Kişiye Özel Diyetinizle Sağlıklı Yaşayın

Uyku Apnesi, Yüksek Kolesterol, Yüksek Tansiyon, Diyabet vb. pek çok hastalığın başlıca nedenleri arasında; beslenme alışkanlığı ve kilo fazlalığı bulunmaktadır. Her insanın yaşam tarzı, beslenme alışkanlığı ve vücut yapısı farklıdır. ENT Tıp Merkezi uzmanlarından Diyetisyen Meltem Hafızoğlu sağlıklı yaşamın kaynağı kişiye özel beslenme programı hakkında bilgi verdi.

Kişisel farklılıkların dikkate alınarak beslenme programlarının hazırlanması sağlıklı kilo kontrolünü (kilo verme –kilo alma) ve korunmasını sağlar. Bu farklılıkların değerlendirilmesi çok önemlidir.

Diyet Programları (kilo verme-kilo alma): Her yaş grubu bu programdan faydalanabilir. Program süresi ve şekline diyetisyen ile birlikte karar verilir. Kan tahlili ve uzman doktor ile konsültasyon gerekli olduğu taktirde yapılır. Program şekli belirlenirken her hafta kilo takibi yapılmaktadır. 2 haftada bir vücut analizi ile kilo değişimlerinin şekli incelenir. Program bitiminden sonra kilo koruması takibi yapılmaktadır.

Prenet: Vücuttan kilo verişi sırasında kontrollü olarak yağ kaybının sağlanması için uygulanan bir yöntemdir.

Vücut Analizi: Başlangıçtan itibaren iki haftada bir yapılır. Vücudun harcadığı enerji, var olan ve olması gereken protein, yağ, kas ve su miktarları belirlenir. Bir sonraki ölçümde grafik görüntülü çıktılarla karşılaştırmaları yapılır.

Hamilelik Programları: Hamilelik esnasında anne adayının kilo alışı denetlenir, annenin ve bebeğin beslenmeye bağlı sağlıklı gelişimi için gerekli program hazırlanarak takibi yapılır.

Kilo Aldırma: Doktor konsültasyonu ile programa başlanır. Kan tahlili neticesinde vücudun ihtiyacı olan öğeler belirlenip, vücut analizi verileri ile birlikte sağlıklı kilo aldırma programları belirlenir.

Beslenme piramidi 5 ana besin grubunu içerir. Piramit en altta yer alan, sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken gıdalara doğru gider. Bu besin grupları karbonhidratlar, mineraller, proteinler, yağ ve şekerdir. Beslenme piramidi gıdaların doğru seçimi için rehberiniz olmalıdır.

Karbonhidratlar: Alt grupta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken gıdalardır. Karbonhidratlar pirinç, bulgur, makarna gibi tahıllardır. Çavdarlı, Kepekli ve Lifden zengin olanları tercih edilmelidir.

Mineraller: Sağlıklı yaşam için gereklidir. Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.

Proteinler: Vücudun en etkili kalori yakıcı bölümü olan kas dokusunu güçlendirmek açısından çok önemlidir. Protein ette, süt ürünlerinde ve kurubaklagillerde (kuru fasulye,nohut,yeşil mercimek.. vb.) ü bulunmaktadır.

Yağ-şeker: Yağ ve şeker, çok az tüketilmesi gereken gıdalardır fakat A, D, E ve K vitaminleri gibi vücudumuz için önemli vitaminleri taşıma görevi yaptıklarından dolayı sağlığımız için yenilmesi de çok önemlidir. Sıvı ve katı yağlar, şeker ve tatlılar bu grupta yer alır. Zeytinyağı ve kabuklu yemişler bu grupta tercih edilmesi gereken başlıca gıdalardır.

Beslenme alışkanlığınızın dengesiz olması zihin ve beden faaliyetlerinizi etkiler. Doğru beslenme, düşünme ve kavrama yeteneğinin gelişmesini ve hafızanın güçlenmesini sağlar. Düzenli uyuduğunuz halde sabah kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, çabuk yoruluyorsanız, düşünce odaklanması ve hafızada azalma oluyorsa beslenme alışkanlıklarınızı düzenlemenizin zamanı gelmiş demektir.
 
Üst Alt