Keman üretim aşamalari

Uretim asamalari

GÖVDE
Kemanın temelini oluşturan alt kapak üst kapak ve yanlıkların birleşiminden oluşan yapıdır.Üst kapağın üzerinde sesin dışarı aktarılmasına yarayan f delikleri bulunmaktadır.Ayrıca yine üst kapağın altında basbalkon bulunmaktadır.Keman boyutu gövdesine bağlı olarak değişmektedir.

Tam keman, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10, ve 1/16 boyutlarında olabilir.Arşe ile tellerin oluşturduğu titreşim köprü vasıtası ile gövdeye iletilir.
Gövdede oluşan ses yapı içerisinde oluşumunu tamamlar ve f delikleri vasıtası ile dışarıya aktarılır.

BURGU
Sol re la ve mi tellerini akort edebilmek için kullandığımız salyangozun üzerinde bulunan 4 adet parçaya kulak denir.
Genellikle sert bir ağaç olan abanozdan yapılırlar bunun yanında şimşir ve diğer ağaç türlerinden de yapıldıkları görülür.

Kulaklar genellikle şekil olarak aynıdır.Fakat bazı yapımcılar kulaklar üzerine özel motifler ve şekiller yapabilmektedirler.

FIX
Kuyruk bölümü üzerinde yer alırlar.Sol re la ve mi tellerinin ince akortlarını yapmak üzere üzeretilmiş 4 det basit makenik düzenektir.Kulak ile yapamadığımız çok ince ses ayarlarımızı fixler sayesinde yapabiliriz.

Birçok kemancı 4 teli içinde fix kullanmaktadır.Fakat Sesi kapattığı gerekçesi başta olmakla birlikte çeşitli nedenlerden ötürü bazı kemancılar bazı tellerde fix kullanmayı tercih etmemekte yada sınırlı sayıda kullanmayı tercih etmektedirler.

KUYRUK
Gövdeye bağlı olup teller ile gövdenin bağlantısını sağlayan üzerinde fixler bulunan yapıdır.Temel görevi tellerin gövde ile bağlantısını sağlamaktır.

Eger kuyruk üzerinde fixler varsa teller kuyruğa değil kuyruk üzerindeki fixlere bağlanır.
Genellikle abanozdan yapılır fakat şimşir gibi malzemelerde tercih edilebilir.

F DELİKLERİ
Gövdenin üst kapağında bulunurlar.Adını f şeklindeki yapısından almaktadır.Keman gövdesinde oluşan tüm ses f delikleri vasıtası ile gövdeden dışarı aktarılmaktadır.

F deliklerinin simetrisi ve boyutları sesin doğru oluşumu için çok önemlidir.Ayrıca f delikleri üzerinde bulunan işaretler üst kapak üzerinde köprünün bulunması gereken konumu belirlemektedir.

KÖPRÜ
Köprü genellikle akçaağaç yapılmıştır. Bu da tellerin oluşturmuş olduğu basınca dayanacak düzeyde olan güçlü iyi bir ahşaptır.Bu malzeme ayrıca tellerde oluşa titreşimi gövdeye iletmek konusunda çok başarılıdır.Birçok köprüde mi telinin inceliğinden dolayı oluşacak olan kazınmayı engellemek için küçük bir ekleme yapılmaktadır.

Köprüyü oluşturan yapının 75% lik oranı köprünün dayanıklılığı için geri kalan %25 lik kısım ise ses titreşimleri için tasarlanmıştır.Köprünün ayakları üst kapak üzerine kapağın kıvrımlarına göre oturtulur.Ayaklar eğimlidir.Köprünün yerleştirilmesi için en iyi rehber f delikleri üzerindeki işaretlerdir.

TELLER
Kemanda 4 telimiz vardır.Bastan tize doğru sol re la ve mi olarak sıralanırlar.Organik malzemelerden üretilmiş teller olduğu gibi günümüzde daha çok çelik ve krom sarma teller kullanılmaktadır.

ARŞE (YAY)
Yaklaşık 73 cm. uzunluğunda eğimli esnek ve dayanıklı bir sopa ile içinde kılları sıkıp gevşetmek için bir mekanizma bulunan ana bölümdür.
Ayrıca arşenin ucu ile topuk kısmı arasında kıllar bulunur.Bu kılar at kılı yada sentetik malzemeden yapılmaktadırlar.Topuk kısmındaki mekanizma arşenin en alt kısmındaki metal anahtarın çevrilmesi ile hareket eder ve kılları gevşetir yada gerginleştirir.

TUŞE
Keman üzerinde notaları bastığımız en önemli bölümlerden biridir.Abanozdan yapılmaktadır.Sürekli olarak baskı uygulandığından ve kemanın aşınmaya en müsait olan bölümü olduğundan dolayı dünyanın en sert ahşaplarından biri abanoz kullanılmaktadır.

ÇENELİK
Kuyruk bölümünün hemen yanında gövde üzerine monte edilir.Genellikle abanoz ve şimşir gibi ağaçlardan yapılır.
Amacı keman tutuşumuzu daha kolay ve ergonomik hale getirmektir.
Keman gövdesi çene yapımıza uygun değildir ama çenelik çene yapısına ergonomik anlamda uygun olduğundan dolayı kullanılır.

YASTIK
Boynumuz ve çenemiz arasındaki mesafe kemanın yerleştireceğimiz mesafeden daha büyüktür ve bu mesafeyi kapatabilmek adına kemanın alt kapağının üzerine yastık monte edilir.
Boylece keman tutuşumuz kolaylaşır ve kemanı tutmak için sol kolumuzla ekstra bir çaba harcamayız.
Boyun ve çene arasındaki mesafemize göre yastığımızın ayarlarını yaparak en doğru ergonomiyi elde edebiliriz.
kemanegitimi.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt