üste koyamazlar. Dolayısıyla bütün bu olağanüstülük kör tesadüflerle açıklanamaz. Allah canlılarda olağanüstü özellikler yaratarak kendi gücünü, kudretini ve sanatını gösterir. Canlılardaki bütün bu ihtişam aslında yalnızca Alalh’ın ihtişamı ve güzelliğidir.

"Allah herşeyin yaratıcısıdır. O herşey üzerinde vekildir." (Zümer Suresi, 62)
 
Üst Alt