Konut Hesabı Nedir?

Konut Hesabı Nedir?,Konut Kredisi Devlet Desteği Şartları Neler 2016? ,Devlet Katkısı ile Konut Hesabı Nasıl Açılır? ,Konut hesabı nasıl açılır?

Konut hesabı, birikime devlet tarafından yapılan katkı payı ile birlikte, yatırımınza ek katkı yapılarak daha hızlı birikim yapılmasını sağlayan bir hesap türüdür. Yatırdığınız miktara göre %20 oranında devlet bir katkıda bulunur. Bu şekilde ev alacak ıolan vatandaşlar alacak oldukları evin %20'sini devlete ödetebileceklerdir. Bu miktar, hesap işletim süresince devlet tarafından otomatik olarak hesaba eklenir.

KONUT HESABI NASIL AÇILIR?
Bahsi geçen devlet katkılı konut hesabı, bankalar aracılığı ile açılmaktadır. İstediğiniz bir bankaya giderek devlet katkılı konut hesabı açmak istediğinizi bildirmeniz yeterlidir. Akabinde tarafınıza sözleşme yapılarak konut hesabı tahsis edilecektir.

Devlet katkılı konut hesabı açmak isteyenler için şartlar:
-Daha önce bir konut almamış olmak
-Yurt içerisindeki ilk konut alımı içerisinde bulunmak
-Devlet katkısından yararlanmak için en az 3 yıl konut hesabı için düzenli ödeme yapmak
-Devlet katkısı %20'lik bir oranda olmaktadır. 100 Bin liralık bir birikim için devletin katkısı 20 bin TL olur ve toplamda 120 Bin TL birikim yapılmış olur
-Konut hesabı için banka ile katılımcı kişi arasında sözleşme yapılır.
-Şahıslara sadece bir adet konut hesabı açılabilir.
-18 Yaş altındaki kişilere velisi tarafından konut hesabı açılabilecek.
-Aylık veya 3 aylık ödemeler halinde konut hesabı ödemesi gerçekleştirilebilecek.
-Ödeme planında alt limit 250 TL, üst limit ise 2500 TL'dir.
-Birinci derece yakından konut alınamayacak.

Konut kredisinde devlet desteğinden yararlanabilmek için, 5 yıllık banka birikim hesabının dışında aranılan bir diğer şartsa, ilk evin satın alınıyor olması. Yani eğer üstünüze kayıtlı bir ev varsa, konut kredisi kullanırken 5 yıllık bu süreyi geçirseniz de bu devlet katkısından faydalanamıyorsunuz.
Konut kredisi devlet katkısı, bir defaya mahsus olmak üzere sağlanıyor. Yani 5 yılı geçtikten sonraki her sene bu devlet desteği geçerli olmuyor. Sadece bir kere, konut satın alınacağı zaman ve %15 oranında uygulanıyor.
 
  • Etiketler
    devlet desteği şartları konut hesabı nedir? konut kredisi
  • Üst Alt