Kilo Aldıran Akşam Yemeği Alışkanlıkları

Her yemekten sonra kilo alma riskiniz vardır fakat özellikle akşam yemeği kilo almanız için en uygun öğün olarak kabul edilir. Akşam yemeğinde yapılan ve size kilo aldıran tipik hataları bir araya getirdik;

En büyük öğün akşam yemeği

Yediklerinizin öğütülmesi ve yakılması için biraz zamana ihtiyacınız vardır. Sabah kahvaltısı çok kolay eritilir çünkü önünüzde bol hareketli ve yoüun bir gün vardır. Öğle yemeği de aynı mantıkla akşam yemeğinden daha kolay sindirilip enerjiye çevrilir. Fakat akşam yemeği için bunu söylemek biraz zordur. Yemekten sonra hareket etmeyecek ve bir kaç saat sonra geceyi tamamlayacaksanız yedikleriniz yağ asitlerine dönüşür ve bu da size kilo aldırır. Akşam yemeği mümkün olduğunca küçük öğünler halinde yenmelidir.

Yatmadan hemen önce yemek yemek

Uykudan hemen önce yenen yemeklerin uyku kalitesine olumsuz etkileri olduğu biliniyor. Bunun yanında yediklerimizin öğütülüp yakılması da bir o kadar zorlaşıyor. Akşam yemeği ile uyku zamanınız arasında bir kaç saat olması için özellikle özen göstermelisiniz. Yatmadan hemen önce yemek yeme alışkanlığınız varsa buna derhal son vermeniz sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Kafein tüketmek

Akşam yemeğindne sonra bir fincan kahve içmek hem uykunuzu hem de sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Kafeinsiz ya da yağsız kahve tüketmek bile kilo almanızı tetikleyecektir. Oysa gün içinde kafein tüketmenin size kilo verme konusunda yardımcı olacağınız da hatırlatalım. Burada anahtar kelime harekettir. Yani tüketilen kafein ardından hareket edilmezse vücutta depolanır.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt