Kim bu PKK lılar...?

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
'PKK’ya katılan 7.2 yıl yaşıyor'

PKK’nın dağ kadrosuna ilişkin ilk akademik çalışmanın verileri ortaya çıktı. Genelkurmay eski Başkanı Başbuğ’un da alıntı yaptığı rapora göre dağdaki terörist ortalama 7.2 yıl yaşıyor, ölüm yaş ortalaması ise 26.3.

Son eyleminde 13 askeri şehit eden PKK ilk eylemini 1984 yılında yaptı. Eruh’taki baskından bu yana tam 27 yıl geçti. Peki kim bu PKK’lılar? Bu soruya ilk kez akademik bir çalışmada yanıt verildi. 2009 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ yaptığı bir konuşmada ve son olarak yazdığı kitabında Türkiye Ekonomi Politikalar Araştırma Vakfı tarafından yapılan çalışmadan alıntılar yaptı. Vatan gazetesi, Nihat Ali Özcan’ın koordinatörlüğünde 2008-2009 yılları arasında hazırlanan çalışmanın detaylarına ulaştı.

DAĞA ÇIKMA YAŞI 15
Araştırmanın en çarpıcı sonucu çocuklarla ilgili. Örgüte katılım 15’inde başlıyor, en fazla katılım yüzde 15 ile 17 yaşında. Özcan özellikle taş atan çocuklara dikkat çekiyor: “15 yaşında bir çocuğun eğer abisi, ablası hayatını kaybsetmemişse; intikam duygusuyla hareket etmiyorsa en az 2 yıl propaganda etkisinde kalmış olmalı. Bu da propagandanın 13 yaşında başladığını gösteriyor. Bir başka ifadeyle taş atan çocuklar PKK’nın dağ kadrosu için havuz görevi görüyor. PKK ile taş atan çocukların bağlantısı kesildiğinde, PKK’nın insan kaynağı da büyük oranda kesilmiş olur.”

BÜYÜKŞEHİRLER ASKERLİK ŞUBESİ GİBİ
Araştırmaya göre katılımın yüzde 61’i Türkiye içinden, yüzde 39’u ise yurtdışından. Türkiye’de İstanbul yüzde 20 ile birinci sırada. Özcan bu durumu şöyle açıklıyor: “Büyük illeri PKK, askerlik şubesi gibi kullanıyor. Örneğin İzmir doğumlu olup örgütün dağ kadrosuna katılanların oranı çok düşük. Ama teröristlerin yüzde 6’sı buradan örgüte katılıyor. Örgüt büyük illere sanki bir network kurmuş ve girişler burada açılan kapılandan sağlanıyor.”


HAKKARi GERÇEĞİ
Katılımlarda ise yüzde 17 ile Diyarbakır birinci sırada. Mardin yüzde 12 oranına sahip. Hakkari yüzde 9 ile üçüncü. Ancak burada Nihat Ali Özcan Hakkari’ye ayrı bir parantez açıyor: “Hakkari’nin 2009 yılında nüfusu yaklaşık 250 bin. Ancak katılımın yüzde 9’u bu ilden. Oysa birinci olan Diyarbakır’ın aynı dönemde nüfusu yaklaşık 1 milyon 500 bin. Bu verilere göre Hakkari, coğrafi olarak izole olmuş bir il diyebiliriz. Kapalı coğrafyası yüzünden bu sonuç ortaya çıkıyor. Hatta Türkiye’ye değil, Irak ve İran ile daha fazla entegrasyonu bile var diyebiliriz.” İstanbul yüzde 3 ile 9. sırada.

KADINLAR 9.5 YIL YAŞIYOR
PKK’nın dağ kadrosuna katılan bir terörist ortalama 7.2 yıl yaşıyor. Kadınlarda bu süre 9.5 yıl olurken erkeklerde 6.9 yıla iniyor. Örgütteki ölüm yaş ortalaması ise 26.3. Verilerin temelini ise çatışmalar ve dağ yaşamının zorlukları oluşturuyor.

KADINLAR MARDİN’DEN GELİYOR
PKK’nın dağ kadrosuna katılımda, kadınların doğum yerlerine bakıldığında, Hakkari ve Mardin dikkat çekiyor. Özcan, ağır ekonomik ve sosyal baskı yüzünden katılımların bu illerde yüksek olmasına dikkat çekiyor.

