• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Köpek Cinsleri (resimli)

Okunuyor :
Köpek Cinsleri (resimli)

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
PULİ

Kökeni: Doğulu göçmenler tarafından 1000 yılı civarında Macaristandan getirilmiştir.Tibet terrierine çok benzer.
Tanımı: Macar köpek cinslerinin en küçüğüdür. Tüyleri siyah ya da gridir. İdeal yükseklik44 cm, ağırlık: 13-15 kg.dır.
Kişiliği: Dinamik bir çoban köpeğidir, neşeli ve aile içinde naziktir. Korumacı özelliği olup,yabancılardan ve küçük çocuklardan pek fazla hoşlanmaz. Profesyonel eğitim gerektirir, tek sahip tanır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
ROTTWEILER

Kökeni: Muhtemelen İtalyan mastiffinden gelmektedir. Ortaçağ'da, çoban köpeği olarak kullanıldı. Wuttemberg'deki bir Alman kasabasında, Rottweil'de yetiştirildi. 1800'lerde nesli tükendi. Yirmind Yüzyıl'ın başlarında Stuttgart'da toplanan coşkulu köpek yetiştiriciler sayesinde, yeniden popüler hale geldi.

Tanımı: İri ve güçlü bir gövdesi vardır. Erkeklerin yüksekliği 60-68 cm., ağırlığı 50 kg. kadardır. Dişiler biraz daha küçüktür. Küresel bir başı vardır; kulaklarının arası oldukça geniştir. Burnu çok iyi gelişmiştir; makas çenelidir. Gözler: koyu kahve, iyi huylu ve sadakatli bir ifade taşır. Kulaklar üçgen, ilen doğru düşük. Kuyruğu çok uzunsa biraz kısaltılmalıdır. Tüyler: kısa, sert ve kalın. Yanaklarında, burnunda, pençelerinde ve bacaklarında izler vardır. Rengi siyahtır.
Kişiliği: Asil, itaatkar, ağırbaşlı, cesur ve kolay eğitilir. İyi eğitilirse mükemmel bir koruyucudur. Çocuklarla birlikte yetiştirilirse güvenilir ve çocuklarla iyi geçinen bir ırktır. Genlerinden gelen koruma içgüdüleri dikkat gerektirir. Tanımadığı insanlara karşı beklenmeyecek kadar sert davranabilir. Yapısı itibarı ile bazı durumlarda ne yapacağını kestirmek mümkün olmayabilir.

Kullanımı: Çoban ve polis köpeği olarak kullanılır, daha önemlisi bekçi ve muhafızdır. İnsana eşlik eden bir köpek olarak da değerlidir ve özellikle çocuklarla arası iyidir.
Not: Bir batında on iki yavru doğurabilir
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
SAINT BERNARD

Kökeni: Asya kökenli olması muhtemel bulunan köpeğin Mastiff türüne benzediğini söylemek gerekir. Adını "Hospice du Grand Saint Bernard'tan, yani İsviçre ile İtalya arasında, Alp'lerin esas bölümündeki geçit yerindeki sığınaktan almaktadır. Köpeğe dair ilk kayıt 18. yüzyılda elde adilmiştir. Buradaki rahipler , dağlık araziden kışın , kar ve fırtına ortamında geçen yolcuların rehberliğinde , çığ yüzünden tehlike geçirenlerin kurtarılmalarında St Bernard'ın yardımından yaralanmaktadırlar.köpek hakkında ileri sürülen gerçeklerle öykü ve destanları birbirinden ayırd etmek pek olanaklı olmasa bile , St Bernard'ın dayanma gücünü , dikkatini , tedbirini ve koku duygularını inkar etmeye , olanak yoktur. Pek çok can kurtardığı , bulduğu , heyelanlardan insaları kurtardığı kuşkusuzdur. Esas "orjinal" olmadığı ileri sürülmektedir; daha sonra Newfoundland dahil öteki türlerle yapılan melezleme çalışmalarıyla bugünkü modern köpeğin ıslah edildiği anlaşılmaktadır.

Kişiliği: Uysal , zeki, itaatkar, korumacı, sakin, atak ve dost. Çığ felaketlerini önceden sezebilme yeteneği vardır. Küçük köpeklerden pek hoşlanmaz.
Gereksinimleri: Çok iri olan köpeğin , özel bakım istediği , bol et yediği , barınağında rahat olması gerektiği anımsanmalıdır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
SAMOYED

Kökeni: Çok eski zamanlardan bu yana Samoyedler olarak bilinen bir avcı ve balıkçı nüfus ile birlikte Sibirya'da yaşar. Yüzyıllardır kızak çeken güzel ve dayanıklı bir köpek olarak bilinir. 1889'da kaşif Robert Scott bu cinsten pek çok köpeği İngiltere'ye getirdi. Cins, burada geliştirildi ve bütün dünyaya yayıldı.

Tanımı: Samoyed güçlü, dayanıklı ve aktif bir köpektir. Yükseklik: erkeklerde 53-60 cm., dişilerde 48-53 cm. Ağırlık: 23-30 kg. Güçlü. öne doğru uzun bir başı, siyah ya da kahverengi bir burnu ve güçlü bir çenesi vardır. Gözler: siyah, eğik ve derin. Kulaklar: orta büyüklükte, uçları yuvarlakça, ve dik. Kuyruk: uzun, çok tüylü, sırta doğru eğikdurur. Bacaklar, sağlam ve kaslı. Ayaklar: yassı ve tüylerle kaplı. Tüyleri kalın ve sıktır, dalgalı değildir. Kalın ve yumuşak derisi onu kutup soğuklarından korur. Rengi, saf beyaz, grimsi beyaz. sarı ve sarılı beyazlı olabilir.
Kişiliği: Sakin, nazik, vakur, sadık ve duygulu bir köpektir. Köpek takımlarında kullanıldığı için, bu değerli özelliklerini dışa vurma fırsatı genellikle yoktur. Ne var ki, tek bir efendiye bağlandığı zaman, iyi huylu, sevimli ve insanlara uyum sağlayabilen bir köpek haline gelir. Asla sorun çıkarmaz ama gerektiğinde hasımlarıyla başedebilir. Çok enerjik, mutlu etmesi kolay arkadaş canlısı bir ırktır. Ancak apartman hayatına uyum sağlamada güçlük çekebilir dışarıyı her zaman tercih eder.

Kullanımı: Klasik bir kızak köpeğidir. Kızakları çok uzun mesafeler boyunca çekebilir. Mors avında, sürü bekçiliğinde ve muhafızlıkta başarıyla kullanılmıştır. Arkadaş ve bekçi köpeği olarak da ken-disini kanıtlamıştır. Güzelliği ve kibarlığı dünyanın her yerinde ona arkadaşlar kazandırmıştır. Mizacında sertlik yoktur, çocuklarla oynayabilen temiz bir köpektir. Tek kusuru sık sık ve yüksek sesle havlamasıdır. Hırsızlara karşı çok sert olabilir.

Not: Tüylerinin saf beyaz olması ve düzenli banyo yapma ihtiyacı duymaması, olumlu niteliklerinden birini oluşturur. Özellikle yaz aylarında, parazitlerin istilası başladığında her gün fırçalanması gerekir.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
SHIH TZU

Kökeni: Küçük bir aslana benzeyen bu köpek altıncı yüzyıldan kalma dokümanlarda ve resimlerde yer alır. On yedinci yüzyılda Tibet'ten getirildi ve Pekin'deki Yasak Şehir'de yetiştirildi. Shih-Tzu bu köpeklerden geliştirilmiştir. 1930 yılında İngiltere'ye getirildi.

Tanımı: Azami yükseklik: 27 cm. Azami ağırlık: 6.4 kg. Başı yuvarlak, gözlerinin arası açıktır. Kalın bir bıyığı ve sakalı vardır. Yüzü kısa ve köşeli, burnu siyahtır. Genellikle "kasımpatı yüzlü köpek" olarak bilinir. Çünkü yüzünde her yönde uzamış tüyleri vardır. Gözler: siyah, iri, yuvarlak. Kulaklar: uzun, sarkık; kulaklarındaki tüyler boynuna kadar uzanır. Kalın kuyruğu sırtına doğru kıvrıktır. Bol ve uzun (kıvırcık değil) tüylüdür. Her renk olabilir. Ancak alındaki ve kuyruğun ucundaki beyaz lekeler bu köpeğin değerini arttırır.

Kişiliği: Kibirli ve soylu bir havası vardır. Cesur ve dikkatlidir. Çocuklarla arası çok iyidir. (Onların sert oyunlarını seven ve tolere edebilen nadir küçük ırklardan biridir.) Gururlu,nazik ve sadıktır. Size kendini sevdirecek bir yol mutlaka bulur.Nadir durumlarda inatçılaşır. Çok fazla egzersiz gerektirmemesi apartman hayatı için ideal ırklardan biri olmasını sağlar.
Kullanımı: Tipik bir salon köpeğidir, ama dayanıklıdır. Ömrü uzundur. On beş yıl kadar yaşayabilir. Tüylerinin bakıma ihtiyacı vardır.
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
STAFFORDSHIRE BULL TERRIER

Kökeni: Ondokuzuncu yüzyıl başlarında boğa dövüşleri yasa dışı ilan edilmiştir; bunun yerini çok kanlı sahnelerle dolu köpek boğuşma göterileri almıştı, halkın büyül bir kesimi bunun seyrine doyamıyordu İngiltere'de. Bu işin tatminkar olabilmesi ve istenen ilgiye yanıt verebilmesi için iri yarı ve güçlü köpekler bulmak lazımdı. Buldog köpeklerini Terrier'lerle aşılamak bir çıkar yol olabilecekti. Ortaya çirkin, kaba ama, güçlü bir tür çıkmıştı; çok güzel dövüşüyor, seyircisini heyecandan heyecana sürüklüyordu.Ne var ki , bu kanlı sahneler devlet tarafından yasaklandı, ama ortada köpekler kaldı. Bunların neslinin sürdürülmesine çalışılmış, hayvanlar günümüzde de sempatiyle karşılanmışlardır.
Kişiliği: Çok benimsenmiştir; insanlara karşı son derece sadık, çocuklara alabildiğince şefkatlidir.
Gereksinimleri: İyi bir eğitim, bol bol gezi ve idman, aşırı beslenmeden kaçma şeklinde özetlenebilir
 

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
YORKSHIRE TERRIER

Kökeni: İngilterenin Yorkshire bülgesinde medenciler tarafından tünelleri işgal eden korkunç fareleri yakalamak için kullanıldı.
Tanımı: Orantılı bir vücudu olan güçlü bir köpektir yüksekliği:23 cm ağırlığı 3.5 kg kadardır.doğduklarında standart bir terrierden ayırt edilemezler. Yavrular doğduğunda siyah renktedir

Kişiliği: Sevimli ve oyuncu bir ırktır. Bütün terrierler gibi canlı, cesur, inatçı, efendisine karşı uyumlu, yabancılara karşı ise kuşkucudur.
Kullanımı: Bütün dünyada insana eşlik eden köpek olarak çok popülerdir.
 

KANUNİ

Tecrübeli
Üye
Borzoi

Temel Özellikleri

Uysal, çekingen, inatçı, sessiz, son derece sadıktır. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur.

Ne Yapar?
Koklayarak iz sürer. Bir zamanlar yırtıcı bir kurt avcısıydı. 19. yüzyılda güzel görünüşü sayesinde insana eşlik eden soylu bir köpek haline geldi. Ev hayatına uyum sağlayabilir, ancak sık sık dışarı çıkarılmalıdır.

Kökeni
Bir Rus soylusu tarafından 1600 yılında Arabistan?dan getirildi. Daha sonra borzoi ve Lapp kızak köpekleri ile çiftleştirildi.
 

KANUNİ

Tecrübeli
Üye
Dogo Argentino

Dogo Argentino yeryüzündeki en yeni köpek ırklarından biridir. Bu köpek Arjantinlilerin ulusal övünç kaynağıdır ve onunla en az futbol ve tango kadar gurur duyarlar. Birçok köpek ırkının aksine, Dogo'nun hikayesi "Bu köpek ırkının hikayesi tarihin derinliklerinde saklıdır..." cümlesiyle başlamaz. Tam tersi, Dogo'nun tarihi oldukça yenidir ve çok iyi bilinmektedir.

Irkın yaratıcısı Prof. Dr. Antonio Nores Martines bir genetik uzmanı ve tutku dolu bir avcıydı. 20.yy başlarında Arjantin'de av düpedüz tehlike demekti, çünkü gerek uçsuz bucaksız kayalıklar ve çalılıklardan oluşan arazi, gerekse de tehlikeli hayvanlar (puma, jaguar ve avrupa yaban domuzu) her avı gerçek maceraya dönüştürüyordu.
Dünyadaki hiçbir köpek bu koşullarda avlanamıyor, denendiklerinde ise kendileri "av" oluyorlardı.

Antonio Martines'in hayali av içgüdülerine sahip olan, uzun mesafeleri koşabilen, iyi koku alabilen, bir pumayla teke tek dövüşüp onu alt edebilecek kadar güçlü, dövüş sırasında alabileceği yaralar yüzünden mücadeleyi bırakmayan ama aynı zamanda ve en önemlisi de insanlara ve diğer köpeklere karşı gereksiz agresiflikten yoksun bir köpek cinsi yaratmaktı.

Antonio Martines'in hayalini kurduğu köpeğin özellikleri yeryüzündeki hiçbir köpekte birarada yoktu. İstediğini elde etmek için birçok köpek cinsinin en iyi özelliklerini biraraya getirmesi gerekiyordu. Karşısındaki işin çok uzun, yorucu ve belki de imkansız olduğunu biliyordu, ama başaracak olursa bütün dünyayı hayrete düşürecek bir köpek cinsinin ortaya çıkacağını da çok iyi biliyordu.

Yeni ırkın temeli olarak Perro de Pelea'yı (Kordoba Beyaz Dövüş Köpeği - günümüzde soyu tükenmiştir) aldı. (Bazı kaynaklara göre 30 dişi) Buna tam 9 farklı köpek ırkı ekledi ve uzun yıllar sonunda amacına ulaştı. Kullandığı bütün köpekler safkandı ve çiftleşmeler sonucu doğan yavrular arasından en elitlerini seçiyordu.

Seçilen ırklar da tabii ki dikkatli inceleme sonunda belirleniyordu.

1. Bir puma veya yaban domuzuna yetişmek ve ona saldırmak için hızlı ve cesur köpeklere ihtiyaçları vardı ve Antonio Nores Martines ve kardeşi Avgustin Nores Martines'e göre bu köpek İrlanda Kurt Tazısı'ndan başkası olamazdı..

2. Elde edilen köpeğin büyüklüğünü korumak ve kas yapısını daha da geliştirmek için İspanyol Mastifi kullandıkları bir sonraki cins oldu.

3. Avrupa'daki en popüler av köpeklerinden biri olan Pointer mükemmel koku alma duyusunu verdi.

4. Bulldog'un geniş göğsü, yere sağlam basışı ve gözüpekliği, kardeşlerin yeni cins için seçtikleri diğer özelliklerdi.

5. Boyut olarak biraz küçük olmasına rağmen "Köpeklerin Gladyatörü" Bullterrier cesaret, korkusuzluk, çeviklik özelliklerini verdi.

6. Kafa tasını ve genel olarak bütün iskeleti güçlendirmek ve büyütmek için Danua tercih edilen bir sonraki cins oldu.

7. Dünyanın en güçlü köpek çenelerinden birinin sahibi Dogue de Bordeaux yeni cinsin zaten güçlü olan çenelerini biraz daha geliştirdi.

8. Arjantin pampaslarında avlanmak için kolaylıkla seçilebilen bir renk olan beyaz için Pirenei Dağ Köpeği kullanıldı.

9. En son kullanılan cins olan Boxer yeni cinse sağlam psikoloji ve canlılık verdi.

Artık sonuca ulaşılmıştı. Yeni köpek bütün beklentileri karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda çok üstün birkaç özellik daha sergiliyordu.

Ne yazık ki 1956 yılında Prof. Dr. Antonio Nores Martines trajik bir kaza sonucu hayatını kaybetti ve ortaya çıkan bu yeni köpek ırkının Uluslararası Köpek Federasyonu (FCI) tarafından resmen tanınmasını (1964) göremedi.

Kardeşi Avgustin bu cinsin popüler hale gelmesi için elinden geleni yaptı ve onun sayesinde bu yeni ırk yok olmaktan kurtuldu. Gittiği her yere yanında Dogo Argentino yavrularını götürüyor ve oradaki üst düzey kişilere hediye ediyordu. Daha sonra Arjantin'in Kanada'daki büyükelçisi olarak Kuzey Amerika'ya gittiğinde yine yanında birkaç Dogo götürerek köpeğin orada da tanınmasını sağladı.

VE EN SONUNDA SONUÇ
 
Üst Alt