• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Komünizm ve Emperyalizm Arasındaki Fark Nedir?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
komünizm nedir , komünizm ekşi , komünizm ve sosyalizm , kapitalizm ve komünizm farki , komünizm ve kapitalizm arasındaki fark nedir , komünizm sosyalizm emperyalizm kapitalizm faşizm nedir , dinde komünist nedir , komünist devlet

KOMÜNİZM :
Sosyalizmin üst aşamasıdır.
Tüm dünya ülkelerinin sosyalizme geçmesiyle ve sınırların kaldırılarak devlet kavramının ortadan kalkmasıyla hayata geçmektedir.
Komünizmin temel ilkesi gereği özel mülkiyet yoktur.
Devletler ve özel mülkiyet olmadığı için birilerinin başka birilerini sömürmesi söz konusu değildir.
Bu nedenle Komünizmde Emperyalist bir yapılanma olmaz.
Tüm dünya halkı yeteneği doğrultusunda üretime katılır ve üretilenlerden ihtiyacı kadarını alır.
Komünizmde almak-satmak diye bir şey yoktur.
Bu nedenle sömürü kavramı ortadan kalkmakta, düzenli, planlı ve sağlıklı bir üretim gerçekleşmektedir.

EMPERYALİZM; Kapitalizmin en üst aşamasıdır.
Temel ilkesi sömürüye ve rekabete dayalı ekonomik bir sistemdir.
Amacı, az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin pazarını ele geçirerek dünya ekonomisini kontrolünde bulundurmak, o ülkelerin kaynaklarını o ülkede yatırımlar yaparak kullanmak ve gelişmelerine engel olmak.
Bunu ise gelişen güçlü teknolojisinin sayesinde gerçekleştirmektedir.
Emperyalist ülkeler sıradan bir ürünü 5 liraya mal ediyorsa, azgelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler bu malı üretecek olmaya kalkarsa 10 liraya mal edebilecektir.
Çünkü ne dünya pazarı kontrollerindedir, ne teknolojik gelişmişlikleri buna uygundur, ne de altyapıları hazır durumdadır.
O nedenle az gelişmiş bu ülkeler üretimden vazgeçtiği için sürekli çok gelişmiş emperyal ülkelerin güdümünden kurtulamamaktadırlar.
Ve böylece Emperyalist seviyeye ulaşmış ülkeler diğer ülkeleri sonsuza değin kontrol etmeye, denetlemeye, gelişmesine engel olmaya ve sömürmeye devam etmektedir.

Komünizmi ve Emperyalizmi kısaca bu şekilde tanımlayabildim.
Bu nedenlerle Komünizm, Kapitalizme ve Emperyalizme (özel mülkiyete, rekabete, sömürüye) karşıdır ve Komünizm Emperyalizmin zıttıdır.

Şimdi soruları alabilirim :)
.

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Tamam Emperyalizm i güzel tarif etmissin zaten hic birimizde ohh emperyalizm ne güzelmis demiyoruz, demiyoruz da simdi Komünizm ile yönetildigini iddia ettigin (ki mutlaka olmali degilse komünist olamazsiniz ) hangi ülke emperyalist bir olusum disinda kalmistir..?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Tamam Emperyalizm i güzel tarif etmissin zaten hic birimizde ohh emperyalizm ne güzelmis demiyoruz,
Bu durumda bir çelişki içindesiniz.
Emperyalizm; kapitalizmin doğrumuş ve ortaya çıkarmış olduğu vahşi bir sonuçtur.
Kapitalist ekonomiyi benimsediğiniz için tüm bu yanlışlıkların ortaya çıkmasında sizinde payınız vardır.
Bir insan kapitalist ekonomiyi özümsemişse eğer, emperyalizmi istemiyorum deme hakkına sahip değildir.

Komünizm ile yönetildigini iddia ettigin (ki mutlaka olmali degilse komünist olamazsiniz ) hangi ülke emperyalist bir olusum disinda kalmistir..?
Sanırım komünizmin tanımını anlamamışsınız.
Bir daha okuyun lütfen..
Çünkü komünist bir yaşm henüz hayata geçmiş değildir.

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Sanırım komünizmin tanımını anlamamışsınız.
Bir daha okuyun lütfen..
Çünkü komünist bir yaşm henüz hayata geçmiş değildir.
Olmadi simdi...! Siz orak cekec li bayraklara hayranliginizi rüyalarinizda görüp kapilmadiniz... Ortada sizi komünist yapacak liderler , komünizm ile yönetilen ülkeler vardi ki komünizme bir ilginiz oldu..

Türkiyedeki komünistlerin büyük cogunlugu Rusya daki komünizm akimindan etkilidir...

Yani komünizmi yasayan hicmi bir ülke yok suana kadar sizin nazarinizda...? Acaba diyorum ben mi yoksa sizmi celiski icindeyiz...?

Ayrica Emperyalizme müstereken sömürücü düzen diyoruz...! burada hemfikiriz lakin merak ettigim Komünizm ile yönetildigi dönemde hangi Komünist ülke baska bir ülkeyi sömürmemis yada tesevvül etmemistir..? sadece Bir Komünist devlet adi yazin oda yeter...

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Olmadi simdi...! Siz orak cekec li bayraklara hayranliginizi rüyalarinizda görüp kapilmadiniz... Ortada sizi komünist yapacak liderler , komünizm ile yönetilen ülkeler vardi ki komünizme bir ilginiz oldu..
Hep kulaktan dolma kandırmalara inanmışsınız, öğrenmeniz gereken çok şey var demek.
Orak-Çekiçi şöyle tanımlayabilirim:

Orak-Çekiç hiç bir devletin bayrağı değildir.
Ezilen, sömürülen ve burjuvazinin köleleştirme hareketine karşı kendilerini koruma mücadelesi veren işçi, köylü ve emekçilerin sembolüdür.
Bu bağlamda; işçi, köylü ve tüm emekçileri, paylaşım ve dayanışmayı temsil eder.

Anlaşılacağı gibi Orak-Çekiç herhengi bir devletin bayrağı değildir.
Rusyanın bayrağı olmuş olsaydı şu an böyle değil de;

hala şöyle Orak-Çekiçli olurdu;

Türkiyedeki komünistlerin büyük cogunlugu Rusya daki komünizm akimindan etkilidir..
Türkiye'deki komünistlerin BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU Rusya'da yaşamış olsaydı, dediğiniz belki mantıklı olabilirdi.
Fakat komünistler, sizin gibi körükörüne inanmazlar hiçbir şeye, okuyup araştırmış öyle komünist olmuşlardır.

Yani komünizmi yasayan hicmi bir ülke yok suana kadar sizin nazarinizda...? Acaba diyorum ben mi yoksa sizmi celiski icindeyiz...?
Komünizmi anlayasınız diye yukarıda kısmen tanımını yaptım, okuyun lütfen.
Komünist bir yaşm olmuş mu olmamış mı ona siz karar verin.

Ayrica Emperyalizme müstereken sömürücü düzen diyoruz...! burada hemfikiriz lakin merak ettigim Komünizm ile yönetildigi dönemde hangi Komünist ülke baska bir ülkeyi sömürmemis yada tesevvül etmemistir..? sadece Bir Komünist devlet adi yazin oda yeter...
Bildiğimiz gibi henüz komünizm hayata geçmemiştir.
Fakat Sosyalist ülkeler olmuştur, vardır elbet.
Ve bu devletler de gücü doğrultusunda kapitalist devletleri sömürmüşlerdir.
Çünkü Kapitalist dünyada sömürü amaçtır.
Eğer siz sosyalist ülke olarak evrensel anlamda hüküm süren kurallara uymazsanız yaşama şansınız kalmaz.

Kapitalist bir ülkedeki sosyalit-komünist insanların durumu gibi.
Fakat Komünizm de böyle şeyler söz konusu değildir.

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Direksiyonu sürekli cevirsenizde farkindasiniz ki , yerinizde patinaj yapiyorsunuz...

Diyorsunuz ki Sosyalist ülkeler gücleri dogrultusunda kapitalist ülkeleri sömürmüstür...!!!!!

ilginc bir itiraf... Sosyalist bir devletin baska bir devleti sömürmesi Emperyalizm olmuyor ama Kapitalist bir ülke baska bir ülkeyi sömürürse Tuu kaka sizi emperyalistler sizi...! öylemi..?

Peki kullanici nic olarak Sosyalist i secmeniz ayni zamanda fikirlerini savunmanizda savunurkende Sosyalist ülkeler gücü nisbetinde kapitalist ülkeleri ( aslinda sosyalist ülkelerin sömürdügü ülkeler kapitalist degildir ama sen öyle dedigin icin o istikamette yaziyorum ) bilinc altinizda sizinde Emperyalitligin Sosyalist elbisesi giymis ortalarda dolanan biri oldugunuzun itirafi degilmidir bu kendi yaziniz...?

Eğer siz sosyalist ülke olarak evrensel anlamda hüküm süren kurallara uymazsanız yaşama şansınız kalmaz.
Hele bu yazdiginiz artik sizin tamamen cöktügünüzün bir belgesi...

Hayalinizdeki komünist bir ülke kurulsa dikdatörüde siz olsaniz Demekki evrensel anlamda hüküm süren kurallar o zamanda Kapitalizm ile emperyalist bir düzen ise ,yasmak icin siz buna ---- islam yada hristiyanlik kisacasi Dini bir yönetim sekli ve onun hüküm sürdügü kurallar o an evrensel kural ise bu defa yasamak icin siz bunauymak zorunda kalacaksiniz...! cünkü yasama sansiniz olmaz ..! diyorsunuz..

Hee sahi Sosyalist sen ne diyorsun..? yada dediklerinin (itiraflarinin ) gercekten farkindamisin....????

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Direksiyonu sürekli cevirsenizde farkindasiniz ki , yerinizde patinaj yapiyorsunuz...
Mesela?

Diyorsunuz ki Sosyalist ülkeler gücleri dogrultusunda kapitalist ülkeleri sömürmüstür...!!!!!
Evet doğru.
Fakat açıklamayı dikkate almamışsınız.
'''Bu sömürü kapitalist dünyanın dayattığı kaçınılmaz kuralıdır.
Çünkü Kapitalist dünyada sömürü amaçtır ve kapitalist bir dünyada yaşamaktasınız.
Eğer siz sosyalist ülke olarak evrensel anlamda hüküm süren kurallara uymazsanız yaşama şansınız kalmaz.'''

ilginc bir itiraf... Sosyalist bir devletin baska bir devleti sömürmesi Emperyalizm olmuyor ama Kapitalist bir ülke baska bir ülkeyi sömürürse Tuu kaka sizi emperyalistler sizi...! öylemi..?
Sosyalist devletin amacı ve varmak istediği nokta bellidir.
Bu süreçte kapitalist dünyanın evrensel kaçınılmaz kurallarına istemeden de olsa kısmen uymak zorundadır.
Önemli olan ulusal bağlamda bakmak gerek.
Eğer sizin düşündüğünüz anlamda sömürgeci bir yapıda olsaydı öncelikle halkını ve diğer sosyalist ülkeleri sömürürdü.
Fakat böyle birşey tarihte görülmemiştir.
Çünkü güçlü olan sosyalist devlet diğer güçsüz sosyalist devletlere her türlü yardımı yapmıştır.
Kapitalist ülkeler gibi birbirinin kuyusunu kazmamış, birbirleriyle savaşmamıştır.

Bunların hiç mi anlamı - önemi yok sizce?

Hayalinizdeki komünist bir ülke kurulsa dikdatörüde siz olsaniz Demekki evrensel anlamda hüküm süren kurallar o zamanda Kapitalizm ile emperyalist bir düzen ise ,yasmak icin siz buna ---- islam yada hristiyanlik kisacasi Dini bir yönetim sekli ve onun hüküm sürdügü kurallar o an evrensel kural ise bu defa yasamak icin siz bunauymak zorunda kalacaksiniz...! cünkü yasama sansiniz olmaz ..! diyorsunuz..
Komünist devlet olmaz ve komünizmde sömürü olmaz.
Bir daha okuyun komünizmi..

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Emperyalizm ile Komünizm Arasındaki Fark Nedir?

Emperyal anlayışta devletler vardır, güçlü devletler güçsüz devletleri sömürmektedir.
Komünizmde devlet yoktur. Tüm dünya tek devlet halindedir.
Durum böyle olunca kimsenin kimseyi sömürmesi sözkonusu değildir.

