Kilisede Pokemon Yakalayana Hapis cezası

Tarihi bir kilisede Pokemon avlayan genç vlogger, Rusya kanunlarına göre cezalandırıldı ve iki ay hapis cezasına çarptırıldı.

iOS ve Android platformları için sunulan Pokemon GO, kısa sürede ciddi bir kullanıcı kitlesi edinmiş fakat bazı ülkelerde karışıklıklara da yol açmıştı.

Bu seferki vaka ise Rusya'dan geldi ve ateist olarak tanınan vlog yayıncısı Ruslan Sokolovsky, yetkililer tarafından iki ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tabii ilginç olan hapis cezasından çok, suçun nedeni oldu. Başlangıçta beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalan Sokolovsky, bu cezayı tarihi bir katedralde-kilisede Pokemon Go oynadığı için aldı.

Dini değerleri aşağılamak ve nefret suçu işlediği gerekçesiyle tutuklanan genç yayıncının aslında daha dikkatli olması gerekiyordu çünkü Temmuz ayında ülkede yayın yapan Russian-24 kanalı, kilise gibi yerlerde bu oyunu oynayanların cezaya çarptırılabileceğini açıklamıştı.

Din Adamları 'Pokemon Go' Konusunda İkiye Ayrıldı
Sokolovsky, Yekaterinburg Azizler Kilisesi'nde Pokemon avındayken kendisini kayda almış ve görüntüleri de YouTube üzerinden paylaşmıştı. Rus Ortodoks Kilisesi sözcüsü Vladimir Legoyda ise 22 yaşındaki genç adamın tutuklanmasının oyun oynamakla ilgisi olmadığını, provokatif tavrından ötürü ceza aldığını dile getirdi.

kaynak:shiftdelete.net
 
Üst Alt