Köle misiniz? Efendi mi?

Hayatınıza geniş yelpazede bakarsanız kendinizi hayata köle olarak mı görüyor sunuz? Yoksa efendi olarak mı? Kararsız kaldım demeyim illaki örnek verilebilecek dolu hatıra ve olaylarınız, hayatınza yön veren mecburiyetleriniz olmuştur.

Köleliği tabiki kimse kabul etmez. Ama efendi veya patron olmakta her kişilik için uygun olmayabilir.

Gönüllü olarak sade yaşantıyı tercih etmek daha akıllıca.

Halklar, her yerde ve her zaman köledir.
Çok çok zengin ve etkili iş adamları, askerler, devlet adamları (milletvekili-polis-ajan) her zaman efendidirler.

En demokrat ülkede bile devletin gizli belgelerini, planlarını açıklarsan bunun cezası ya ölümdür ya da işkenceyle uysallaştırılmaktır, korkutulmak, sindirilmektir. Örneğin en demokrat görünen ABD. Bradley Manning, ABD ordusunda askerdi. Devletin çok gizli belgelerini bir adama verdi. Ve devlete itaatsizliğin bedelini çok ağır bir şekilde ödüyor. Yakalandığı günden beri askeri cezaevinde işkence görüyor. Haftanın her günü geceleri sadece iç çamaşırlarla ayakta tutuluyor. Belki o hapishanede ölecek ya da akıl hastanesine kaldırılacak, ama ömür boyu devletin gözetiminde olacak.

Bu ülkenin geçmişteki efendileri askerlerdi. 4 darbe yaptılar.
Şimdi ise Fethullah Gülen ve cemaati efendi oldular. Onlarla ilgili belge açıklayan herkesin gideceği yer Silivri Cezaevi'dir.

4 kutsal kitap da aynı şeyi söylüyor. Ya Tanrı'ya itaat edersiniz ya da sonunuz cehennemdir.

Son düzenleme:
Dünyanın cansız efendisi para, canlı efendisi ise bu paraya sahip olanlardır.
Parayı elde etmek için çabalayanlar da onun kölesi.

Herkesin efendi olabilmesi için ise seçenek ortada.:prv:
Kolektif üretim, tüketim ve mal değişimidir bunun adı...

Üst Alt