Kimler sözleşmeli Er olamaz

Sözleşmeli ere bin 634 lira maaş
Askerliğini yapan gençler, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla geçmemesi ve 26 yaşından gün almamaları şartıyla sözleşmeli askerliğe başvurabilecek. 29 yaşına kadar 8 yıl görev yapanlar 49 bin 600 lira tazminatla ayrılacak.

TERÖRLE mücadelede erbaş ve erlerin yerini alacak olan sözleşmeli er-erbaş tasarısı dün akşam Meclis’e sunuldu. Askerliğini yapan gençler, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla geçmemesi ve 26 yaşından gün almamaları şartıyla sözleşmeli askerliğe başvurabilecek. Sözleşmeli erbaşlar 29 yaşına kadar bu görevi yapabilecek. Sözleşmeli komando er, ilk yılında bin 634 lira, 8’inci yılında (2011 rakamıyla) bin 892 lira alacak. 21 yaşında sözleşmeli olup 29 yaşına gelen profesyonel asker, 49 bin 600 lira tazminatla ayrılacak.

Sözleşmeli er-erbaş tasarısının ayrıntıları şöyle:

Eşcinseller başvuramaz
Sözleşmeli erler en az ilköğretim okulu mezunu olacak. Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ilişikleri kesilenler sözleşmeli er olamayacak. Kamusal haklarından yoksun bırakılanlar, affa uğramış olsa bile devlet güvenliği aleyhine veya yüz kızartıcı suçlardan ceza alanlar, cinsel taciz, fuhuş gibi suçlardan ceza alanlar, gayri tabii mukarenette (doğal olmayan cinsel ilişki) bulunanlar başvuramayacak. Taksirli suçlar hariç olmak üzere herhangi bir suçtan 1 ay veya daha fazla hapis cezasına mahkûm olanlar da sözleşmeli er olamayacak.

Çok özel personele uzatma yetkisi
Askeri eğitimi başarıyla tamamlayanlar ilk sözleşmeyi 3 veya 4 yıllık yapabilecek. Devam eden sözleşmeler 1 yıldan 3 yıla kadar olabilecek. Sözleşmeli erlere, adaylık süresinden itibaren sigorta yaptırılacak.
Maaşları, brüt asgari ücretle çarpılarak hesaplanacak ve her yıl asgari ücrete göre artacak. 2011 rakamıyla bir yıllık er bin 513 lira, iki yıllık er bin 553 lira, üç yıllık er bin 593 lira, yedi yıl ve üzerindekiler bin 752 lira maaş alacak. Ordudan atılana tazminat ödenmeyecek
kaynak:hürriyet
 
ŞARTLAR BELLİ OLDU

En az ilköğretim mezunu olanlar, askerliklerini erbaş ve er olarak tamamlayanlar, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmeyenler ve 26 yaşından gün almayanlar sözleşmeli er olabilecek.

Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu Tasarısına göre, sözleşmeli er kaynaklarını; en az ilköğretim veya yurtdışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş ve 26 yaşından gün almamış olanlar teşkil edecek.
Askeri okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilen personel, sözleşmeli er olarak alınmayacak.
Sözleşmeli erlik için şu nitelikler aranacak:

''Türk vatandaşı olmak, belirtilen öğrenim ve sağlık ile ilgili şartları taşımak. Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak. Cezaları ertelenmiş, seçenek yaptırımlardan birisine çevrilmiş, genel ya da özel af kanunları kaps***** girmiş veya haklarında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi; ''devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar, halkı askerlikten soğutmak gibi suçlardan mahkum olmamak. Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkum olmamak. Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmak. Yapılacak fiziki kabiliyet testi ve mülakatlarda başarılı olmak.''
 
  • Etiketler
    er erbaş tasarısı sözleşmeli personel
  • Üst Alt