Kol saati kazandınız Büyük piyango size çıktı

Kol saati kazandınız", "Büyük piyango size çıktı

Cep telefonunuza ve e-mail adresinize gönderilen "Kol saati kazandınız", "Büyük piyango size çıktı", "Hakkınızda soruşturma var. Hemen kontör gönderin" şeklindeki mesajlar dolandırıcıların yeni numarası oldu

TUZAĞI NASIL ANLARSINIZ?

1- Eğer herhangi bir çekişilişe katılmadıysanız veya bilet almadıysanız ödül kazanamazsınız. Bu durumda size gelen hediye mesajı sahtedir.

2- Eğer gerçekten bir çekilişe katıldıysanız ödülünüz sizin adınıza özel ya da piyango numarasına gönderilecektir. Bu ayrıntıya dikkat edin.

3- Bildiri gmail.com, hotmail. com ya da yahoo.com gibi kamusal mail sunuculardan gönderiliyorsa sahtedir.

4- Bildiri mektubunda yazım ve gramer hataları varsa (Böyle mesajlar genelde otomatik çeviri ile oluşturulur) bu da oltaya gelmemek için bir ipucu olacaktır. Çünkü dolandırıcılar genellikle otomatik çeviri sistemlerini kullanıyor.

5- E-postayı alan kişinin, gönderilen e-postaya cevabını kullanıcının adresinden başka bir adrese göndermesi istenir; örneğin "ajans" ya da "müdür"ün adresine gönderilmesi beklenir.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
yakında yaşadığım bir olay:

- ........ beylemi görüşüyorum? ben terörle mücadeleden başkomser hilmi
- evet benim buyrun
- (direk adımla hitap ederek) 05............... cep numarası senin adınamı kayıtlı?
- evet
-dün gece bir albayın hanımına 5 kez taciz mesajı atılmış bu numaradan bilgin varmı?
- yok (o saatte trafik kazası geçirmiş ve yaralamalı olduğu için o saatlerde kaza raporu için karakoldaydım, telefonda yanımdaydı)
-başın belada T.C numaran ve kullandığın kartların banka adları nelerdir?
-öylemi başkomserim adresi verin geleyim hem çayınızı içeyim hemde gerekli bilgileri vereyim

arkadan kapa kapa kurnaz bu lafları ve telefon kapatıldı. hemen döndüm ama malesef tek kullanımlık hat olduğu için ulaşılmadı!
 
Üst Alt