• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kızılderilice ve Türkçe

Okunuyor :
Kızılderilice ve Türkçe

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Kızılderili lehçelerinde Türkçe

Tepek , Tepe
Yatkı Ev, yatılan yer
Dodohişça Dudak
T-sün Uzun
Yu Su, yu-mak, yıkamak
Lı-ık Vatan, ili
Tete Dede
Tamazkal Hamam, temiz kal
Hogan Kerpiç ev, Hopan
Kuşa Kuş
Missigi Mısır
Türe Türe, Töre
Hu Hu, Hu hu(Selam)
Yanunda Yanında
Aş-köz Yemek
İldiş Dişleme
Atış-ka Ateş
Tapa Tuba

yukarıdaki yazı çeşitli internet sitelerinden aldım.

bu eski bir çalışmadır.Türklerle kızılderililerin akraba olduğu asyada berring boğazından geçtiği düşünülmektedir.

Teoriyi eski bir öğretmenim anlatmıştı, Kızılderililerden Lirik şiir yazan bir kızılderili (içinde siyaset,çıkar,insan cinsel aşkı kokmayan) ,Tasvir sanatı Dağ gök deniz Güneş Orman Göl Balık gibi konuları işleyen bir Şairin eski bir zamanda Türkiyeyi ziyaret etmesi ile başlıyor.
Şiirleri Tamamen öz Türkçe kökenli doğal kelimeleri barındırdığı için Kısmen doğrudan anlaşılıyor. Bundan sonra araştırılmaya başlanılıyor. Kızılderililerin Donan berring boğazından geçtiği varsayılıyor.
Bugün yapılan bilimsel araştırmalar ve kalıntılar da teoriyi destekler niteliktedir.

diojen

Tecrübeli
Üye
kızılderili lehçesinin türkçeye bu derce yakın olduğuna dair bir bilgim yoktu ama,
kızılderililerin Türklerle akrabalık bakımından incelenmesinde,
kilimlerinde bizimle aynı motiflere rastlanmasına rağmaen,kızılderililerde at kültürü yok,at kültürü onlara beyazlar tarafından getiriliyor,

TÜRKlerle kızılderililerin akraba olmasını isterdim amma,
sunay akının kız kulesindeki kızılderili adlı kitabındaki akrabalık incelemesi bu umudumu söndürdü,eskimolarla akrabağlığımız teorisi bildiğim kadarıyla daha çok delile dayanıyor

mopsy

Emektar
Üye
merhaba

Sn.Orkuorkun ve sn.Diojen aranizda anlasin lutfen,
Kimlik bunalimina dustum!
Karar verin artik...

orkuorkun

Kıdemli
Üye
kişisel olarak düşüncem, kızılderilierin Türk olduğudur. buna beni inandıran sebep yukarıdaki doğal kelimeler değil.
Türkçe ural altay dil gurubundandır. Japonca macarca fince gibi diller türk dillerine yakındır. Japonlar moğoldur bu yüzden Türkiyeye ırksal olarak ilgi duyar. Biz farkına varmayız Koreliler de moğol soyundandır.
-Kızılderililerin şamanizm inancı Türklerin eski inancına benzer. Ve farkındamısınız bilmem ama Köpek ve Kurt gibi hayvanlarla aşırı haşırneşirdirler.
Onur taşımak, saçlarının kesilmesi, kafa derisinin yüzülmesi gibi şeyler uzakdoğu kültründendir.
Japon ve birçok moğol kültüründe saç çok önemlidir. 1800 lerin japonyasında bir adamın onurunu yok etmek isterseniz saçını kesmeniz gerekirdi. Yani saçı kesilen adam intihar ederdi. Çünkü toplum onu kaybetmiş onursuz kabul edecek hiçbir şekilde arasına almayacaktır. İnsan yalnız yaşayamaz bu yüzden intihar ederek onurunu sıfırlar.

Uzakdoğuda halen saç tüy kıl gibi şeyler çok önemlidir. Singapore da bir çinlinin sakalının telini koparırsanız çok ağır müebbet hapis gibi cezaları vardır.

