Kırk yıllık sakal

Merhaba

Atatürk Amasya ziyareti sırasında, yörenin ileri gelenleri ile Vali konağında sohbet ederken bir ara tam karşısında oturan 50-55 yaşlarında sakallı birine gözleri takılır. Yanında oturan valiye sorduğunda yörede sevilen bir kimse olduğunu öğrenir. Bunun üzerine o kimseyi yanına çağırtarak sakalını kesmesini ister. o kimse
-"emrin olur Paşam" diyerek ayrılır.

Aradan birkaç ay geçmişken Atatürk'ün aklına malum sakallı kişi gelir ve valiyi arayarak sorar. Sakalının boyunda herhangi bir değişiklik olmadığını öğrenincede kendisi bir oyun düzenleyip güya o sözde şeyhi Afyon Valiliğine atadığını bildiren bir mektup gönderir. hemen akabinde sözde şeyh sakalını sinekkaydı kesip Ankara'ya gelir.
Orada bulunanlar bu değişime çok şaşırırlar ve Atatürk' e bunun nedenini sorarlar:
Atatürk gülümser, sonra da yanındakilere dönüp şöyle der:
- "Dün akşam Amasya Valiliği'ne bir yazı gönderdim ve şeyhi Afyon'a vali atadiğımı bildirdim."

Ardından da yeni bir yazı hazırlayıp nazırına bunu sözde şeyhe vermesini söyler. 
Yazıda şöyle yazmaktadır.
- "İnancın ölçüsünün sakalda olmadığını anladığına sevindim. Valilik meselene gelince ... Bugün koltuk uğruna kırk yıllık sakalından vazgeçebilen, yarın başka şeyler için milletinden bile vazgeçebilir. Seni böyle bir ikileme mahkum bırakmayalım....

( Gizli Yönleriyle Atatürk - Ergün Candan )

• Etiketler
    kırk yıllık sakal
  • Üst Alt