Koca Bebek Sendromu Yaşıyor musunuz?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Son yıllarda sayıları artan daimi ergenlerin kanatlanıp yuvadan uçamamalarının ardındaki ekonomik, sosyal ve kültürel nedenleri, istatiksel veriler ışığında bu gençlerin tüm dünyadaki dağılımlarını ve neden erkeklerin kızlara oranla daha fazla aileleriyle yaşamayı seçtiklerini araştırdık.

Sayılarla Koca Bebek Sendromu
*İtalya'da 25 ila 35 yaş arası erkeklerin yarısından fazlası anneleriyle yaşıyor. Onlara "Mammoni" (ana kuzusu) deniyor.

*İngiltere'de bir gıda şirketi adına yapılan araştırma, 20-40 yaş arası her üç erkekten birinin hala ailesiyle yaşadığını ortaya koydu. Aynı yaş grubundaki kadınların beşte biri ailesiyle yaşıyor.

*Ulusal İstatistik Ofisi 2008 yıl itibariyla İngiltere'de 1,8 milyon genç erkek ve 1,1 milyon genç kadının hala aileleriyle yaşadığını vurguluyor.

*Sırbistan'da yapılan bir araştırma 30'lu ve 40'lı yaşlardaki Sırp gençlerin büyük bölümünün ekonomik sorunlar ve işsizlik sebebiyle ebeveynleriyle oturduğunu ortaya koyuyor.

*Portekiz'de 18-30 yaş arası gençlerin yüzde 78'i aileleriyle yaşıyor. İspanya'da bu oran yüzde 65, Fransa ve Almanya'da yüzde 53. ABD'de ise yüzde 43.

Baba evinde yaşayan ünlüler
*35 yaşındaki ünlü popçu Burcu Güneş Balmumcu'daki dört katlı evinde annesi ve köpeğiyle birlikte yaşıyor. Güneş, ev büyük olduğu için ikisinin de özgür alanlarının bulunduğunu söylüyor.

*27 yaşındaki ünlü oyuncu Naz Elmas Şaşkınbakkal'da annesiyle birlikte yaşıyor.

*Buzda Dans adlı yarışmada ikinci olan 28 yaşındaki oyuncu Yasemin Hadivent annesi ve kız kardeşiyle Avcılar'da yaşıyor.

*Evlenene kadar ailesiyle yaşayan Çağla Şikel dünya evine girdiğinde 28 yaşındaydı.

*Annesine aşırı bağlı olduğu bilinen 26 yaşındaki manken ve sunucu Şebnem Schaefer, hala onunla yaşıyor.

*Annesiyle yaşayan 34 yaşındaki Alişan, ondan harçlık bile aldığını söylüyor.

*Avatar filminde Neytiri karakterini canlandıran 32 yaşındaki Zoe Saldana annesiyle yaşamanın çok keyifli olduğunu vurguluyor.

Tüm dünyada ve Türkiye'de bir sosyal fenomen halini alan "Koca Bebek Sendromu" neden nasıl ortaya çıktı?

Erkekler annelerinin ilgisinden vazgeçemiyor
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ferhunde Özbay, ayrı eve çıkmanın birçok fedakarlık gerektirdiğini söylüyor. "Günümüzde kiralar, gençler için çok pahalı. ÜStelik evler kötü semtlerde ve koşullarda. Ayrıca ayrı ev açmak; kışın Uludağ'a bile gidememek, yazın Barselona'dan Bozcaada'dan vazgeçmeki, hatta haftada bir gün arkadaşlarlar çıkamamak anl***** gelebilir. Kızlar bence özgür ruhlu ve cesur ama erkeklerin bu konudaki toplumsal sorumluluklarının daha ağır olduğunu da unutmamak gerekir. Tabii erkek çocukların annelerinin bakım hizmetlerinden vazgeçmeleri de zor! Sonuç olarak Türkiye'de insanların çoğu evlenip aile oluyor. Biz toplum olarak yalnız yaşamayı tanımıyoruz. Bence yalnız yaşayanlara şanssız, zavallı olarak bakmanın altında değişimi kabul edememek yatıyor."

Kriz nedeniyle aileye bağlı yaşam
Koca bebeklerin kanatlanıp yuvadan uçamamalarının ardındaki en önemli etkenin ekonomik zorluklar olduğu yadsınamaz bir gerçek. Son yıllarda artan kira fiyatları, komik rakamlar karşılığı çalışan gençleri zor durumda bırakıyor. Bir de belirli bir hayat tarzına alışmış, belli bir sosyak statüsü olan gençlerin ayrı eve çıkmak uğruna alışkanlıklarından vazgeçmeleri kolay olmuyor. Ayrı bir eve çıkmak; gezmekten, giyinmekten, seyahete çıkmaktan vazgeçmeyi gerektirecekse, "Varsın olması, biz böyle çok mutluyuz" diyor koca bebekler. Çalıştığı halde yeterince para kazanamadığı için evde kalanlar dışında, bir de tamamen işsiz olup babasından harçlık isteyenlerin durumu ise daha vahim. Son yıllarda ülkemizde de hissedilen ekonomik kriz işsizliği körüklerken, gençleri maddi olarak ailelerine biraz daha bağımlı kıldı. İşsizliğin gençleri eğitime yöneltmesi ya da rekabetin artmasıyla herkesin master ve doktora peşinde koşup bir türlü profesyonel hayata atılamayışı da yetişkin ergenlerin sayılarını arttıran sebeplerden...

