• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kış lastiği ile Yaz lastiği arasında ne fark var?

Okunuyor :
Kış lastiği ile Yaz lastiği arasında ne fark var?

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Bir kış lastiğinin içindeki kauçuk bileşiği yaz lastiğinin kinden farklıdır, Kar lastikleri 7 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda işlemek üzere yapılandırılmıştır.
Kış aylarında Sıcaklık düştüğünde yaz lastiğinin bileşiği esnekliğini kaybeder ve yol tutuş kabiliyeti azalır.

Kış lastikleri içeriğinde daha fazla doğal kauçuk içeren özel geliştirilmiş bileşiklerle üretilir, böylece hava soğuduğunda yaz lastikleri gibi sertleşmez ler ve yol üzerinde daha yüksek tutuş kabiliyeti ve güvenlik sağlarlar.

Buzlu ve karlı yolda kış lastikleri hiçbir yaz lastiğinin boy ölçüşemeyeceği bir yol tutuşuna sahiptir. Kış lastikleri takılmış bir araç karla kaplı bir yolda (50 km/s hızla giderken) 35 metrede durabilir, normal yaz lastiklerinde bu fren mesafesi 8 metre daha fazladır (43 metre). Bu iki araç boyu anlamına gelir.
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kış lastiklerini aracıma hangi tarihte takmalıyım?

Türkiye'de kış lastiklerine bölgesel farklılıkları gözeterek Ekim - Nisan ayları arasında takılması önerilir. Fakat yasal olarak 1 Aralık - 1 Nisan arası Kış Lastiği takmaları zorunludur.

Eğer lastik değiştirmeye üşeniyorsanız ya da kullanmadığınız zaman yaz lastiklerinizi depolayabileceğiniz yeriniz yoksa tüm yıl boyunca kış lastikleri kullanmanız daha yararlı olacaktır.
 
Üst Alt