Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi Mekan Artı'da

Tiyatro Artının yeni oyunu Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi Mayısta Mekan Artıda

İzleyen olmak hiç bu kadar rahatsız etmemişti Sadece izlemeye hazır olun... Katil miyiz?

Kanunlar Kurallar Kişisel haklar Özgürlükler Adalet kavramı Eşitlik Yaşama hakkı... Vatandaşlık hakları Düşünce özgürlüğü Demokrasi Medeniyet Barış

Yarattığımız bütün bu kavramların yaşamımıza etkisi nedir? Bizi daha medeni, yaşamı daha huzurlu ve sakin kılarken insan içinde dizginlenen dürtüler nelerdir? Tüm bu kavramların zaman zaman sadece kelimelerden ibaret olduğu düzen içinde adalete aykırı davranan suçlu, kişisel hakları görmezden gelenler gerici, özgürlük karşıtı olmak kabul edilemez olarak adlandırılırken, kimilerinin bastıramadığı güdüleri sadece televizyon haberlerinde mi ortaya çıkıyor? Beyaz ekranda işkence eden asker aslında bize ne kadar uzak yoksa değil mi? Acı vermek, can yakmak, canının yanması, yaralama, işkence etme, işkence görme, yok etme, öldürme, öldürülme, katil olma, maktul olma Medeni bir insanın yapmayacağı, yapmaması gereken, uzak durulması uzun yıllar boyunca öğrenilmiş, öğretilmiş davranışlar Ama gerçekten uzak mıyız? Aynadaki yüzün katil olma potansiyeli nedir? Birini öldürmek ne kadar mümkün? Yok etmek ne kadar zor? Peki insan neden yok eder?

Tiyatro Artının yeni oyunu Katletme Üzerine Bir Oyun Denemesi toplu katliamlardan yola çıkarak bireyin içindeki öldürme güdüsünü güç dengeleri üstünden irdeliyor. Oyunun yönetmeni Ufuk Tan Altunkaya Toplu katliamlardan yola çıkarak oluşturduğumuz bu projenin dramaturji aşamasında yok etme ve güç arasındaki dikkat çekici bağlantı çıkış noktamız oldu. Amacımız yeni teknikler deneyerek bunu daha etkileyici hale getirmekti. sözleriyle düşüncelerini belirtirken; oyunun bilimsel makalelerden yola çıkılarak oluşturulan metininde bireyin yok etme, öldürme, yok edilme biçimleri sahnede çeşitli denemelerle sunuluyor. Oyunda denenen sahneleme teknikleriyle insanlığın katletme eylemine karşı takındığı tavırların her birine seyirci de katılıyor. Bu oyunda izleyen olmak cesaret istiyor.

KATLETME ÜZERİNE BİR OYUN DENEMESİ

Kurgu: Tiyatro Artı

Konsept-Metin-Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya

Dramaturg: Ayşe Betül Altındal

Proje Sorumlusu: Tuğçe Kanbur

Oyuncular: Berrin Karabaş, Cansu Dağ, Efe Can Erdal, Filiz Polat, Murat Baykan, Özgür Özgencer, Tutku Erten, Utku Kara

Tarih: 8-21-28 Mayıs 2011
Seans1: 19.00
Seans2: 21.00

Ücretler
8 Mayıs 2011 Festival Gösterimi
Tam 15 tl. ind. 10 tl
21-28 Mayıs
Tam 25 tl. ind. 15 tl.

Yer: Mekan Artı
Üftade sok. 31/A Harbiye-İstanbul
Seyirci sayısı 20 kişi ile sınırlı olduğundan rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.
Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için
0212 224 57 56
Mekan.ARTI
 

Ekli dosyalar

  • KUBOD.jpg
    KUBOD.jpg
    11.5 KB · Bakış: 11
Üst Alt