• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kemalist (atatürkçü) misiniz

Okunuyor :
Kemalist (atatürkçü) misiniz

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
KEMALİST (ATATÜRKÇÜ) MİSİNİZ?

KEMALİZM kısaca şöyle tanımlanmakta:

◾Kemalizm; emperyalizme karşı milliyetçiliği,
◾Kapitalizme karşı halkçılığı ve devletçiliği,
◾Gericiliğe karşı laikliği,
◾Muhafazakarlığa karşı devrimciliği,

Değerlendirelim:

◾Kemalizm; emperyalizme karşı milliyetçiliği:

Yani, maddi ve manevi değerlerimizi emperyalizme karşı koruyabiliyor muyuz?
Anti-emperyalist miyiz?
Biliyoruz ki, Anti-Kapitalist olmadan Anti-Emperyalist olunmaz.
Çünkü kapitalizmden bağımsız bir emperyalizm olamaz.
Bu durumda, ŞAYET KAPİTALİZMİ ÖZÜMSEMİŞSENİZ, ATATÜRKÇÜ DEĞİLSİNİZ demektir.

◾Kapitalizme karşı halkçılığı ve devletçiliği:

Yani, Kapitalizme karşı, Devletçi ve Halkçı olmak; Devlete ve dolayısıyla Halka ait olan Kamu mallarının özelleştirilmesine karşı olmak, ülke halkını kapitalizm sömürgeciliğinden korumak anlamına gelmektedir.
Şayet, KAPİTALİZME, ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI DEĞİSENİZ, ATATÜRKÇÜ DEĞİLSİNİZ demektir.

◾Gericiliğe karşı laikliği,

Yani, dini argümanları siyasete alet ediyorsanız, dini vecibeleri devletten ayrı tutmuyorsanız, bilimsel gelişmelere karşıysanız, eğitimde dini değil, bilimselliği öne çıkarmıyorsanız, kısacası din konusunu insan vicdanına emanet etmiyorsanız, SEKÜLER değilseniz, ATATÜRKÇÜ DEĞİLSİNİZ demektir.

◾Muhafazakarlığa karşı devrimciliği,

Yani, yenilikçi değilseniz, değişime karşıysanız, binlerce yıl öncesinden kalma köhneleşmiş kavramlara ve akıl dışı geleneklere inanıyor ve kesinlikle değişmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, DEVRİM kelimesinden korkuyorsanız, ATATÜRKÇÜ DEĞİLSİNİZ demektir.

SOSYALİST

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Ben de %80 falan Atatürkçüyüm ama benim tanıdığım Atatürk ne sağcıların ne de sosyal demokratların Atatürk'üne benzer.
Geriye kalan %20 de sosyalistim.
Çünkü sosyalizmin %80'ini Kemalizm tamamlamaktadır. :prv:

Üst Alt