Emperyalizmde devletler arası savaşlar vardır ve kaçınılmazdır.
Komünizmde ayrı ayrı devlet olmadığı için savaş diye bir şey yoktur.

Emperyalizmde devletler arası düşmanlıklar vardır.
Komünizmde düşmanlıkların olması için bir neden bulunmamaktadır.

Emperyalizmde tüm devletler tehdit altındadır, silahlanmak zorundadır.
Komünizmde tehdit unsuru bulunmamaktadır, bu nedenle silah üretimi yoktur.

Emperyalizmde insanlar aç, yoksul, yarını meçhul, korku içinde geçer.
Komünizmde böyle bir durum sözkonusu değildir.
Komünist anlayış her insana iş, aş vermek zorundadır.

Emperyalizmde her türlü bölücülük vardır. (zengin-fakir, işçi-patron, sömüren-sömürülen, milliyetçilik-ırkçılık, dinci-dinsiz, etnik bölücülük, dinler arası bölücülük vs.) Ve devletler mutlaka bu bölücülüklerden birinin yanında yer alır, sadece birini korur, kollar. Diğerlerini ise ikinci sınıf vatandaşı olarak görür. Bu nedenle devlet içindeki farklılıklar hiçbir zaman dost olmaz, sürekli çatışma halindedirler.
Komünizmde her düşünce, farklılıklar insan vicdanına bırakılmıştır. Komünizmin hiçbirini desteklemediği gibi dışlaması da mümkün değildir. Bu yüzden insanlar arasında soğuma, sürtüşme, kargaşa olmaz, çünkü komünizm herkese eşit yaklaşım göstermektedir.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye

Komünizmde satmak ya da almak yoktur, paylaşmak vardır.
Emperyalizm ise sadece satmak ve almaktan ibarettir, her şey paradır.

Komünizm savaş değil, tüm dünyada barıştır.
Emperyalizm savaşlardan ibarettir, savaşsız bir dünyası olmaz.

Komünizm zenginlerin mahkemelerinde fakirlerin yargılanması değildir, herkese eşit adalettir.
Emperyalizm de ise zenginin bousu öter, adalet diye bir şey yoktur, çünkü parasıyla herşeyi satın alır.

Komünizmde ölmek, öldürülmek yada savunmak için ordular yoktur, kaynaklar yararlı işler için harcanır.
Emperyalizmde amacı ölmek ya da öldürmek olan için ordular vardır, gelirlerin çoğu bu öldürüşmeye harcanır.

Komünizmde herkese ihtiyacı kadar verilir, kimsenin aç-yoksul kalma ihtimali yoktur.
Emperyalizmde hiç kimse kimsenin umurunda değildir, yoksullukta vardır, acından ölenlerde.

zelimhan

Acemi
Uzaklaştırıldı
Hiç bir fark yoktur..
Sovyetler birliği de Varşova paktı ülkelerini Sömürüyordu..

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Komünizm ve Kapitalizm Karşılaştırması

Komünizm, üretmeyen insanların üretenlerin ekmeğine ortak olması asalaklığına asla müsade etmez.
Bu nedenle işsizliği yasaklamıştır.

Kapitalizm ise elini işe vurmadan yaşayan hatta üretenlerin ekmeğinin en az yarısına el koyan asalaklarla doludur.

Komünizmin temel ilkelerinden birisi de savaşsız bir dünya için asker, ordu, silah kavramlarını literatürden çıkarmaktır, çünkü komünizmde bu gibi öldürücü gereksizliklere ihtiyaç duyulmamaktadır.
Kapitalizm ise daha iyi öldürmek için daha modern silahlar, daha donanımlı ordular ve daha profesyonel askerler yaratmanın çabası içindedir.

