• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kömürle çalışan ilk sinema makinesi

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 2
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
Kömürle çalışan ilk sinema makinesi

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!
http://www.supermeydan.net/forum/forum236/thread62180.html basligindan alinti:
1895 - Lumieres kardeşler, sinema makinasını icat ettiler.
KÜTAHYA- Türkiye'nin kömürle çalışan ilk sinema projeksiyon makinelerinden biri, Kütahya Şeker Fabrikası'nda korunuyor.

1954 yılında üretime başlayan fabrikada, işçilere, işçi ailelerine ve vatandaşlara film gösterimi yapılabilmesi amacıyla sinema salonu kuruldu.

Aynı yıl yurt dışından getirilen İtalyan üretimi sinema projeksiyon makinesiyle işçiler, aileleri ve vatandaşlara uzun yıllar siyah-beyaz sessiz filmler izlettirildi.

Sinema salonları sayısının artması, televizyon ve video sistemi kullanımının yaygınlaşması sonucu 1970'li yıllarda sinema salonunun kapatılmasıyla buradaki projeksiyon makinesi de işlevini yitirdi.

2004 yılındaki özelleştirmenin ardından fabrikayı devralan Kiler ve Torunlar gruplarının idarecileri, tarihi değere sahip projeksiyon makinesini, pancar eleme ünitesinin üst katındaki özel odada korumaya aldı.(AA)

Kömürle çalışan sinema projeksiyon makinesi CNNTurk.com
 

orkuorkun

Kıdemli
Üye
burdaki kömür koks(ark) kömürüdür. iki tane karbon elektrik ileten kömür korkunç ısı ve ışık yayar kaynak makinesi gibi spark yapar ve bu ışıktan film geçirilince orijinal bir film seyredilir. kömürlerin 2 ucuna + ve - elektrik verilirdi . bu tür lambalar en kuvvetli ışığı yayardı ark lambası veya spark lambası denirdi. kömür bitince ışık sönerdi
bence bu sinemanın hala daha çalışmasında hatta kendisi korunsa bile sinema işlevini sürdürmeli. tarihi bir önemi var çünkü orjinal olan ise sadece bayramlarda ve yeni yılda çalıştırılmalı böylece çalışan hiçbirşey eskimez yasası yapılırdı.
Bizler ise müze olarak kaldırıyoruz. İtalyanlar kullanıyor. turizm bu şekilde sağlanır.
şimdi aslında bir yabancının kütahyaya sadece seramik toprak için değil ilk sinemayı görmesi için gitme sebebi olabilirdi.
 
Son düzenleme:
Üst Alt