Kenya Tarihi

Kenya

Kenya, Afrikanın en eski yerleşim bölgelerinden biridir. Kenyaya ilk defa Arap tüccarlar gelerek, Malindi ve Monbasa şehirlerini kurmuşlardır. Ülkeye ilk gelen Avrupalılar Portekizli gemiciler olmuştur. Ümit Burnunu 1498de dolaşan Vasco de Gama, Malindi şehrine çıkmış ve bölgeye hakim olmuştur. Portekizliler burada ticaret merkezleri kurmuşlar, kaleler yaptırmışlardır.

On sekizinci yüzyılda Araplar Kenyaya tekrar hakim olmuşlar ve Portekizlileri bölgeden çıkarmışlardır. 1887de bir İngiliz şirketi Kenyayı Araplardan kiralamış 1895te de bölgeyi tam kontroluna almıştır. Bundan sonra Kenya tam bir İngiliz sömürgesi olmuştur.

1952de yapılan bağımsızlık hareketlerinde Jomo Kenyatta liderliğe getirilmiş, ilk yıllarda başarı sağlayamamış İngilizler tarafından tutuklanmıştır. 1961de de hapisten çıkan Kenyatta, zorlu bir mücadeleden sonra, Kenyayı bağımsızlığa kavuşturmuştur.

Ülkenin ilk hükümet ve devlet başkanı Kenyattanın ölümünden (Ağustos 1978) sonra yerine yardımcısı Moi seçilmiştir. 1982de Moiye karşı bazı subaylar tarafından yapılan darbe girişimi kısa sürede bastırıldı. Moi halen devlet başkanlığını sürdürmektedir (1993).
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt