Kısmet Nasıl Gerçekleşmektedir?

Kısmet Nasıl Gerçekleşmektedir?

Dinlere göre kısmet Allah'ın isteğiyle gerçekleşen bir olgu mudur,
yoksa insanın öz iradesiyle mi gerçekleşmektedir?

.
 
Her yıl dünyada 6 buçuk milyon çocuğun açlıktan öldüğü söylenmekte.
Yoksa bu çocukların kısmeti verilmemiş midir?
 
selam ederim;

insanların açlıktan ölmesine sebep bizleriz. ulu Allahın yeryüzünde ihsan ettiği ve bizlere sunduğu nimetler neredeyse sayılamayacak kadar çoktur. bolluk bereket içersindedir dünya. marsla veya birbaşka gezegen ile kıyaslarsak daha gözle görünürdür bu bolluk.

insanlara indirilmiş öğütler, incil tevrat kur'an gibi kitaplar ve birçok peygamber vasıtasıyla bildirilmiştir. peygamberler birer elçidirler. siyasi veya dini lider değildirler. onlar örnek alınması gereken insan modelidirler. onlar örnek alınıp, öğütler dinlenseydi, yeryüzünün dengeleri böyle bozulmazdı. bu kısmetsizliğin sebebi özgür iradedir. insanlığa verilen cezadır. sanmayınki paylaşmadan yiyip içip sefa sürüp ölenler bu ayıbın cezasını ödemeyecek.

açlıktan ölenler şehittirler. çünkü insanlığın mücadele etmek zorunda olduğu yanlışın zaferidir suçsuz insanların ölümü.

yiyip içip yatıp paylaşmayan şuursuz insanlar sebebi ile, açlıktan ölenlerin sorumlusu Allahtır diyebileceğinizi sanmıyorum. azıcık zekası olan insan bile bu ölümlere sebep olan şeyin insanların vurdum duymazlığı oldugunu anlayabilir. dünya zenginliklerinin %50 sini %1 insan gurubunun tükettiğini ve %50 insan nüfusununda dünya zenginliklerinin %1 ini tükettiğini düşünürsek. malesef yeni bir nuh tufanı kapıda gözüküyor demektir. bu tufanlar aklı olup onu menfaat ve çıkarına kullanan zeka yoksunlarına bir derstir. insan hür iradesi ile hukuk ve adaleti uygulamak zorundadır. unutmayalımki sevgili ömerin dönemi dünyada gelmiş geçmiş en muhteşem dönemlerden biridir. hasta yok, hapishane kapıları açık suç yok, suçlu yok. sebebi anlaşılmış uygulanmış islam anlayışıdır.

malesef bugünle kıyaslamak yanlış olur, çünkü bugünkü islam bir din değildir. putlaştırılmış bir yaradana tapılmaktadır. yara derindir arkadaşlar hemde çok.

kısmet meselesi ayrıca tartışılabilir.
 
Son düzenleme:
insanların açlıktan ölmesine sebep bizleriz.
Yani; nerde, ne zaman, nasıl öleceğimiz veya kim tarafından öldürüleceğimiz kader değil midir?
ulu Allahın yeryüzünde ihsan ettiği ve bizlere sunduğu nimetler neredeyse sayılamayacak kadar çoktur.
İzlenimlerimiz bize şunu göstermiştir:
Sayılmayacak kadar çok olan bu nimetler hepimiz için sunulmuş olsaydı, bunu sağlayan güç, bu dengeyi de korur ve hepimiz aynı derecede yararlanırdık.
Böyle olmadığına göre bu nimetler güçlü ve kötü olanlara sunulmuştur sonucu çıkmaktadır ortaya.
bu kısmetsizliğin sebebi özgür iradedir. insanlığa verilen cezadır.
Burda bir çelişki yok mudur:
''özgür irade'' ve ''verilen ceza''
verilen ceza özgür iradeye müdehale değil midir?
açlıktan ölenler şehittirler.
Müslüman olmayanlar da mı?
yiyip içip yatıp paylaşmayan şuursuz insanlar sebebi ile, açlıktan ölenlerin sorumlusu Allahtır diyebileceğinizi sanmıyorum.
Ölümler, her nereden, nasıl, ne sebeple gelirse gelsin;kader değil midir yani?
azıcık zekası olan insan bile bu ölümlere sebep olan şeyin insanların vurdum duymazlığı oldugunu anlayabilir.
Sebepsiz ölüm var mıdır?
Sebepler olmasaydı insanlar ölmeyecek miydi?
dünya zenginliklerinin %50 sini %1 insan gurubunun tükettiğini ve %50 insan nüfusununda dünya zenginliklerinin %1 ini tükettiğini düşünürsek.
Sizce nasip-kısmet dediğimiz şey tam da bu değil midir?
Hani bir hikayesi de vardır: ''Yersen nasibindir yemezsen değildir'' gibi..
Bu durumda zenginliklerin sahip oldukları onların nasibi değil midir yani?
kısmet meselesi ayrıca tartışılabilir.
Konuya dikkat ederseniz, konuşmamız gereken de KISMET meselesidir! ;)
 
selam ederim;
hoşgeldin mopsy ;) bu yazınızla sevgili mopsy ve bursalıyı hatırladım doğrusu, ikisinede selam olsun.
Yani; nerde, ne zaman, nasıl öleceğimiz veya kim tarafından öldürüleceğimiz kader değil midir?
kaderdir. insan kaderini kendisi belirler. yaşanacak olanlar kaderdir. insan aklının almayacağı bir meseledir. anlayışa göre değişir. kimisi inanır kimisi inanmaz. herşey yazılıdır. yazıldığı için gerçekleşmez olaylar. yaşanacağı için yazılmıştır. insanın yapacağı seçimler doğru yada yanlış kaderinide belirler. bizler açlıktan ölen insanların kaderinden sorumlu olan bir toplumuz. akıl ve muhakeme verilmiştir insana. onu kullanmak zorundayızdır.
İzlenimlerimiz bize şunu göstermiştir:
Sayılmayacak kadar çok olan bu nimetler hepimiz için sunulmuş olsaydı, bunu sağlayan güç, bu dengeyi de korur ve hepimiz aynı derecede yararlanırdık.
Böyle olmadığına göre bu nimetler güçlü ve kötü olanlara sunulmuştur sonucu çıkmaktadır ortaya.
bu sizin bakış açınızın sabit olmasındandır. empati yaparsak, doğada var olan hava, ışık, oksijen yeryüzünde ne kadar dengeli ve eşittir. havanın içersindeki karışımlar azot karbondioksit oksijen vs oranları bile ölçülü ve hesap işidir. yeryüzündeki nimetler bolluk içinde sunulmuştur insana. onu insanlar arasında eşit dağıtmak paylaşmakta bildirilmiştir elçiler ve kitaplar vasıtası ile. özgür iradenin sınav yeridir burası. dediğiniz gibi olsaydı insan nefsi ne ile sınav olacaktı? güçlü ve kötü olanlara sunulmuş bir şey yok ortada. bu insan egosunun ortaya çıkarttığı bir sonuçtur. her insan eşit doğar. fakat bu zamanda kötülerin güçlendiği ve dünya zenginliklerini ele geçirdiklerini tartışabiliriz. ulu Allah bize demediki yeryüzünü yarattım suyu ışığı havayı dengeleyin yaşam koşullarınızı oluşturun diye.. sadece diyorki, ben verdim siz adaletli olun. aranızda paylaşın. bu kapasitede yarattım sizleri zekanız aklınız var. birbirinizi öldürmeyin, aç bırakmayın, haksızlık etmeyin bunlardan sınava çekileceksiniz. siz istiyorsunuzki sınav olsun, sınavı yapan cevaplarınıda bir zahmet masaya koysun sevgili sosyalist. çalışacağız mücadele edeceğiz yanlışla, 1 kişi 1 kişidir.

Burda bir çelişki yok mudur:
''özgür irade'' ve ''verilen ceza''
verilen ceza özgür iradeye müdehale değil midir?

özgür irade donatılmıştır. tüm donanımına zekasına aklına taşıdığı güce kuvvete rağmen birde elçiler ve kitaplarla nasihat edilmiştir. hak yeme dosdoğru ol. elbette amaç kötülük kazansın değildir. ulu Allah'ın adaletide vuku bulacaktır. haksızlığa uğrayanların hakları ulu Allahda saklıdır. geçmişte yaşanmış örnekleri vardır. insanoğlunun ne birbirine nede ulu Allah'ın yarattığı canlı cansız hiçbir varlığa zulm etme hakkı yoktur. yok etmek yaratmak ulu Allah için basit şeylerdir. insan taşıdığı 500 milyar hücrenin nasıl bir araya gelerek insan vucudunu oluşturduğunu anlamaya çalışıp, onun nasıl hakkını vermesi gerektiğini tartışmalıdır. malesef ilgi alaka hep dışarıyadır. içe yani kabeye kalbe değildir.

ulu Allahın bir ismide muttakim dir. yani öcalan demektir. haksızlığa uğrayanın hakkını kişi hakkından vazgecse dahi sorar. ulu Allahın adaleti noksansızdır.

Müslüman olmayanlar da mı?

müslümanlığın tanımı salavat getirip namaz kılan kimse demek değildir. doğru düzgün hak ile hukuk ile yaşayan, duyguların doruğunda düşünceli olan kimsedir müslüman. doğru bilinen tanımlar değişmeli önce. müslüman olan olmayan diye birşey yok, insan sıfatının gereğini üzerinde taşıyanlar diyelim. ibadetler eksik olabilir. bir anlık düşünce ve karar ile değişir ibadet konusu. sevgili peygamberimiz 1 saat adaletle yönetmek 1 yıl ibadete bedeldir demiştir. bu ibadet konusu zaten içinden çıkılmaz bir muammaya dönmüştür. ulu Allah'ın çok ibadet eden insanada hiç etmeyene de ihtiyacı yoktur. insan bu konuda kendisini birşey zannetmemeli. ibadet edene çok etmeyene yada arasıra edene az müslüman diyemeyiz. bunun ölçüsünü ulu Allah bilir. biz doğru düzgün insan olmaya niyet etmeliyiz önce. zaman içersinde anlayışlar farklılık göstermiş olabilir. insanların birbirlerini ayırması, ayrım yapması doğru değildir. yolumuza bakmalıyız. doğruya adalete hakka. o yol insanı inansada inanmasada ulu Allah'ın yoluna çıkaracaktır elbette.
Ölümler, her nereden, nasıl, ne sebeple gelirse gelsin;kader değil midir yani?
kaderdir. insanın yanlış ile yaptığı mücadelede içimizden kayıplar verebilmekteyiz. kimisi yol yaparken, kimisi deney yaparken, kimisi araç kullanırken, kimisi toprak ekip biçerken, hepsi insanlık içindir. bize düşen insanlık ilminede değer vermektir. nasılsa trafikte kurallar koyuyor ölüm oranlarını sıfıra indirmeye çalışıyorsak, nimetleri paylaşmada da uyanık olup aramızdan şehit vermemeliyiz. yanlış ile mücadele etmeliyiz. bir insan açlıktan ölüyorsa bu hepimizin suçudur. bir insan yaya geçidinden geçerken araç çarpıp ölüyorsa yine bizim suçumuzdur. toplumca el ele eğitim ile tecrübe ile nesilden nesile insanlık olarak yanlışlarımızdan ders alıp ileriye gitmeliyiz. konu din diyemeyiz. din sosyal bir olgudur. hayatın içersinde var olandır.