Ayrı eve çıkmak istemiyorlar
Ekonomik zorluklar ve eğitimin uzamasına bağlı olarak evlilik de gittikçe erteleniyor. Erkekler bırakın evlenip ev geçindirmeyi, kendi masraflarına bile zor yetişirken, kızlar bir türlü evlenecek erkek bulamamaktan yakınıyor. Aile ilişkilerinin daha güçlü olduğu, geleneksel yapıdaki ailelerde gençlerin baba evinden yeni bir yuva kurarak ayrılmaları gerektiğine duyulan inanç ve tutucu kesimlerde evli olmayan gençlerin yalnız yaşamalarının hoş karşılanmaması da, koca bebeklerin artışında önemli rol oynuyor. Avrupa'da da ailelerinin dizinin dibinde oturanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Tabii Avrupa'da gençleri evde oturmaya iten etkenlerin başında, kültürel değerlerden çok ekonomik sıkıntılar ve ev kiralarının çok yüksek olması geliyor. Ziya İngiltere'de çıkan Daily Mail'in haberine göre, 3.000 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmada, aileleriyle kalan erkeklerin yüzde 59'u bunun maddi sebeplerden kaynaklandığını söylemiş. İtalyan hükümeti tarafından yapılan bir araştırmaya göre, baba evinden ayrılmayan, yaşları 30-34 arasında olan İtalyanlar'ın sayısı son yıllarda ikiye katlandı. Aile kurumunun çok önemli olduğu İtalya'da hükümetin yaptığı bir araştırma aynı yaş grubundaki bekar erkekleri üçte birinin anneleriyle oturduğunu ortaya koyuyor. Aynı araştırmaya göre, 30-34 yaş arasındaki kadınların yüzde 18.1'i erkeklerinse yüzde 36.5'i hayatını annesiyle geçiriyor.

Erkekler ayrı evde yaşamak istemiyor
Günümüzde artık kadınlar da aldıkları eğitim ve yaptıkları kariyer sayesinde erkeklerle eşit koşullarda hayat savaşına atılıyor. Ama yine de, özellikle geleneksel toplumlarda erkeğe biçilen aile reisi rolü; onu bir an önce para kazanma, ev geçindirme ve kendi kendine yetebilme görevleriyle kaçınılmaz olarak baş başa bırakıyor. Zİra son yıllarda 30'larında olan ve hala baba evinde yaşamayı tercih eden erkeklerin sayısındaki artış, bu görevlerin yerine getirilmediğini ortaya koyuyor. Türkiye'de erkeklerin kadınlara oranla baba evini terk etmekte daha çekingen olduğunu gösteren herhangi bir çalışma yok ama zaten etrafımıza baktığımızda, 30'larının başında olup hala annelerinin dizinin dibinde oturan birçok erkeğin bulunduğunu görüyoruz. Uzmanlar bu durumu, erkeklerin anneleriyle kurdukları kuvvetli ilişkiye ve belki de bağımlılığa dayandırıyor.

Evde tüm hizmetler bedava
Bu arada aileleriyle yaşamayı tercih eden gençlerin ev hayatlarını mercek altına alırsak herşey güllük gülistanlık gözüküyor. Ailelerin her şeye karışma isteği ve çocuklarıyla ilgili her konuda fikir yürütmeleri, özgürlüğün belli oranda kısıtlanması, giriş çıkış saatleri konusunda evle iletişim halinde olma durumu ve kız/erkek arkadaşlar konusunda yaşanabilecek bazı sıkıntılar beş yıldızlı tam pansiyon otelde konaklamayı bir tutam zora soksa da, baba evinde yaşamanın avantajları saymakla bitmiyor. Yine İngiltere'de 3.000 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre kadınların yüzde 57'si, erkeklerinse yüzde 16'sı annelerinin ilgisinin hoşlarına gittiğini söylerken, erkeklerin yüzde 11'i uzun süre ayrı kalırlarsa ebeveynlerini çok özlediklerini belirtiyorlar. Yine aynı araştırmaya göre hala aileleriyle yaşayan yetişkinlerin yüzde 56'sı yemeklerini annelerinin pişirdiğini, yüzde 55'i de çamaşırlarını bile annelerinin yıkadığını söylüyor. Araştırmaya katılanların yüzde 18'i ise işe giderken annelerinin kendilerine öğle molasında yemeleri için bir şeyler hazırladığını ifade ediyor.
mynet.com
 
Üst Alt