• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kızımın döktüğü gözyaşının acısı referandumda dinecek

Okunuyor :
Kızımın döktüğü gözyaşının acısı referandumda dinecek

ashenarşi

Kıdemli
Üye
12 Eylül'deki referandumu dört gözle bekleyenlerin başında darbe ve baskı dönemlerini yaşayanlar geliyor. Kimi demokrasi, hukuk ve özgürlük adına reformu destekliyor, kimi uğradığı haksızlığı yargıya götürebilecek olmanın heyecanını yaşıyor. 28 Şubat sürecinde YAŞ kararıyla ordudan atılan Prof. Dr. İskender Pala, "Yargı beni haklı bulur ya da bulmaz. Ama ben kızımın o günlerde döktüğü gözyaşını, diğer çocuğumun arkadaşları tarafından dışlanmasını unutmadım." diyor.
Anayasa değişikliğinin referandumda kabul edilmesi halinde, yargısız infazla ordudan atılan yüzlerce mağdur için yeni bir kapı açılacak. Kendileriyle ilgili verilen Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) kararını yargıya götürüp haklarını arayabilecekler. Edebiyat dünyasının usta kalemi Prof. Dr. İskender Pala da 13 Eylül sabahını bekleyenlerden. 15 yıllık subaylık hayatı, 28 Şubat sürecinde sorgusuz sualsiz son bulmuştu. O gün henüz 8 yaşında olan kızının döktüğü gözyaşlarını hiç unutamamış. 10 yaşındaki diğer çocuğunun arkadaşları tarafından dışlandığını, sosyal hayatta çok zor günler geçirdiklerini anlatıyor. "İnsanların vebalı gibi benden kaçtıkları günler hâlâ gözümün önünde." diyen Pala, anayasa değişikliğinin, yaşadığı acıları bir nebze de olsa hafifleteceğine inanıyor. Referandum öncesi duygularını şu sözlerle özetliyor: "TSK benim için hâlâ peygamber ocağıdır. Kötü niyetli insanların keyfî uygulamaları nedeniyle yaşadığım acıların telafisini istiyorum. Bazı kötü insanların yargısız infaz yolu ile hakkımda aldıkları kararlardan dolayı mağdur edilmiş olmamın karşılığını elbette istiyorum."

İskender Pala, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni bitirdikten sonra, askeri sınavlara girmiş ve edebiyat öğretmeni olarak TSK'ne adım atmıştı. İlk görev yeri de Bahriye'nin en gözde okullarından Heybeliada Deniz Lisesi'ydi. Fakat eşinin başörtülü olması hemen dikkat çekti. Astsubay Hazırlama Okulu'na tayin edildi. Dindar bir subay olması nedeniyle uğradığı haksızlıklar, meslek yaşamı boyunca peşini bırakmadı. Eşinin başörtülü olması nedeniyle askeri gazinodan çıkarıldığı gün de onlardan biri. O anın acısını hâlâ içinde taşıyor. 1982 yılında başlayan meslek hayatı, binbaşı rütbesindeyken, emekliliğine birkaç ay kala 1996 yılında YAŞ kararıyla son buldu. Parlak siciline rağmen 'disiplinsizlik' gerekçesiyle ordudan atılmasını içine sindiremeyen Pala, yaşanan mağduriyetleri gündeme getirmek amacıyla, "İki Darbe Arasında" isimli bir kitap da kaleme almıştı. O günlerde arayamadığı hakkını referandumdan sonra aramayı düşünüyor. Ona göre bu maddenin pakette yer alması 'büyük bir fırsat'. Ünlü edebiyatçı, "Demokratikleşme paketini bir kere okumuş bütün ülke insanları, referandumda 'hayır' demelerinin çılgınlık olduğunu kendileri göreceklerdir. Ben 'evet' kararının çıkacağını düşünüyorum." diyor. Son YAŞ toplantısında ihraç kararının çıkmamasını da önemli bulmuş. "Bence askerler de referandumda 'evet' çıkacağını düşünüyor. Askerler de siviller de belli bir süreç içerisinde demokratikleşiyor." ifadesini kullanıyor.