Başka bir benzerlik mantık farkıdır. Kızılderilier çok gelişmiş duyarlı bir uygarlık.
Okulda kendisi bilip arkadaşı Tahtada bilemedi diye ağlayan üzülen çocuk kızılderili kültüründendir. bunun gibi birçok insancıl öyküler vardır.
Türklerin eski kültürlerinde de birçok benzer öyküler vardır.

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

Yani oturan bogada karar kiliyoruz.
Zaten cocukken kovboy filimlerinde hep kizilderilileri tutardim.
Kan cekiyormus meger....

shgiptare

Kıdemli
Üye
amerikalı astronotlar, bir kızılderili köyünde aya iniş provası yapıyorlar... yaşlı bir kızılderili astronotlara soruyor: Hayırdır gardaş? Diyorlar ki: Aya gideceğiz amca. O dakika kızılderili kardeş ceylan derisine bir şeyler çiziktiriyor ve veriyor ellerine: Amman bunu da götürün oraya. Sonra astronotlar hazırlıklarını bitiriyorlar ve kızılderili dilinde yazılmış bu yazıyı yeminli tercümana tercüme ettiriyorlar. yeminli tercüman kardeş de yemin billah ederek okuyor yazıyı:
Uşaklarım, sakın kanmayın bu adamlara, sizin de topraklarınızı elinizden alacaklar, dikkatli olun...

diojen

Tecrübeli
Üye
kişisel olarak düşüncem, kızılderilierin Türk olduğudur. buna beni inandıran sebep yukarıdaki doğal kelimeler değil.
Türkçe ural altay dil gurubundandır. Japonca macarca fince gibi diller türk dillerine yakındır. Japonlar moğoldur bu yüzden Türkiyeye ırksal olarak ilgi duyar. Biz farkına varmayız Koreliler de moğol soyundandır.
-Kızılderililerin şamanizm inancı Türklerin eski inancına benzer. Ve farkındamısınız bilmem ama Köpek ve Kurt gibi hayvanlarla aşırı haşırneşirdirler.
Onur taşımak, saçlarının kesilmesi, kafa derisinin yüzülmesi gibi şeyler uzakdoğu kültründendir.
Japon ve birçok moğol kültüründe saç çok önemlidir. 1800 lerin japonyasında bir adamın onurunu yok etmek isterseniz saçını kesmeniz gerekirdi. Yani saçı kesilen adam intihar ederdi. Çünkü toplum onu kaybetmiş onursuz kabul edecek hiçbir şekilde arasına almayacaktır. İnsan yalnız yaşayamaz bu yüzden intihar ederek onurunu sıfırlar.

Uzakdoğuda halen saç tüy kıl gibi şeyler çok önemlidir. Singapore da bir çinlinin sakalının telini koparırsanız çok ağır müebbet hapis gibi cezaları vardır.

Başka bir benzerlik mantık farkıdır. Kızılderilier çok gelişmiş duyarlı bir uygarlık.
Okulda kendisi bilip arkadaşı Tahtada bilemedi diye ağlayan üzülen çocuk kızılderili kültüründendir. bunun gibi birçok insancıl öyküler vardır.
Türklerin eski kültürlerinde de birçok benzer öyküler vardır.
benim kişisel kanaatimde Türk ırkından olduklarına dairdi,ama haklarında bilgi toplarken sunay akının kitabında rastladığım araştırma beni belirsizliğe düşürdü,olmayabilirler kanatinide kısmen getirdi,

kütüphaneye uğradığımda,bulabilirsem yazıyı buraya ekler,üzerinde kritik yaparız,

bahsettiğiniz kurt haşır neşirliği,hatta kızılderililerin kır kurdunun yaşayan son canlı olarak kalacağına dair kehanetleri benimde dikkatimi çekmişti.
kızılderili ahlakı,ile TÜRK ahlakıda çok yakındır,
lakin at kültürünün olmayışı bir sorun oluşturuyor,dokuma desenlerinin benzerliği destek oluştururyor,araştırmalar TÜRK olup olmadıklarına dair kesin bir bilgiye ulaşmıyor, ama Türk olmaya bilirler diyor,

Üst Alt