YÜZDE 11 KADIN 5’TE BİRİ YABANCI
Dağ kadrosunun yüzde 25’i yabancı. Yüzde 47 İranlı, 39 Suriyeli, 10 Iraklı, 3 Avrupalı. Dağ kadrosunun yüzde 11’i kadınlardan oluşuyor.

461 DENEK
2 yıl süren araştırmada toplam 461 PKK’lı denek olarak kullanıldı. O dönemde dağda 5 bin PKK’lı olduğu düşünüldüğünde yüzde 8 modelleme yapılmış oldu.

Kaynak : m.milliyet.com.tr
 
R

redyellow

Ziyaretci
Bilmeden, kandırılarak dağa çıkanlar vardır mutlaka, onları Allah ıslah etsin diyorum.

Ama bilerek, bilinçli olarak terör yapanların tümünün Allah belasını versin.
 
selam ederim;

bilgiler hayretverici. heleki mardinin turkiyeden cok, baska ulkeler ile yakinlik kurmasi entegrasyonunun suclusu kim veya kimler. cografyasindan dolayi ice donuk nasil denilebilir. turkiyenin heryanina hizmetin esit gitmesi gerekir. gidipde yine iki ucak gonderip 3-5 pkk liyi öldürüp acimizi dindirmeye calisirlar. ama artik bu bayat numarayi yemiyecek kadar uyanik bu ulke. siyasi ve toplumsal bir cozum gerekiyor. oradaki halkin kazanilmasi is ve hizmet verilmesi gibi. belkide iclerinden bazilari barisa darbe vurmak icin emirler veriyor. fevri davranip oyuna alet olmamak gerekir. diye dusunuyorum. ama verilen rakamlar korkutucu.
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
Diyarbakır’da yaşanan gerçek bir olay; polis devriyeleri tarafından sokakta kaybolmuş altı yaşlarında bir çocuk bulunarak karakola getirilir. Çocuk, evinin adresini bilmemekte ve Türkçe de konuşamamaktadır. Beş günlük bir gecikmeyle, bir şekilde çocuğun ailesi bulunur ve çocuk polis refakatinde aileye teslim edilir. Tuhaf olan, çocuğun anne ve babasının, çocuklarının beş gündür kayıp olduğunun bile farkında olmamalarıdır.

Yine Şanlıurfa ilimizde yaşanmış olan benzer bir olay; bir aile tarafından mahalle karakoluna çocuklarının kaybolduğu ihbarı yapılır. Belli bir süre sonra çocuk bulunur ve durum aileye bildirilir. Çocuğun babası karakola gelerek o anda karakolda bulunan çocuklar arasından kendi çocuğunu alarak gider. Fakat ertesi gün kayıp çocuğun annesinin, çocuk ile birlikte karakola geldiği görülür. Kadın bu “çocuğun kendi çocukları olmadığını”, “kocasının yanlışlıkla başka çocuğu alıp eve getirdiğini” söyler. Sonra da karakoldakilerin şaşkın bakışları altında “doğru çocuğu” alır ve gider.

Doğu ve Güneydoğuda hatta büyükşehir varoşlarında yaşayan anne-babalar çocuklara, yoksulluk ve eğitimsizliklerinden dolayı yeterince ilgi ve şefkat göstermemektedir. Hatta çocuklar aile içi şiddete maruz kalmaktadırlar. Ayrıca; basın-yayın yoluyla topluma tele-vole kültürünün sunulması, lüks hayatın özendirilmesi ve İstanbul başta olmak üzere, bazı illerde bir kesimin yaşadığı lüks hayat, bu hayata ulaşamayan genç kitlelerde intikam hislerini körüklemektedir.

Bu durum “bölücü terör örgütü tarafından kullanılmakta ve mevcut sıkıntıların sorumlusu olarak Devlet gösterilmektedir.” Mali durumu kısıtlı olan ailelerde, çocuklar üzerindeki kontrol ve otorite maalesef kaybedilmiş olduğundan, ailenin yapamadığı SAHİPLENMEYİ göstermelikte olsa örgüt yapmakta, çocuk ve gençleri kolayca elde etmektedir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt