Kimin Tanrısı kazanacak?

ABD'de yaşayan farklı dinlere mensup bir çiftin boşanmasında çocukların hangi dine göre yetiştirileceği dava konusu oldu.
Çocuğunu Katolik ayinine götüren babayı mahkemeye veren anne, onun altı aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istiyor.

Çocuğunuzun dinine bir mahkeme karar verebilir mi?


Afganistan gazilerinden, hukuk öğrencisi Joseph Reyes, Rebecca Shapiro ile 2004'te evlendikten sonra Museviliğe geçti. 2008'de ayrıldıklarında Rebecca kızlarının birinci dereceden velayetini aldı, Joseph ise onu düzenli olarak görebilme hakkını. Reyes ailesi, iddiaya göre çocuklarını bir Musevi olarak yetiştirme konusunda hemfikirdiler; ancak üç yaşındaki kızını Katolik inancıyla tanıştırmak isteyen Joseph geçtiğimiz Kasım ayında kızı vaftiz ettirdi. Rebecca bunu fark edince, Joseph'i "Ela Reyes'i ziyaretleri sırasında Musevilik dışında herhangi bir dinle karşılaştırmaktan" men eden geçici bir mahkeme kararı aldırttı. Fakat Joseph kızını 17 Ocak'ta bir Katolik ayinine götürdü, peşlerine takılan yerel televizyon kanalları daha sonra eski karısının avukatını televizyonlara çıkardılar; avukat Joseph'in işlediği suçtan dolayı tutuklanmasını ve altı aya kadar hapis cezasına çarptırılmasını istiyordu. Çocuğunuzun dinine bir mahkeme karar verebilir mi?

agnostik.org
 
Üst Alt