• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Komünizm

Okunuyor :
Komünizm

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Merhaba sayın tansxx, düşünlecerini paylaştığın için teşekkür ederim.

Rica etsem bana;
komünizmin olumsuzluklarından veya beğenmediğin tarafından söz eder misin?

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

kominizm maddeyi paylaşır, maneviyatı red eder. bana göre oldukça noksan bir düşüncedir.

dikdatörlerin eline gecipte paylaşım ve rant adına uyguladıkları baskıcı davranışlardan ve katliamlardan bahsetmiyorum. bunlar kominizmin aynı din gibi yanlış anlaşılmalarından ve zorlaştırmalarından kaynaklanır.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
kominizm maddeyi paylaşır, maneviyatı red eder. bana göre oldukça noksan bir düşüncedir.
Bence de şöyle:

-- Evet, maddeyi paylaşır.
-- Maneviyatı vicdanlara bırakır ki doğru olan da budur.
-- Fakat asla ve asla noksan bir düşünce değildir, çünkü neresinden bakarsanız bakın kapitalizmin ve emperyalizmin olumsuzluklarından doğan alternatif ve bilimsel bir kuramdır.

tansxx

Kıdemli
Üye
Bence de şöyle:

-- Maneviyatı vicdanlara bırakır ki doğru olan da budur.
ideoloji böyle olabilir ama uygulama böyle olmamıştır. tarihde örnekleri yaşanmıştır. yeni bir polemiğe girmek istemem bu konuda google da aratırsanız kominizm de yapılan uygulamaları, karşınıza vahşet ve trajedi çıkar. siz nasıl olumsuzlukları öne çıkarıp yanlış anlayışları islama mal ediyorsunuz? işte burada da aynısı vardır. yanlış uygulamalar kominzm i karalamıştır.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
ideoloji böyle olabilir ama uygulama böyle olmamıştır. tarihde örnekleri yaşanmıştır. yeni bir polemiğe girmek istemem bu konuda google da aratırsanız kominizm de yapılan uygulamaları, karşınıza vahşet ve trajedi çıkar. siz nasıl olumsuzlukları öne çıkarıp yanlış anlayışları islama mal ediyorsunuz? işte burada da aynısı vardır. yanlış uygulamalar kominzm i karalamıştır.
Sizin sözünü ettiğiniz komünizm değil sosyalizmdir sn.tnsxx ve yapılan yanlışlık konusunda haklısınız.
Komünizmin doğum sancıları olan bazı yerlerde yanlışlıklar yapılmıştır, bu da dediğiniz gibi olumsuzluklara sebebiyet vermiştir ama asla komünizmi lekeleyemez.
Nedeni ise sosyalizmden alıntı yaparak sözde sosyalist bir yaşam sürmek istemeleridir ki, Hitler ve Kadafi de bunun en somut örneklerindendir.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Kominizm, demokrasi götürme bahanesiyle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeleri ve halklarını iç savaşlarla birbirine öldürtmeyen, perişan etmeyen, sömürmeyen, kaynaklarını ele geçirmeyen bir dünya düzenidir.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Komünizm; haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe, insanın bütün özgürlüğünü
kısıtlayan sömürüye ve zengin-fakir ayrımcılığına karşı onurlu bir duruştur.

Meydankaya

Amatör
Üye
Komünizm (Latince kökenli communis - ortak, evrensel); üretim araçlarının ortak mülkiyeti üzerine kurulu sınıfsız, parasız ve devletsiz bir toplumsal düzen ve bu düzenin kurulmasını amaçlayan toplumsal, siyasi ve ekonomik bir ideoloji ve harekettir.

Üst Alt