Köpeğim çok tüy döküyor ne yapmalıyım?

Köpekler neden tüy döker? Köpeklerde Aşırı Tüy Dökülmesi Nedenleri

Köpeğim çok tüy döküyor, ne yapmalıyım?

Köpekler eski ya da yıpranmış tüylerini, yeni ve sağlıklı tüylerle değiştirebilmek için yıl boyunca tüy dökerler.Her 6 ayda bir görülen, doğal bir durumdur. Bizler gibi onlar da yazlık veya kışlık elbiselerini giyme ihtiyacı duyarlar. Yaz döneminde yazlık tüyleri, kış döneminde kalın kışlık tüyleri çıkar. Bu durum ortalama 1 ay kadar devam eder.

Hayvanınızın tüylerinin sadece mevsimsel kaynaklı döküldüğünü düşünüyorsanız, bu dönemde bol bol taramalı ve sık sık iyi bir köpek şampuanı ile yıkamalısınız ki bu yöntem ölü tüylerin vücuttan bir an önce atılmasını sağlayacaktır. Bu arada, deri ve tüyler için uygun bir vitamin kullanarak, yeni tüylerin bir an önce çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kimi köpek cinsleri genetik özellikleri nedeniyle daha çok tüy dökerler.En çok tüy döken köpek cinsleri arasında Akita, Alaska Malamut, Amerika Eskimo, Cardigan Welsh Corgi, Chow Chow, Alman Çoban (Alman Kurdu) , Great Pyrenees ( Büyük Pirene- Pirene Dağ Köpeği), Labrador Retriever, Pembroke Welsh Corgi, Husky sayılabilir.

Köpeğiniz aşırı derecede tüy döküyorsa, bu beslenmesindeki ve bakımındaki eksikliklerden, stresten ya da sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Sorunun çözümü için öncelikle köpeğiniz neden tüy döktüğü belirlenmelidir.Bunun için bir veterinere gösterebilirsiniz.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt