• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Kazandıran Yatırım Aracları

Okunuyor :
Kazandıran Yatırım Aracları

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Hangi yatırım araçları kazandırıyor?
Yıllardır yatırımcısına iyi kazandıran otomobil, altın ve döviz gibi araçlar, yerini emlak, arsa ve taksiye bıraktı.Yapılan araştırmaya göre, son yıllardaki ekonomik gelişmeler kazandıran yatırım araçlarının değişmesine yol açtı.

Yıllardır yatırımcısına iyi kazandıran altın, döviz, otomobil ve tarla gibi araçlar, artık eskisi gibi gelir getirmiyor. Hatta bu yatırım araçları, son yıllarda zarara bile neden olabiliyor.

Bunların yerine emlak, arsa ve taksiler, yatırımcıların yeni gözdesi oldu. Özellikle ülkedeki konut azlığı yüzünden emlak, inşaat yapılacak alanlar açısından da arsa fiyatları son birkaç yıldır sürekli artıyor.

ALTIN VE DÖVİZ KAYBETTİRDİ

Konya'da kurulu bir altın firmasından alınan rakamlara göre geçen yıl küçük altın 52 YTL'den satılıyordu. Bu yıl ise küçük altının satış fiyatı 49 YTL, tüketiciden alış fiyatı ise 46 YTL civarında işlem görüyor.

Bu rakamlara göre geçen yıl 100 bin YTL ile 52 YTL'den küçük altın alan bir kişi, altın fiyatlarının düşmesi nedeniyle bu yıl 46 YTL'den satarken 11 bin 500 YTL zarar etti.

Döviz yatırımcısı da geçen yılın aynı dönemine göre zarar etti. Odacı Döviz'den alınan rakamlara göre geçen yıl 1 doların satış fiyatı ortalama 1,46 YTL, alışı ise 1,446 YTL civarındaydı.

Bugün ise 1 doların satışı 1,288 iken alışı ise 1,278 civarında seyrediyor. Bu rakamlara göre geçen yıl 100 bin YTL ile dolar alan kişi bugün satmak istediğinde yaklaşık 12 bin 500 YTL zarar etmiş oldu.

Tüketicinin geçtiğimiz yıllarda ihtiyacını karşılamanın dışında iyi bir yatırım aracı olarak görüldüğü otomobil ise artık tamamen bu niteliğini kaybetti.
Banka faizlerinin düşmesiyle piyasaya oldukça fazla yeni otomobilin girmesi, ikinci el fiyatlarını her yıl düşürüyor.

Öyle ki geçen yıl 20 bin YTL'ye alınan bir otomobil bu yıl 18-19 bin YTL'ye ancak satılabiliyor. 100 bin YTL'ye göre hesap yapıldığında ise otomobilden kayıp 5-10 bin YTL arasında oluyor.

EMLAK, ARSA VE TAKSİ KAZANDIRIYOR

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası yetkilileri, ''İstanbul'da taksi plaka fiyatlarının 600-650 bin YTL arasında olduğunu duyduklarını ve her yıl fiyatların arttığını'' söyledi.

Ankara Umum Otomobilciler ve Şoförler Odası yetkilileri ise ''Ankara'da taksi plakası fiyatlarının 200-210 bin YTL arasında değiştiğini duyduklarını'' belirterek, taksi plakalarından kimsenin zarar etmediğini kaydetti. İstanbul ve Ankara'da taksi plakaları bazı kesimlerin yatırım aracı olarak kullanılıyor.

Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, konut ve arsa fiyatlarının son yıllarda önlenemez şekilde arttığını söyledi. Emlak ve arsadaki bu yükselişin yatırımcıların dikkatini çektiğini vurgulayan Çakır, ''Son yıllarda emlak ve arsa yeni yatırım aracı oldu.

Geçen yıl Konya olarak değerlendirildiğinde 100 bin YTL'ye alınan bir daire ya da arsa, bugün yatırımcısına 20 ile 30 bin YTL arasında kazandırdı.
100 bin YTL'ye alınan kaliteli bir dairenin aylık kirası 600 YTL civarında. Kira gelirine de kattığınızda yıllık 7,2 bin YTL dana kazanç anl***** geliyor'' dedi.

Önceden verimli topraklara sahip Konya'nın tarlalarının da eksi ilgiyi görmediğini belirten Çakır, ''Tarla fiyatları da düşüyor. Artık tarla da eskisi gibi kazandırmıyor'' diye konuştu.

AA
 

yatırımcı06

Acemi
Üye
Kıymetli dostlar. Dünya genelinde, yatırım, 60'lı yıllarda Fast Food, 70'li yıllarda gayrimenkul, 80'li yıllarda; ev elektroniği, 90'lı yıllarda; pcler,cep telefonları ve internet yatırımcılar için en iyi ve en karlı yatırım olmuştur. Günümüzde ise benim gördüğüm insanların sağlıklı ve uzun yaşama isteklerine karşılık verebilen ALTERNATİF TIP yöntemleri olmuştur. Bunların başında Termal tedavi üzerine kurulmuş 5 yıldızlı tatil köyü adı altında yapılanan, kat mülkiyeti verilen gayrimenkuller. 2008 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye'nin Termal Başkenti olan Afyonkarahisar ilindeki Gazlıgöl, Termal bir şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. İhsaniye Belediye Başkanı Halit AŞKAR ile bu konuda yaptığımız istişare sonucunda kendisinin de yatırımcılara tam destek verme sözünü aldık. Öncelikle yapılmakta olan projeler tek kelimeyle akla mantığa uygun. Şöyle ki bu gün devresini 8900 liradan alsak, 35 devre 1 daire ediyor, 8900'den 35 devre 311500TL ediyor. Bu 2012 Aralık ayında hizmete girecek ve hizmete açıldığında devrelerin şu anki piyasa durumuna göre devresi en az 20000TL ediyor. Dolayısıyla 311500TL'lık ve 2012 yılında tamamlanıp tesisini hizmete açacak olan bu projeden yaklaşık iki yılda karımız en az 388500TL oluyor. Tabiki kendi projemizi de yapılandırabileceğimiz, bölgede benim tespit ettiğim bir arazi var ki fiyatı da yaklaşık 2 milyon euro. Benim gibi yatırımcılara öğüdüm şu ki günümüzün en kısa zamanda en fazla gelir getirecek tek işi TERMAL PROJELERDE gizli...
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Reklam amaçlı yazı ve link içeren yorumlar onaylanmaz.
Üst Alt