Kılcal damar varisleri nedir?

Telanjektazi olarak ta bilinen kılcal damar varisleri deri yüzeyine yakın ince damarların belirgin hale gelmesidir. Genellikle uyluğun arka ve yan taraflarında ve dizaltında oluşurlar. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genelde kendiliğinden oluşur ve bariz bir şikayete neden olmazlar.

Kılcal damar varisleri ağrı ve şişlik yapar mı?

Kılcal damar varisleri çok ince damarlar olup, genelde kozmetik olarak hastaları rahatsız ederler. Ağrı (,) bacakta şişme ve halsizliğe neden olmazlar. Genellikle yaşla kılcal damar varisleri arttığı için, yaşın ilerlermesi ile ortaya çıkan diğer hastalıklara bağlı şikayetlerde de artış olur ve bu iki durum birbirinin üzerine biner. Bu nedenle kılcal damarları olan bir hastada bacakta ağrı, şişme, uyuşma, karıncalanma şeklinde olan şikayetler başka nedenlere bağlıdır.

Kılcal damar varislerine ne yol açar

Kılcal damar varislerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak ailesinde varis yada kılcal damar varisleri olan bireylerde, şişmanlarda, kadınlarda, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren mesleklerde çalışanlarda, gebelerde ve doğum kontrol hapı yada hormon kullananlarda daha sık rastlanmaktadır. Özellikle genetik alt yapı önemlidir.

Kılcal damar varisleri nasıl tedavi edilir?

Sorun temelde kozmetiktir ve skleroterapi, laser ve kamuflaj makyaj yöntemleri ile tedavi edilir. Kılcal damar varisleri için ameliyat gerekmez.

Kılcal damarlar için laser tedavisi nedir?

Kılcal damarlar için bir diğer tedavi laser tedavisidir. Varislerin tedavisinde kullanılan laserden farklı olarak bu tedavide dış laser kullanılır. Prensip olarak Laser ışığı ile derideki kılcal damarlar yakılmış olur. Laser tedavisi özellikle skleroterapinin yapılamadığı yada başarısız olduğu çok küçük kılcal damarlar için etkin bir tedavidir.

Laser tedavisi deneyim gerektiren bir tedavidir. Genelde hafif morarma ve kızarma olmakla beraber yanlış uygulandığında deride iz bırakan yaralarada yol açabilir.

Kılcal damarlar için skleroterapi nedir?

Kılcal damar varisleri için en yaygın tedavi skleroterapi yada iğne tedavisidir. Bu tedavi hastane gerektirmeyen bir tedavi olup, sonuçta damarın büzüşüp kaybolmasına yol açacak olan bir ilacın çok ince iğneler ile damar içine enjekte edilmesi işlemidir. Bu tedavi sadece kozmetik amaçla değil, hastanın varsa şikayetlerini de ortadan kaldırmak amacı ile yapılır.

Önce hasta ayakta dururken kılcal damarlar işaretlenerek tedavi planlanır. Daha sonra hasta uzanıp, bacağı hafif yükseğe kaldırılarak büyüteçler eşliğinde kılcal damarların içerisine çok ince iğneler kullanılarak enjeksiyon yapılır. Daha sonra ilacın , verilmiş olan damarda daha da etkili olabilmesi için bacak elastik bandajlarla sarılır. İşlem ortalama 30 dk sürer ve hastanın bacağındaki kılcal damarların yaygınlığına göre tedavi tekrarlanır. İğne batırılırken ve ilaç verilirken hastalar hafif acı hissedebilirler.
Kaynak :cuneytkoksoy.com
 
Üst Alt