kıdem ve ihbar tazminatı hakkı

Merhaba

Şirketimin taşınması nedeniyle bir kaç gün içerisinde insan kaynakları bizimle görüşme yapacak ve gelip gelmeyeceğimizi soracak. Bu görüşme sırasında eğer işten ayrılmayı tercih edersek bir belge imzalatılacak sanırım bu belge ihbar belgesi yerine geçecek. Bu yüzden ihbar tazminatı almadan sadece kıdem tazminatı alarak işten ayrılmak zorunda kalacağım.

Şirket bazı çalışanlara o belgeyi imzalattığı halde ihbar tazminatı vermiş. Ben bu haktan nasıl yararlanabilirim? Şirket açısından bakılacak olursa bir başkasına ödeme yaptıkları gibi bana da ödeme yapmak zorunda kalırlar mı?

Ayrıca personel bölümünden öğrendiğim kadarıyla şirket tarafından sağlanan yol ve yemek gibi yan haklara ait bir ödeme yapılmayıp brüt ücret üzerinden kıdem tazminatı ödendiğini öğrendim. Ama araştırdığım kadarıyla yan haklar brüt ücrete dahil olmayıp kıdem tazminatına eklenebiliyor. Bu konuda doğru olan usul hangisidir?

Son olarak da içerde birikmiş izinleri de işten çıkmadan önce kullandırmaya çalışıyorlar. Yasal olarak bu izni kullanmadan izin günlerimin karşılığını tazminata ekleme şansım var mı?

Bir çok sitede farklı tazminat hesaplama yöntemleri gördüm ve herbirinden farklı sonuçlar aldım.

Brüt ücretim 2500 TL ve 26 Haziran 2007'de çalışmaya başladım.

Tazminat hesaplamalarımda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sorumu cevaplayacağınız için şimdiden çok teşekkürler

İyi Çalışmalar
 
İmzalatılan belge ihbar belgesi değil ibranamedir. Şirket ödeme yaptıktan sonra kişinin hiçbir alacağının kalmadığına dair düzenlenen bir evraktır.
sadece buna cevap verebilirim. Tam hukuki yönünü bilmiyorum.
 
Üst Alt