Komünizmde temel insani ihtiyaçlardan olan eğitim, sağlık, barınma, elektrik, su başta olmak üzere akla gelebilecek her şey sistemin sorumluluğundadır ve bunlar dünya halkına ücretsiz sunulmaktadır.
Kapitalizmde ise insanlık kimsenin umurunda değildir.
Paran kadar eğitim-sağlık hizmeti alabilir, paran kadar elektrik-su kullanabilirsin, hatta paran kadar yaşayabilirsin. (yetersiz beslenme ve açlıktan ölenler en iyi örnektir.)
Barınma, yani ev sahibi olman ise ütopik bir hayaldir.
(aklıma gelmişken not düşeyim: çevremde parasızlık yüzünden evlenemeyen onlarca insan bilirim)

Komünizmde ekonomik anlamda kimsenin kimseye ihtiyacı yoktur, kimse kimseye muhtaç değildir.
Bu nedenle hiçbir insanın başka biri karşısında eziklik hissetmesi için bir neden bulunmamaktadır.
Herkes başı dik, huzurlu ve onurlu yaşamaktadır.

Kapitalizmde ise insanlar mutlaka bir beklenti içindedir.
Her insan birilerine, bir yerlere mutlaka borçludur, muhtaçtır ve birilerinin yardımına ihtiyaç duyar.
Bu yüzden hep eziklik içindedir ve parasının miktarı kadar sesi çıkıp, dik yürüyebilirler.

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Komünizm yeterince hayata gecmistir, hem öyle gecmistir ki ; yüz milyonlarca insani hayatindan gecirmistir, Komünizm tarihine bakiverin...

Aslinda Kapitalizm ile arasinda fark yoktur demis zelimhan yanilmis..! Kapitalizm Komünizm kadar vahsi kan emici olamaz...

Insana insan pisligi yedirecek kadar deneylerde kobay olarak kullanmaz.. yani komünizm vahset ve kan emicilikte yalancilikta ve kendi milletini halkini köle olarak kullanmakta hicbir sistem yanina yaklasamaz mukayese etmek icin...

SOSYALİST

Bağımlı
Üye

Komünizmde insanlar gelecek kaygısı duymaksızın yaşar, hiç ama hiçbir şeyin endişesini taşımazlar.
Çünkü tüm insanlar ve doğan her çocuk dünyaya gelir gelmez tüm dünya varlıklarının ortağıdır.
Bu nedenle aileler daha huzurlu, daha sağlıklı, daha mutlu yaşarlar.

Kapitalizmde ise insanlar hayata tutunmak ve yaşamını idame ettirmek adına hep diken üstündedir.
Sürekli işsiz kalma, aç kalma, iflas etme korkusu içinde, çocuklarının geleceğini kurma kaygısındadırlar.
Bu yüzden telaşlı ve huzursuzdurlar.
Pisikolojik sıkıntı yaşar, cinnet geçirir, aile içi şiddet başlar, boşanmalar devreye girer, yaşamın zorluğu karşısında ölmeye ve öldürmeye meyilli olurlar.

Komünizmde insanlar kapitalizmde olduğu gibi hergün 8,10,12 saat ölene kadar çalışmak zorunda değildir.
Çünkü tüm insanlık üretime katıldığı için gereksinimler çok kısa sürede temin edilir.
Bu nedenle günlük çalışma saatlerinin 6 veya 4 saate kadar düşmesi, emeklilik yaşının ise 50 hatta 40 yaşına kadar inmesi çok yüksek bir ihtimaldir.

Kapitalizmde böyle bir şey yoktur, olamaz da; çünkü üretim araçları toplumun değil şahıslarındır.
Bu nedenle amaç insanların huzur ve refahını düşünmek değil, onları daha çok çalıştırarak rakip şirketlerden, firmalardan üstün olmak, rakiplerden daha çok kazanmak, hatta elden gelirse rakipleri iflas ettirmektir.
Bunu sağlamak için ise insanları ne kadar çok ve uzun süreli çalıştırırsanız o kadar kazanır, güçlü olur ve hayatta kalırsınız.
Aksi halde iflas kaçınılmazdır.

SOSYALİST

Bağımlı
Üye

Komünizmde bildiğimiz gibi işsizlik yasaktır.
Eli iş tutan herkes çalışmak, üretime katılmaz zorundadır.
İşsizlik ise her türlü kötülüğün temel kaynağıdır.
İşsiz kalan insanların hayata tutunması için seçenekleri ise çeteleşerek-mafyalaşarak hırsızlık yapmak, adam öldürmek, silah-eroin-esrar kaçakçılığı, insan-kadın tüccarlığı yapmak vs.
Komünizm işsizliği yasaklayarak hem insanlara güzel ve güvenli bir gelecek sunmuş, hem de sözü edilen ve insani olmayan kötülüklerden kendisini arındırmıştır.

Kapitalizmde ise işsizlik kaçınılmazdır, olmazsa olmaz bir kuraldır.
Çünkü burjuvazinin çalışanları sindirmesi, esir alması, daha ucuza çalıştırması için mevcut çalışanları tehdit edecek arkada bir işsizler ordusuna ihtiyacı vardır.
İşte bu nedenledir ki kapitalizmde işsiz, dolayısıyla aç kalan insanların seçenekleri giriyor devreye.
Bu seçenekler ise yukarıda bahsi geçen hırsızlıklar, dolandırıcılıklar, kalpazanlıklar, sahtekarlıklar, katliamlar, silah-eroin-esrar-insan kaçakçılığı, kadın tüccarlığı, organ mafyacılığı gibi akla gelebilecek hatta akıl-sır ermeyecek kötülükler olarak karşımıza çıkmaktadır.

zelimhan

Acemi
Uzaklaştırıldı
Emperyalist sistemde İşçiler en azından tepki verebilir ama Komünist toplumda Ağzını bile açamaz..
inanmıyan eski Sovyet toplumunun yani Bulgaristandan gelmiş yaşlı kuşak insanlara sorabilir

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Elbetteki sorabilirler.
Ben de çok sormuşum Azerilere.
Yüzde 99 u memnun.
Bir elimiz yağda diğeri balda derlerdi hep.
Rüyada bile öyle bir yaşamla karşılaşmak mümkün değil derlerdi.
Bir aylık maaşla 3 ay geçinmek mümkündü.
O zamanlar hayvanlar bile uçakla taşırken şimdi uçağa binmek hayal oldu.
Her yıl istediğimiz yerde tatlil yapardık şimdi tatil kelimesini unuttuk diyorlar.
İsteyen herkes araba sahibi olabiliyordu, şimdi ise üç ömür yaşasak bile araba sahibi olamayız.

Ben de bunları duyardım onlardan...

zelimhan

Acemi
Uzaklaştırıldı
köylerde mağara gibi evlerde ırgat gibi yaşamları vardı.. lütfen ben gemiciydim bütün Sovyet ülkelerinin hemen hemen çoğuna gittim yok öyle bişey.. Gelişmişlik kentlerde biraz vardı oda Çalışma zamanı her yer kapalıydı..
bugün bile sorsan bazılarına eskiden çok güzel yaşıyorduk derler ki Külliyyen yalandır çünkü sefalet diz boyuydu Türkiyede

china

Amatör
Üye
sayın sosyalist anladığım ve bildiğim kadarıyla komünizim parayı sevmez sadece hayat geçirmek için ihtiyacı olanı alır , kapitalizim güç bende para bende derman bende der ve hep ister .
şimdi sorum şu ki dünyanın en büyük ülkesi ÇİN komünist bir ülkede abi ben ömrümde bunlar kadar parayı seven bir millet görmedim bunlar yatıp kalkıp para diyor dinleri imanlar para olmuş bu niye yahuu bu nasıl oluyor ??

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
köylerde mağara gibi evlerde ırgat gibi yaşamları vardı.. lütfen ben gemiciydim bütün Sovyet ülkelerinin hemen hemen çoğuna gittim yok öyle bişey..
Yanılıyorsunuz.
SSCB dağıldıktan sonra Türkiye'ye gelip bizim köylerimizdeki evleri gören Azeri ve Gürcüler, bizim ahırlarımız bile sizin evlerden binlerce kat daha güzel ve moderndir derlerdi.
Bu evlerde insanlar nasıl yaşıyor diye şaşkınlıklarını gizleyemezlerdi.
Sanırım siz mağaraları görmüşsünüz..

bugün bile sorsan bazılarına eskiden çok güzel yaşıyorduk derler
Bu cümleniz ise gerçekleri ifade ediyor.
Her ne kadar siz yalan deseniz de.
Çünkü o cümleyi dile getirmelerinin bir nedeni vardır..

Üst Alt