Kılıçdaroğlu'nun golleri

KILIÇDAROĞLU'NUN GOLLERİ
Mehmet Necati GÜNGÖR

2014 Mali Yılı Bütçe Görüşmelerini televizyondan izledim.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bütçe performansı fevkalâde iyi idi. İktidar kalesine gol yağdırdı diyebiliriz.

MHP Liderinin konuşma yapmamasına anlam veremedik. Türkiye'nin çok büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğu bir ortamda kendini milliyetçi olarak tanımlayan bir parti liderinin yılda bir defa eline geçen bu fırsatı kullanmamasına şaşırdığımızı söyleyebilirim. Bahçeli'nin küstüm, konuşmuyorum trip'ine söyleyecek söz bulamıyorum.

Başbakan, bu defa yazılı bir metin üzerinden konuşmayı tercih ettiği. Başbakanın konuşması, bilinenlerin tekrarından başka bir şey değildi. Her zamanki cümlelerini kurdu ve bu konuşmaları defaatle dinlemiş olan grubundan yine coşkun alkışlar aldı.

Şimdi geliyorum, Kılıçdaroğlu'nun gollerine.
Hiçbir yorum eklemeden, meclis zabıtlarından alarak veriyorum:

Kul hakkı yemenin günah olduğunu söylüyorsunuz. Sayıştay raporları neden gelmiyor? Bu hükümeti, gerçekleri ve harcamaları Meclis'ten, yani halktan saklama noktasında takdir ediyorum

Yasama organı adına kamu harcamalarını denetleyen organa bilgi vermeyen Adalet Bakanlığı bütçesine nasıl oy vereceksiniz.

Bu bütçe meşru bir bütçe değildir. Parlamento'da hesap vermeyen bir hükümetin meşruluğu yoktur.

Ekonomik Sosyal Konsey 5 yıldır toplanamıyor. Bir anayasal kurumu iğdiş eden hükümete nasıl destek vereceksiniz?

Bu hükümetin çok defosu var. Başbakan bir konuşma yaptı. Diyor ki; "ABD'de Oregon'da 5 bin kişiye su temin edecek depoyu kurması için TİKA'yı devreye soktuk." Kızılderili kabilesine çek vermişler 200 bin dolarlık. Yardım yapılan Kızılderili kabilesinin barajı var. Sayıştay raporları gelse ne gerçekler ortaya çıkacak. Kızılderi kabilesine su götüren hükümete söylüyorum suyu olmayan köyler var.

TİKA Tunus'a TOMA ve kelepçe göndermiş.

Sanayicinin rekabet gücünü öldürdünüz.

Çiftçinin halini gidin bir sorun. Gidemezsiniz. Dünyanın en pahalı akaryakıtını, gübresini satıyorsunuz. İki Trakya büyüklüğünde arazi ekilemiyor. Siz bu ülkeye saman ithal ettiniz, sayın bakan.

Gidin esnafa halini sorun. Borcunu ödeyemiyor. 2002'de 8 milyon icra dosyası var, 2012'de 21 milyon dosya var. Siz hiç dünyada icra dairelerini törenle açan bir hükümet gördünüz mü?

Diyarbakır'a gitti, eski hapishaneyi yıkacağım yenisini yapacağım dedi.

Vatandaşın bankalara 2002'de 6.6 milyar borcu vardı, 2013 Ekim ayında 322 milyara çıktı. Dolar milyarderlerimiz Japonya'nın iki katı.

Vergi denetimini bir silah olarak kullanıyorsunuz. Vergi denetimini siyaset dışında bırakacağız.

Bu parlamentoya bir Kesin Hesap Komisyonu kurulmalı diyoruz. Ve bunun başkanlığı muhalefete verilmeli. Kesinlikle Siyasi Ahlak Yasası çıkaracağız.

Milli Eğitim sistemi stratejiktir. 4+4+4 kalkınma ve bakanlığın strateji planında yoktu. Beş milletvekili bu yasayı yaptı, hiçbiri eğitimci değil. 5 yaşında çocukları okula gönderdiniz. Başbakan, çocuklarına rapor alan annelere 'sizin çocuğunuz geri zekalı mı?' dedi. Başbakan o annelerden özür dilemeli. O çocukları denek olarak kullandınız.

Başbakan gittiği illerde sıkıyönetim ilan ediyor. Yanında 150 korumayla Meclis'e geliyor. Devleti yönetecek adamın yüreğinde insan sevgisi olmalı. Kenan Evren bile bu kadarını yapmadı.

Gezi olayları demokrasi tarihine vurulmuş silinmez bir damgadır. İnsan ölmüş, onun derdi seramiklerde. Seramik, otobüs durağı yine yapılır. Mala acıdığın kadar biraz da cana acısan ne olur?

Mısır'da ölen kıza ağlarsın, burada 7 genç öldü bir damla gözyaşı yok. 14 yaşındaki Berkin Elvan hala komada.

'Elimde belge var. Açıklarsam, yer yerinden oynar' diyor. Sayın Başbakan açıklamadan önce söyle de vatandaş evinden çıksın.

Ben şunu sormak istiyorum. 2013'te doğalgazı hangi gerekçe ile karneye bağladınız? Savaş mı var? Yok. Doğalgaz sıkıntısı mı var? Yok "
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt