Klimalar ağrı nedeni!

Merhaba

Klimalı ortamlar yaz aylarında ağrıların tetiklenmesine yol açıyor

Yaz mevsiminde ağrılarınız artıyor mu? Bunun basit bir nedeni var. Anadolu Sağlık Merkezinden Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, yaz aylarında ortaya çıkan ağrılardan korunmanın en iyi yolunun klimalı ortamlarda dikkatli olmak ve zorunlu kalmadıkça sıcak havalarda sokağa çıkmamak olduğunu söylüyor. Prof. Dr. Yücelin uyarıları ve önerileri şöyle:

GÜNEŞ VE DENİZ MİGRENİ TETİKLER

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş ise güneş ve sıcakların baş ağrıları ve migren için önemli bir tetikleyici olduğuna dikkat çekiyor. Denizin ışığı yansıtmasından dolayı siperli bir şapka ve güneş gözlüğünün olmaması halinde migren atağının ortaya çıkabileceğini anlatan Prof. Dr. Ertaş, yaz mevsiminin migren hastaları için zorlu geçtiğini belirttiyor.

ANİ BEL VE BOYUN TUTULMALARI

Havaların ısınmasıyla birlikte özellikle kas-iskelet sistemi ağrıları ön plana çıkabilir. Genel olarak aşırı güneşte kalmak ve terleme sonrası klimalı ortamda bulunmak kas kasılmasına bağlı ağrılara neden olabilir. Ani boyun ya da bel tutulması görebiliriz. Özellikle klimanın doğrudan üzerimize üflediği ortamlarda ciddi ağrılar oluşabilir.

KLİMA YÜZE VE BOYUNA YÖNLENDİRİLMEMELİ

Klimalı ortamlarda dikkatli olmak ve özellikle havanın çok sıcak olduğu zamanlarda mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamak en etkili yoldur. Dışarıya çıkılması zorunluysa mutlaka şapka, gözlük takılmalı, daha az terleten pamuklu ve ince giysiler giyilmelidir. Ayrıca aşırı terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı da baş ve kas ağrısına yol açabilir. Bu nedenle sıcak havalarda bol su içmeli, tuz miktarı doğru ayarlanmalıdır.

IŞIKLI KAPALI ORTAMLARDA GÖZLÜK KULLANIN

Migreni tetikleyen faktörlerden biri de ışık. Bu nedenle alışveriş merkezleri gibi çok iyi aydınlatılmış ortamlarda güneş gözlükleriyle dolaşmakta yarar var. Doğrudan doğruya sıcak çarpması da baş ağrısı nedeni olabilir. Eğer ateş de yükseliyorsa bir alarm olarak kabul edilmeli ve kişi sıcak ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Migreni tetikleyen başka bir unsur da klimalardır. Ayrıca, arabada cam açık olarak gitmemekte yarar var. Hem migreni tetiklenmemesi hem de yüz felcine karşı dikkat etmeli.

Ne yapmalı? Sıcak-soğuk farklılıklarından korunun. Klimadan uzak durun. Deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra kurulanın, mayo değiştirin ve rüzgarda kalmayın. Gözlük ve şapka takmayı ihmal etmeyin. Bol su için. Ani baş ağrısı, bulantı, kusma gibi yakınmalarınız varsa hekime başvurun.

Klima yüz felcine neden olabilir

Dr. Hişam Alahdab, klimalarla ilgili bilgi verdi:
Bilinçsiz klima kullanımı ve yetersiz klima bakımı bazı hastalıkları beraberinde getirir. Klimalarda küf mantarları, bakteriler ve tozların birikmesine bağlı astım, alerjik nezle ve nadir de olsa sinsi alerjik zatürree görülebilir. Sonrasında öksürük ve nefes darlığına kadar ilerleyebilir. Uzun süren giderek artan halsizlik, nefes darlığı, sıkışma hissi, öksürük gibi yakınmalarla ortaya çıkabilir. Astımı, alerjik nezlesi veya kronik bronşiti olan hastaların yakınmalarında artış gözlemlenebilir. Ayrıca sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihapları, beyin iltihabı, akciğer problemleri, orta kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerde yüz felci, denge işitme sorunları, tonsilit ve burun kanamalarına yol açabilir. Aşırı sıcak ortamdan hızlı bir şekilde aşırı soğuk ortama geçmek bazı hastalıkların riskini ciddi anlamda artırır.

leyditurk.com
 
klima sistemi dışarıdan içeriye ise iyidir. filtrelenerek verilebilir , otobüslerde ve taşıt araçlarındaki klimalar genelde içeriden içeriye çalışır yani daha az enerji kaybetmek için içerdeki soğutulmuş havayı tekrar sirküle eder böylece daha az enerji harcar ama ne yazıkki taze hava değildir. mesela uçaklardaki klima içeriden içeriye çalışır çünkü oksijen yüksekte çok azdır uçaklar buna mecburdur.
Buna içeriden içeriye derler

dışarıdan içeriye olan klimalar daha sağlıklıdır.

vücut soğuktan sıcağa çıktığında vurgun yer. tam tersi sıcaktan soğuğa
 
Merhaba

Sn.orkuorkun;

By-pass calismada da hava filtre ediliyor.
Fanin onunde filtre var.
Baska gecis mumkun degil.

Burada oksijen zenginligi konusulabilinir ama
Oda cozulmustur.

Burdaki eklem problemi "Ceryanda kalma" olayidir.
Iki acik pencere arasinda kalmak gibi.

30 cm onunuzdeki pencere/menfezden
Hiz kazandirilmis soguk hava direk size carpiyor.
60 cm uzakliktaki ikinci bir pencere/menfezden kanala cikiyor.
Ve bu yolculuk boyunca suruyor.

ps.Ucaklarda devir daim sirasinda yolcu sayisina bagli olarak
Tuketilen CO2 karsiligi olacak miktarda depo edilmis O2
Belli peryodlarda ic havaya karistirilir.

Buda ic basincin artmasina neden olur ki;
Basinc ayar sistemine ragmen,olusan kulak problemlerinin
Ana sebebi de budur zaten

Yani, kisaca merak etmeyin!
Ic hava kalitesinin dusmesine asla musaade edilmez..........
 
Üst Alt