• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kıbleyi Gösteren Kredi Kartı

Okunuyor :
Kıbleyi Gösteren Kredi Kartı

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Ankara'da camiye yapılan bankamatik tepki çekerken, ilginç bir tartışma daha yaşanıyor. Şimdi de kıble gösteren bankamatik gündeme geldi. Vatan gazetesinden Mutlu Tönbekici, o kartı yazdı. İşte Tönbekici'nin "Nutuk kesen ticari ürün: Kıble Kart" başlıklı yazısından bir bölüm:

Türkiye Finans, üzerindeki pusula sayesinde kıble yönünü gösteren yeni bir kredi kartı çıkarmış. Adı da “Haremeyn Şua Kart.” Bir de şöyle önemli bir not düşülmüş: “Bu kartın kullanıcıları hac ve umre seyahat firmalarında peşin fiyatına 6 taksit ile karşılaşabiliyor.”

Dini sömürüde “nirvana” bu mudur?

Sonra internette biraz araştırınca kıbleyi gösteren kredi kartını ilk olarak bir yıl önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde Al Hilal Bank’ın çıkardığını öğrendim. Üzerindeki pusula dijital bir pusula imiş. Bulunduğun şehri yazıyormuşsun, sana hemen kıble yönünü gösteriyormuş.

Bence süper bir icat! Tam Müslüman zekâsı diyecektim ki yazılımı Hint firması yapmış. Gerçi Hindistan’da da epey Müslüman var. Belki bir Hint Müslüman’ı akıl etmiştir. Bravo!

Fakat oksimoron olan şey olayın bir “kredi kartı üzerinde” cereyan etmesi. Benim bildiğim İslam’da “faiz” haram. Ve yine benim bildiğim kredi kartı “faiz” üzerinden çalışan bir sistem. Tamam günü geldiği zaman tüm borcunu ödersen faiz yok. Ama ya ödeyemezsen? Dini referanslı bir banka olduğu için faiz almıyorlar mı? O zaman o banka nasıl ayakta duruyor? Veya “Kartımız kıbleyi gösterdiği için bu aldığımız gecikme faizi haram sayılmıyor” mu diyorlar? Veya o faizin adı (klasik yöntemle) “masraf” olarak mı kayda geçiyor? (Bkz: Faiz değil kâr payı)

devamı
 
Üst Alt