• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Köpeğiniz de grip olmasın!

Okunuyor :
Köpeğiniz de grip olmasın!

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
Köpeğiniz de grip olmasın!

Köpek gribi (canine flu), yeni bir hastalık. İlk kez Amerika’da, 2004 yılında greyhound ırkı yarış tazılarında tespit edildi ve hastalığın köpeklerde belirgin bir şekilde solunum sistemi problemlerine yol açtığı görüldü.
Cornell Üniversitesi viroloji laboratuvarında tespit edilen ilk köpek influenza virüsü, şiddetli solunum problemi nedeniyle ölen bir yarış köpeğinden elde edildi. Daha sonra greyhound dışındaki köpek ırklarında da görüldü. Köpek influenza virüsünün 40 yıldan fazla bir süredir atlarda görülen H3N8 olarak adlandırılan influenza virüsü tipi olduğu ortaya çıktı.
Hastalığın en göze çarpan belirtisi, 3 hafta kadar süren ve tedavilere yanıt vermeyen öksürük, yoğun bir burun akıntısı, hapşırık ve diğer solunum sistemi hastalıklarında görülen belirtiler. Solunum sistemindeki bu belirtilerin, hastalığa bakterilerin de iştirak etmesiyle ortaya çıktığı ve belirtileri şiddetlendirdiği düşünülüyor. Hastalığı daha şiddetli geçiren köpeklerde yüksek ateş, solunum sayısının artması gibi pnömoni belirtileri de görülüyor. Çok şiddetli durumlarda solunum sistemi içinde kanamalar gözleniyor. Ölüm riski, yüzde 1-5 gibi çok düşük oranlarda.
Hastalığın kuluçka süresi 2-5 gün gibi kısa bir süre. Diğer köpeklere bulaştırma dönemi, belirtilerin ortaya çıkmasından en az 10 gün sonra başlıyor. Hastalığın köpeklerin yaklaşık yüzde 20’sinde, hiçbir klinik belirti göstermeden gizli seyretmesi, diğer köpeklere yayılma riskini artırıyor. Hapşırık, öksürük ve burun akıntılarıyla, bunların temas ettiği eşya ve cisimlerle diğer köpeklere bulaşıyor. Normal dezenfektanlarla kolayca öldüğü biliniyor.
Hastalığın teşhisi, doğrudan virüsün veya ilgili antikorların izole edilmesi ile olmakta. Belirtilerin ilk 72 saatinde boğaz bölgesinden alınan örneklerde virüs izole edilebilmekte. Daha sonrasında, kanda yapılan incelemelerde antikor tespiti ile teşhis yapılabilmekte.
Şu an bir aşısı ve serumu yok. Belirtilere göre, bağışıklık sistemini destekleyecek yönde tedaviler uygulanıyor. Şiddetli seyrettiği durumlarda, serum ve oksijen uygulamalarına ihtiyaç duyulabiliyor.
Köpek inluenza virüsü sadece köpekten-köpeğe bulaşıyor, evde beslenen diğer hayvanlara ve insana geçmiyor. Türiye’de şimdiye kadar görülmedi.
Hürriyet Cumartesi
Pet
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Ilk defa duydum ve bir kopek sahibiyim.
Bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim!
 
Üst Alt