• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kepek ve Tedavisi

Okunuyor :
Kepek ve Tedavisi

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kepek sorunu neredeyse gizemli bir konu.
Şöyle ki, henüz hiç bir araştırma sonucu kepeğin tam olarak neden kaynaklandığı konusunda tatmin edici değil. Dolayısıyla bulunmuş tam bir tedavisi de yok. Yaygınlığı % 90'lar seviyesinde olan bu sorun genellikle 12 yaş ve üstünde görülmeye başlıyor.
Kepeğin "konak" adı verilen bir türü de bebeklerde görülebiliyor.
Gerçek şu ki, koyu bir giysinin omuzlarında beliren kepeğin görüntüsü çok rahatsız edici ve çirkin.
Konunun detayları ve önerilenler bu sorunu yaşayanlara sınırlı oranda olsa da öneriler getiriyor.

Kepek probleminin en yaygın tedavisi aşağıdaki maddeleri içeren şampuanlardır:
-Kömür-katran
- Pyrithione-çinko
- Salisilik asit
- Selenyum sülfit
- Kükürt

Kepek doğal bir süreç olduğundan ortadan kaldırılamaz; ancak kontrol edilebilir. Yoğun problem yaşanmayan durumlarda kepeği düzenli kullanılan kepek şampuanıyla kontrol altında tutmak mümkündür. Bu mümkün olmadığı taktirde doktor tavsiyesiyle
alınabilecek ilaçlı şampuanlar kullanılabilir.

Her iki durumda da şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir. Saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile doğrudan ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır.
Kepek problemi olan kişide saç derisi dışında kaş, şakak, alın gibi bölgelerde kızarıklıkla birlikte oluşan kepeğimsi döküntüler varsa, bu kişinin kepekten ayrı bir problemi olabileceğinden doktora başvurması doğru olur.
 

pele45

Acemi
Uzaklaştırıldı
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi gebelik için birçok yöntemi denemiş ya da gebe kalma şansı az olan / hiç olmayan kişiler için kullanılan çoğunlukla başarılı bir üreme tekniğidir. Günümüzde çok sayıda çift, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaktadır.

Sade bir ifadeyle özetlersek; tüp bebek işlemi, kadından alınan yumurtayı erkekten alınan sperm ile vücut dışında döllendirerek embriyo gelişimini sağlamasına yardımcı olmaktadır. Daha sonra embriyo kadının rahmine yerleştirilmektedir. Bu işlem elbette alanında uzman kişiler ve uygun laboratuvar ortamında yapılmalıdır.

Tüp Bebek İşleminde Süreçler

Önce ilaç dönemiyle başlanır. Kullanılan ilaçlarla, yumurtlama sayısı artırılır.
Genel anestezi yardımıyla rahimden olgunlaşan yumurtalar alınır.
Bu aşamada eşin spermleri de alınır.
Dış ortamda bulunan yumurtaların içine sperm enjekte edilir.
Yumurtanın içerisindeki döllenmeler gözlemlenerek, rahimin içerisine embriyo transfer edilir.
Transferden yaklaşık 12 gün sonra, kadının kanındaki gebelik değerleri kontrol edilerek, işlemin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılır.
Uzun süre gebe kalamayan kadınlar için uygulanan bir diğer etkili yöntem ise aşılama tedavisidir. Aşılama yöntemine karar verilmeden önce, çiftin uzun süre denediğinden emin olmak gerekir. En azından bir sene boyunca çift doğru şekilde gebelik denemeleri yaptıysa ve sonuç alamadıysa, aşılama tercih edilebilir.

Aşılama, erkeğin sperm hücrelerinin alınarak kadının rahminin içerisinde yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem yapılırken, erkekten alınan spermler, gelişmiş enjektörler eşliğinde rahim içine bırakılmaktadır. Yapılan bu uygulama genel olarak döllenmeyi sağlamaktadır.

Aşılamadan Sonra

İşlemden sonra 15 ya da 20 dakika istirahat önerilir. Yeterince dinlendikten sonra kişiler evlerine dönebilirler.
Gebelik testinden kesin sonucu alana kadar ağır işler yapılmamalıdır. Bulaşık yıkamak, yemek yapmak ya da masa başında çalışmak gibi hafif işler yapmakta sakınca yoktur.
Adet ağrısını andıran rahatsızlıklar ve az miktarda kanama görülebilir.
Cinsel ilişkide bulunmanın herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Kaynak : Lina Kadın Sağlığı | Özel Ankara Lina Kadın Sağlığı ve Doğum Merkezi
 
Üst Alt