Kelebek..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
kozaİyi niyetli ve yardımsever bir arkadaşımla bir gün doğada gezerken, kozasından çıkmaya çabalayan bir kelebek gördük. Kelebek liflerin arasından sıyrılmaya çabalıyordu. Yardımsever arkadaşım hemen kelebeğin imdadına koştu. Dikkatlice kozanın liflerini sıyırdı, kozayı araladı ve kelebeğin fazla çabalamadan kozadan çıkmasını sağladı. Ancak kelebek kozadan kolaylıkla çıktıysa da, biraz çırpındı ve uçamadı.

Yardımsever arkadaşımın göz ardı ettiği gerçek şuydu: Kanatlar ancak kozadan çıkma çabalarıyla güçlenir ve uçuşa hazırlanır. Kelebek kendini kurtarma çabalarıyla aslında kaslarını geliştirmekte, kendini ayakta tutacak, güçlü kılacak, uçmaya hazırlayacak hareketleri çabalarıyla öğrenmekteydi. Yardımsever arkadaşım işini kolaylaştırarak kelebeğin güçlenmesine engel olmuştu. Kelebek hiçbir zaman özgürlüğü tanımadı. Kelebek hiçbir zaman gerçekten uçamadı.

Gerçek sevgi çocuğun her şeyini kolaylaştırmak mı, yoksa çabalarına saygı göstererek gelişmesine, hayata hazırlanmasına ve sürekli bize güveneceğine, kendine güvenmesine imkan sağlamak mı?


Kelebek ‘Sevgi Öyküsü’ | Öyküler & Öykü-Mesel-Kıssa-Hikaye | Sezgiler.Com Öyküler Sitesi
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Evet harika bir öykü ve verilen mesaj çok açık
ebeveynler çocuklarını yetiştiririken bazen yardım edecem derken aslında hata yaptığının farkına bile varmıyor veya yaptığının istikbali için köstek olduğunun bilincinde değil ..buda sanırım anne ve babaların özelliklede annelerin çok duygusal olmalarından ileri geliyor ..
 
Üst Alt