Kokoreç ne olacak?

mopsy

Üye
Merhaba

AB ile 'Gıda Güvenliği' faslı dün açıldı, işte çok tartışılan kokoreç yasağıyla ilgili son durum:

3042905675_e425d6ae16.jpg


Yapılacak çalışmalar kapsamında hayvansal ürünleri işleyenler onaya tabi olacak, daha önce çok tartışılan kokoreç ise hijyenik ortamda yapıldığı sürece yasaklanmayacak

Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde “Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı” faslı dün açılırken, fasılla birlikte Türk vatandaşlarının sağlığının korunması, güvenli gıdaya ve doğru bilgiye erişimi ve yaşam kalitesinin artırılması yönünde önemli adımlar atılmasının sağlanacağı bildirildi. Düzenlenen Hükümetlerarası Konferans’a Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker katıldı. AB tarafını ise İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos ve AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle temsil etti. Gıda güvenliğiyle birlikte açılan başlık sayısı 13’e yükseldi. İspanya’nın AB dönem başkanlığının son gününde açılan başlık, İspanya’dan AB’ye son dakikada Türkiye golü olarak yorumlandı.

Neler getirecek?

Bu fasıl kapsamında yapılacak çalışmaların günlük hayata etkilerinden bazıları ise şöyle:

* Gıda zincirinde izlenebilirlik daha etkin biçimde sağlanacak.
* Gıdanın güvenli olmadığı anlaşılırsa, ilaçlar gibi piyasadan toplatılacak.
* Balıkçı tekneleri de hijyen kurallarına uyacak ve kayıt altına alınacak.
* Et, süt, su ürünleri, yumurta gibi hayvansal ürünleri işleyenler onaya tabi olacak ve daha sıkı hijyen kurallarına uyacak. (Hijyenik ortamda yapıldığı sürece kokoreçe yasak yok.)
* At ve katırlar da kimliklendirilerek kayıt altına alınacak.

Hırvatlar son başlığı da açtı

AB ile üyelik müzakerelerine devam eden Hırvatistan, 31 başlıktan son 3’ünü de müzakerelere açtı. Müzakerelere kapanan başlıkların sayısı ise 18’den 20’ye yükseldi. İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Hırvatistan’ın AB’ye üyeliği sürecinde geri dönülmez bir adım attıklarını vurguladı. Moratinos, Hırvatistan’la gelinen noktanın, AB’nin kapılarının yeni üyelere hâlâ açık olduğu mesajını verdiklerini kaydetti. Hırvatsitan AB ile müzakerelere Türkiye gibi 2005’te başlamıştı.

GAZETEVATAN.COM
 
Üst Alt