• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Köpeklerdeki koku alma duyuları

Okunuyor :
Köpeklerdeki koku alma duyuları

meridyen2

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
Köpeklerdeki koku alma duyuları

Köpekler, koku alma duyuları çok güçlü olarak yaratılmışlardır. Beyinlerindeki koku alma merkezi insanlardan 40 kat daha fazla gelişmiştir. Bu nedenle köpeklerin koku alma yeteneği, insanlardan çok daha üstündür. Bu özellikleri sayesinde köpekler, avın kokusunu alıp, izini sürerek, avcıların vurdukları avları kilometrelerce uzakta da olsa bulup getirirler. Allah'ın köpeklerde yarattığı bu olağanüstü duyu organı başlı başına bir mucizedir.
Tavşanlar büyüdüklerinde 50-70 cm. arasında bir boya ulaşırlar. Arka bacakları ön bacaklarından daha uzun ve güçlüdür. Bu özellikleri sayesinde saatte 60-70 km hızla koşabilir ve bir seferde 6 metre ileriye sıçrayabilirler. Bir tavşan şehir içinde giden bir arabadan daha hızlı koşabilir. Tüm tavşanlar yaratılıştan bu özelliklere sahip olarak doğarlar. Allah onları hızlı koşucular olarak yaratarak, düşmanlarından kolayca kaçabilmelerini sağlamıştır.

Görmedin mi ki, gerçekten, göklerde ve yerde olanlar, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanlardan birçoğu Allah'a secde etmektedirler. .............. Şüphesiz Allah, dilediğini yapar.
(Hac Suresi, 18)

Balıklar çevrelerindeki dünyayı beş temel duyularının yanı sıra "yanal" çizgileriyle de algılarlar. Bu çizgiler boyunca uzanan duyarlı sinir hücreleri, yanından geçtikleri cismin büyüklüğünü ve yönünü algılar. Kör olan mağara balıkları bu sayede karanlıkta kolaylıkla hareket edebilir. Bu sistem bir çeşit denizaltı radarı ya da diğer adıyla "sonar"dır. Yüce Allah'ın üstün bir sanatla yarattığı bu canlılar evrimin hiçbir zaman gerçekleşmediğinin delillerindendir.

Köpeklerin vücutlarında insanlarda bulunmayan bazı özel sistemler vardır. Bu sistemler sayesinde, yürürken sürekli yere sürtünen patileri tahriş olmaz, pençeleri de aşınıp kurumaz. Rabbimiz, diğer canlılarda olduğu gibi köpeklerde de korunma mekanizmaları yaratmıştır. Rabbimiz herşeyi birbiriyle uyumlu yaratandır. Allah her canlıyı ihtiyacı olan özelliklerle donatmıştır. Böyle örnekler bizi düşünmeye ve Rabbimiz'in yaratışındaki sanatı fark etmeye yönlendirir.(alıntı marun yahya herşeyde hayır görmek)
 
Üst Alt