Kıskançlık Damarınızı Çatlatmayın

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bir adam, kız arkadaşıma baktığında içimdeki canavarı nasıl durdurabilirim?

1. Kaşlar tamamen çatık
Sevgilinizi bir erkek arkadaşıyla dans ederken izliyorsunuz. Üstelik hareketleri pek de masum görünmüyor. Suratınıza hemen, bu durumu onaylamıyor olmanın o evrensel bir ifadesi çöküyor: Çatılmaya başlayan kaşlar. Onlar dansı ilerlettikçe kaşlarınız da negatif duyguların yüküyle aşağı doğru inemeye devam ediyor. Bundan kaçınmak için siz de dans pistine atlayın. Rutgers Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma dansın samimiyeti artırdığını ve parti sonrası eğlence için şansınızı ikiye katladığını gösteriyor.

2. Islanma zamanı
Koltuk altınızda ıslak bir bölge görünmeye başlar. Çünkü, sinir siteminiz sizi soğukkanlı tutmaya çalışırken, el ve koltuk altlarınızdaki apokrin ve erkin bezlerindeki gözeneklerden ter boşalmaya başlar. Ortalığı gereksiz yere velveleye vermektense, bir dahaki sefere kız arkadaşınızla romantik bir hafta sonu kaçamağı yapmayı tercih edin.

3. Boş verin
İşteki ‘erkek’ arkadaşlarıyla çıktığı geceyi size anlattıkça, kalbiniz temposunu şaşırıyor. Kalp atışlarınız, (aslında fiziksel bir temas düşüncesi) adrenalin hücumuna neden olan korumacı içgüdüleri tetikleyene kadar sabit kalıyor. Boş verin ve kendinizi rahatlatmaya çalışın. Eğer sıkıntınız devam ediyorsa bir ilişki danışmanına başvurup güven ve kıskançlıkla ilgili tavsiyeler alabilirsiniz.

4. Nefesinizi düzeltin
İçinize çektiğiniz hava nefes borunuz tarafından emilir ve akciğerlerdeki bronşçuklara gönderilir. İşte tam da bu noktada, heyecan içindeki soluğunuzla kıskanç kalbiniz için yakıt sağlarsınız. Sakin olun! Bu, ilerleyen yıllarda nefes darlığına neden olabilir. Sevgilinizin sizi bırakıp gideceğinden endişeleniyorsanız, ona tam olarak bağlanmayı deneyin. Neden mi? Yale Üniversitesi’nin araştırmacılarına göre; evli çiftlerin günlük yaşamda kıskançlık hissine kapılma ihtimalleri yüzde 30 daha düşük.

5. Zihninizi temizleyin
Adamın teki, kız arkadaşınıza yan gözle bakıyor ve onunla yakınlaşmaya çalışıyor. Bu da sizi öfkelendirmeye yetiyor. Amidala, yani beyninizin duygularla ilgili kısmı, bunu tehdit algılıyor ve vücudunuzu alarm durumuna sokuyor. Sonra da kıskançlık olarak algılanan, korku ve öfkeye neden olan stres hormonu noradrenalin salgılanmaya başlıyor. Georgia Üniversitesi araştırmacıları, sevgilinize güvendiğinizi göstermenin en iyi yolunun beklemek ve hiçbir şey yapmamak olduğunu söylüyor. Bırakın, o adamı başından kendisi atsın.

6. Midenizdeki kelebekleri kovun
Sevgiliniz sizi tersledikçe, midenizde bir ezilme hissedersiniz. İlişkiniz hakkında korkularınız oldukça, bir miktar adrenalin açığa çıkar ve karnınızdaki bu garip hisse neden olur. İşte bu uçuşan kelebekleri durdurmanın yolu derin bir nefes almaktan geçiyor. ‘National Institute of Anxiety and Stress’e göre; sakin bir şekilde soluk almaya çalışmak stresi yüzde 15 dindirebiliyor.

msn.com
 
Üst Alt