Pala, ordudan ihraç edilen birçok insanların toplumda 'lekeli', 'vatan haini' muamelesi görmesinden de şikayetçi. Bir çeşit iade-i itibar istiyor. Bunun nasıl sağlanacağıyla ilgili şu öneride bulunuyor: "Belki cumhurbaşkanı, belki Genelkurmay başkanı, 'Siz bir zamanlar mağdur edildiniz, bu devletimizin ayıbıdır' diyerek yargısız infaza uğrayan YAŞ mağdurlarını taltif edebilir. 'Bu ülkenin kanunları size haksızlık yaptı, özür diliyoruz.' denebilir."

Prof. Kahramanyol: Darbeci zihniyete karşı 'evet' diyeceğim

YAŞ kararıyla ordudan atılan Tabip Albay Prof. Mustafa Kahramanyol'u, iş ararken Genelkurmay engeliyle karşılaşması ikinci kez yıkmış. Öğretim üyeliğinin önü, Genelkurmay'ın YÖK'e gönderdiği yazıyla kesilmiş. Aynı sıkıntıların bir daha yaşanmaması ve darbeci zihniyetin ortadan kaldırılması için referanduma destek vereceğini söylüyor.

YAŞ kararıyla haksız yere ordudan ihraç edilen subaylardan biri de Tabip Albay Prof. Dr. Mustafa Kahramanyol. 28 Şubat sürecinde ordudan atılan Kahramanyol, 1982'de başlayan haksız ihraçların ağır bilançosunda kendi acısının hafif kaldığını söylüyor. Kahramanyol, anayasa değişikliğinin 'evet' ile sonuçlanmasıyla TSK personelinin kafasında sallanan YAŞ kılıcının artık yere ineceğini savunuyor.

Hacımustafaoğulları: Binbaşıyken er rütbesinde emekli edildim

Mustafa Hacımustafaoğulları da YAŞ kararıyla ordudan atılanlar arasında. Binbaşı iken, rütbesi düşürülüp emekli edilmiş. "Ne ile suçlandığımı 13 yıldır öğrenemedim." diyor. Referan-dumla birlikte bu tür atılmalara yargı yolu açılacağına dikkat çekerken, darbecilerle ilgili davalara müdahil olacağını vurguluyor.

zaman.com.tr
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Dindar bi subay olduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan ünlü yazara yapılan haksızlığı kınıyorum.
Ve bu yüzden askeriyenin yargılanmasının ve darbecilerin yargılanmasını doğru olduğunu biliyorum.
 

alone

Tecrübeli
Üye
Dindar bi subay olduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılan ünlü yazara yapılan haksızlığı kınıyorum.
Ve bu yüzden askeriyenin yargılanmasının ve darbecilerin yargılanmasını doğru olduğunu biliyorum.

Aynen de katılıyorum bu taraflara hiç dem vuranlar yok sn.ashenarşi artık ucu kimlere dokunuyorsa...
 

Guney

Kıdemli
Üye
Yahu bir tanrı kulu yok mu şu anayasa nın getireceklerini okuyan..

9 yıldır iktidarda başkası mı var dı?

darbe polemiği yaparak insanları kandıracağını sanan hükümet cevabını alacaktır...
AKP kendine anayasa hazırlıyor

ha kanlı anayasa
ha akp anayasası...
FARK ORTAK....
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Aynen de katılıyorum bu taraflara hiç dem vuranlar yok sn.ashenarşi artık ucu kimlere dokunuyorsa...
Yine bugün okudum. Yaş kararıyla askeriyeden ihraç edilen bir binbaşı işsiz kalıdğı için böbreğini satmayı düşünmüş.

Sn. İskender Pala'daDİNDAR OLDUĞU İÇİN EMEKLİ OLMASINA ÜÇ AY KALA İHRAÇ EDİLMİŞ.

Ne kadar acı gerçek.

Bunları hiç konuşan yok.
 

gordionum

Tecrübeli
Üye
Aldatma
Kandırma
Partisi

yandaşları ve başı anayasanın ne getireceğini cak'la cek'le doldurmuşlardır. ne getireceğinin altı boş, dillerini dolamışlar darbeye,12 eylül'e.. söyleyin anayasa geçerse darbeciler yargılanacakmı? hayır. e o zaman bu velvele ne?

darbe yapanlara ne yaptınız? tank yürütüp sizi yaratan ERBAKAN'ı iktidardan indirene ne yaptınız? 27 nisan bildirisini tek başına yayımlayıp sizi mağdur edeni "bakanlar kurulu kararı ile üstün hizmet madalyası vermedinizmi? trilyonluk otomobille ödüllendirmenizdi?

niye sazınız tek perdeden çalıyor? niye bu perdeden hiç çalmıyorsunuz? ALLAHAŞKINA bunada bir yanıt verin!!!
 

catpity

Tecrübeli
Üye
kandırma kendini :)
bu ajitasyon işlerini çok severler özellikle dini kullanıp ajitasyon yapanlar kendi iç dünyalarında kurdukları ütopya yaşarlar ve yalan yanlış şeylerle yok biz solcuyduk şöyle oldu yok ben namaz kılıyordum şöyle oldum yok ben sağcıydım şöyle oldu
bunlar Ali'yi katleden yezid'in düşüncesindeki insanlardır bunlara dur demek lazım.
12 Eylül'de HAYIR'ı görünce sandıkta emeviler gibi binbir parça olacaklar
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Yahu bir tanrı kulu yok mu şu anayasa nın getireceklerini okuyan..

9 yıldır iktidarda başkası mı var dı?

darbe polemiği yaparak insanları kandıracağını sanan hükümet cevabını alacaktır...
AKP kendine anayasa hazırlıyor

ha kanlı anayasa
ha akp anayasası...
FARK ORTAK....

Sn güney , tabiki okuduk paketi hatta 57 yaşındaki annem bile ben onu bunu bilmem önce maddeleri okumam lazım diye oturdu pcnin başına bir güzel okudu .

inanın yeter artık bu anayasanın son kullanma tarihini çoktan geçti bize lere yaptıklarından gına geldi darbe anayasası değilmi 30 yıldır bizleri sömüren hep elit kesime en güzelini sunan bazen düşünüyorum da

bu iktidar değilde başka bir iktidar hazırlasaydı eminim ki burda referanduma HAYIR demekten mutluluk duyan herkes yerinde verilmiş bir karar artık bu anayasa değişmeli diye EVET diyeceklerdi . Fakat ne yazık ki Akp ye olan tutumlarından dolayı hayır demeyi tercih ediyorlar...

Ama ben kendi adıma söylemek istiyorum ...
inanın bu öneriyi chp bile verseydi ben yine evet derdim
Neden mi ? çünkü artık bazıları yaptıkları hatalardan dolayı yargılanmalı
hatta geç bile kalındı...
 

catpity

Tecrübeli
Üye
tamam yargılansın venhar güzel iyide :)
geri kalan maddeler tüzükler akp'nin işine yarasın hukuku ele geçirsinler iktidardan düştükten sonra tayyip erdoğan yargılanacak,kemal unakıtan yargılanacak hukuk düzenini ele geçirmeye çalışıyorlar buna izin veremeyiz
anneniz okumuş madem maddeleri peki anneniz bunların asıl düşüncesini farkedemiyor mu yada siz ?
araçları:12 eylül anayasası kalkacak
amaç:bütün kurumları akp himayesine almak

olay budur o nedenle anayasa'da oylarınızın HAYIR olması gerekiyor

çünkü akp bu ülke için tehlike ümmetçi anlayaşa sahip bi yönetim tarafından yönetiliyoruz bizim tarihimizde ümmet hiç bi zaman olmamıştır olmayacaktır olacak bütün girişimleri gerekirse en şiddetli yöntemlerle faaliyete gireriz buda hiç kimse için iyi olmaz !
 
Üst Alt