sevgili peygamber pazarda kontrol amaçlı gezerken bir buğday çuvalına elini sokuyor ve aşağıdaki buğdayların nemli olduğunu fark ediyor. elini çuvaldan çıkarıp havaya kaldırıyor ve yüksek sesle tarihe mal olan bir söz söylüyor. " aldatan bizden değildir". işte islam böyle birşeydir. bizden kasıt ister müslüman ister insan deyin. biz insanız ve hepimiz aynı ırkı temsil ediyoruz. "bir kişiyi aldatan bütün insanlığı aldatmış demektir" diye güzel bir sözüde vardır. köpekbalıkları binlerce çeşittir sadece 2-3 çeşidi insanlara karşı saldırgandır. fakat biz bütün köpekbalıklarını o iki üç çeşidi yüzünden yırtıcı biliyoruz. işte o aldatan kişide aynı şekilde insanlığa bir gölge düşürmektedir. adil olanda tam tersidir. tercih şansı insandadır. ama her tercihinde bir bedeli vardır. insanlığı ileri yada geriye götürür. şu an insanlık peygamberimizin döneminden çok geridedir. ömer ebubekir döneminden çok çok geride. ne hastanelerde hasta nede hapishanelerde suçlu vardı. bunu ben söylemiyorum. islama karşı bir tarihçinin yaptığı araştırmanın sonucudur bu. dünyada gelmiş geçmiş en güzel zaman bahsi edilen saadet asrında yaşanmıştır. sebebi şudur; islamın icrası ona inanan değil onu anlayanlar tarafından uygulanmıştır. bu sebeple anlamak inanmaktan çok daha üstün bir niteliktir insan için. onu anlayamayanlar bugün peygamber bayrağı altında insanların kafaları ile top oynuyorlar malesef. araştırsınlar hangi esire kötü muamele edilmiştir peygamberimiz döneminde?
Sebepsiz ölüm var mıdır?
Sebepler olmasaydı insanlar ölmeyecek miydi?
bu sorunuz gülünç olmuş sevgili sosyalist. ben kimseyi inandırmak için yazmıyorum. amacım anlaşılmasını sağlamak. ister müslüman ister ateist ister hırıstıyan olsun, insanın değeri insan için çok muhimdir. birbirimize muhtacız. sevmek iyilik yapmak sevap olmamalı, bu bizler için artık insan olmanın zorunluluğu olmalı. insan acizdir muhterem, nasıl doğduk nereden geldik, nereye gideceğiz? hiçbirini bilmiyoruz. aldığımız nefes, her saniye atan kalbimiz istemimiz dışında çalışıyor. taşıdığımız milyarlarca hücreden haberimiz yok. biz daha kendimizi tanımıyorken bütün bu bilinmezin içersinde kalkıp el ele verip kendimizi tanımak yerine, ancak fitne fesat ve yağma ile ilgileniyoruz. teknolojik denilen bir telefon ne kadar ilgimizi çekiyor? insan bütün makinelerden çok üstün yaratılmışken hep dışa dönüğüz. herkez kendi gözünden yargılamak derdinde gördüklerini fakat gördüğünün ne kadarı gerçek oda meçhul. ilim bilim ışığında sorguluyoruz öğrendiklerimizi. bunları KUR'AN ışığında da irdelemeliyken kalkıp sürekli kitapları sorguluyoruz. nedeni o kitapları anlayamayanların yanlış uygulamalarıdır. 1400 yıl önceki anlayışı günümüze uydurmaya çalışmak yerine oradan bir sonuç çıkartıp ileriye doğru gidebiliriz. insan ruhu ölümsüzdür, rabbimizin nurunu taşır. amacımız insanlığı hep bir üst noktaya çıkarmak olmalıdır. kainatta hiçbirşey yoktur sebepsiz olsun. fakat ölümü yok oluş olarak düşünmek yanlıştır. o yeniden doğumun rabbimize kavuşmanın ilk kapısıdır. ona inansın inanmasın fark etmez. ulu Allah'a kavuşan hiçbir kimse onun karşısında mahcup olmaz inşallah. verilmiş bir söz ile insan bu dünyada yaşar ve ölür. söz ona kul olmaktır. kulluk inanmak değildir. kulluk ona yaraşır bir insan olabilmektir. ister bilsin ister bilmesin islamı veya bir başka dini. din dediğimiz şey bugün %90 ında bizim malesefki uydurmalarımızdır. bunu böyle gören insanlarda islama inanmıyoruz demekte haklılardır. insan sevdiği beğendiği istediği yere ait olmak ister. bugünkü hali ile islama malesef cahiliye dönemi gibi iman edilmektedir. asıl cehalet dönemi bugündür. namaz kıl oruç tut fitre ver hacca git zekat ver kurban kes bitti. haydi cennete. duygu düşünce incelik nerede? yok. KUR'AN ezberle çok oku cennete. salavat getir cennete. sadaka ver cennete. içki iç cehenneme. bu böyle ucuz bir mesele değildir. önce insan şu iki sözü unutmamalı sevgili peygambere cebrail as tarafından öğretilen " bir kalp kıran 70 kabeyi yıkmış demektir. insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz."
Sizce nasip-kısmet dediğimiz şey tam da bu değil midir?
Hani bir hikayesi de vardır: ''Yersen nasibindir yemezsen değildir'' gibi..
Bu durumda zenginliklerin sahip oldukları onların nasibi değil midir yani?
zenginlik göreceli bir kavramdır arkadaşım. mala mülke fazla takılmamak gerekir. dünya rızkları insanı geçici mutlu eder. baki olan mutluluklar vardır. bunlar ancak duygular ile ifade edilir. zengin bir adam çocuğunu oxford da okutabilir. bir başkasıda o parayla 30 çocuk okutur. bir kimse hergün kebap yer, diğeri peynir ekmek yer ama aç olan ile paylaşır. birisinin kapısında birçok lüx araba vardır. hergün biriyle işe gider. diğeri otobusde dolmuşta işine gider ihtiyacı olana yer verir mutlu olur. kimisinin dişleri sağlamdır neşeyle güler. diğer porselen dişler ile gülmeye çekinir. zenginlik göreceli bir kavramdır. gönül zenginliği kalıcıdır.her iki alemdede karşılığı vardır. çok parası olan kimse risk taşır. o parayı adaletle yönetmesi gerekir. olmayanın derdi çok yoktur haksızlık yapma riski azdır. işte bu noktada parası olan yardım eden olmayanda yardım edilen oluyorsa neden yardım edenler yardım etmiyorda öbürleri onlara ediyor derseniz, gülümseme, selam vermede aynı derecedir islamda. parayla ölçülecek şey değil bunlar. mutluluğu parayla satın alacağına inananlar parayla satın alınabilir insanlardır malesef. insan insandır, çıplak geldik çıplak gideceğiz, götüreceğimiz tek şey vardır. oda duygu, düşüncedeki zenginliğimiz, doğrudan yana adil icraatlarımızdır.

ulu ve kerim olan cenabı Allah insanı bolluk ile donatmıştır. görebilen ve göremeyenin kendi bileceği iştir bu mesele. yunus emrenin güzel sözü vardır. "mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi, malda yalan mülkde yalan, al birazda sen oyalan." bu biraz demogoji gibi gelebilir size. insan bulunduğu durumdan hep fazlasını olmak ister. nefsi terbiye etmekle alakalı bir durumdur.
Konuya dikkat ederseniz, konuşmamız gereken de KISMET meselesidir! ;)
biz kısmeti tartışmadık, ulu Allah'ın adaletini tartıştık. haksızlık olduğunu ve sebebinin ulu Allah'ın yaratmadaki eksiklerinden olduğunu ima ettiniz. bende size eksikliğin insanın özgür iradesinde nefsinden kaynaklandığını ve bu haksızlıkların çok uzun sürmeyeceğini bildirdim. zaten yıllardırda burada bildiriyorum. gayb alemi ayakta, peygamberler ve ulu melekler seslerini duyurabilecekleri günü bekliyorlar. ulu Allah tan alacakları emiri bekliyorlar. malesef bütün bu düşüncesizliklerin bedeli insanlık için çok ağır olacak. yazsak çizsek ne fayda deneyim etmeden olacak iş değil bu insanlar için.
saygılar
 
DÜZELTME;ulu Allahın bir ismide muttakim dir. yani öcalan demektir. haksızlığa uğrayanın hakkını kişi hakkından vazgecse dahi sorar. ulu Allahın adaleti noksansızdır.

DOĞRUSU; Müntakim المنتقم İntikam alan.
 
.
KISMET, insanın yaşam seyrinde (sonradan yani) sahip oldukları mıdır,
yoksa henüz doğmadan önce kendisine nasip edilenler midir?

Aklıma takıldı işte :)
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt