Kemik Kanseri Belirtileri

Kemik kanseri kemikte oluşan tümör ile başlar. Kemik kanseri en ağrılı kanser türlerinden biridir. Yetişkinleri de etkileyen kemik kanseri genelde gençler ve çocuklarda daha sık gözlemlenir.

Çok önemli bir tıbbi durum olan kemik kanserinin erken teşhisi ve tedavisi oldukça önemlidir. Kanser erken safhalarda teşhis edilirse negatif etkileri en aza indirgenebilir ve ayrıca kanseri yenme şansı da doğar.

Kemik kanseri ilk oluştuğunda görülen belirti genelde bir kemikten kaynaklanan ve tüm vücuda yayılan ağrıdır. Bu kanserin en çok etkilediği kemikler kol ve bacaklarda bulunur. Eğer bacak ve kollarınızda ciddi ağrılar yaşıyorsanız mutlaka bir doktora danışınız.

Kanserli bölgedeki kemikte bir şişlik oluşabilir. Bu kanser kemiğin içinde veya üzerinde gelişse de bu şişlik görülür. Görülen şişlik tümördür ve bu şişlik yeterince büyükse vücutta ciddi ağrılara neden olabilir.

Kemik kanseri genelde ileri safhalara gelmeden fark edilmez. Çoğu zaman durum kemikler kırılmaya başladığında teşhis edilir. Kemik kanseri kemikleri güçsüz bırakacağından kemikler çabuk kırılmaya başlar.

Kemik kanserinin çocuklarda sık görüldüğü unutulmamalıdır. Eğer çocuğunuzda yukarıdaki belirtileri gözlemlerseniz mutlaka bir doktora başvurun. Kemik kanseri ciddi bir sağlık sorunudur. Bu konuya ilişkin araştırmalar yapın ve çevrenizdekileri de bilgilendirin.
7gunsaglik.com.tr
 
  • Etiketler
    kemik kanser
  • Üst Alt