• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kartingde Kategoriler

Okunuyor :
Kartingde Kategoriler

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Başlangıçta kullanacağınız araçlar 5,5-6 HP güç üretebilen 160 cc hacminde tek taraflı motorlara sahip. En fazla 75 km/s hıza ulaşabilseler de pist içinde bu hız ortalama 40-50 km/s. Türkiye'de profesyonel anlamda bu sporu yapmak istiyorsanız Türkiye Otomobil ve Motor Sporları Federasyonu'ndan lisans almanız gerekiyor. Bu alanda profesyonel yarışlar ise Tuzla Pisti, Körfez Pisti ve İzmir Pisti'nde yapılıyor. Bu tür yarışmalarda araçlar 120 km/s hıza ulaşabiliyorlar.

MİNİ KATEGORİ
Yaş sınırı 7-12 yaş arası
Ölçüler Dingil ağırlığı : 900m+/-5mm
Toplam uzunluk :1650mmm azami
Borular : 288 mm
Motor: Comer (s 60) tipi 60 cc iki zamanlı motor, ipli marş, ateşleme, santrifuj debriyaj, karbüratör, hava filtresi ve standary egzost susuturucusu ile donatılmış olarak kullanılabilir, bu parçalar üzerinde herhangi bir tadilat yapılamaz. Motor üzerinde izin verilen tek tadilat sıkıştırma oranının değiştirilebilmesidir.Tillostson HL 1660 B tipi Karbürötörün herhangi bir parçasını tadil etmek yasaktır. Sadece karbüratöre orijinal parçaları ile bakım yapılabilir.Motor üzerinde ki parçalar ancak orijinal yedek parçaları ile değiştirilerek bakım yapılabilir. Kullanılan parçalar üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak yasaktır.Karbüratörü nemden korumak için bir koruyucu herhangi bir iklim şartında kullanılabilir.Jantlar Jantlar tek veya iki parça alüminyum konstruksiyon veya alüminyum döküm olabilirler.Foryalar ayrı veya entegre olabilirler
Lastikler Vega ön 10x4.00-5.00-5Lastik hamuru : Vega standartKuru ve ıslak zeminde aynı lastik tipleri kullanılacaktır.
Ağırlık Go-kart,sürücü (kaskı ve malzemesi dahil) asgari 90 Kg. olmalıdır
Plakalar Mavi zemin üzerine beyaz numaralar yazılacaktır.

JUNIOR KATEGORİ


Yaş sınırı 13-15 yaş arası
Motor CIK tarafından onaylanmış, hava soğutmalı, tek silindirli, vites kutusuz, seri üretim motorlar kullanılmalıdır. Tüm "power valve" sistemleri yasaktır. Maksimum silindir hacmi 100 cc'dir. Kullanılacak " pistonport" motorlar aşağıda ki kurallara uygun olmalıdırlar. Silindir gömleği demir olmalıdırç (krom veya nikasil yasaktır.)Pistonun tüm ölçüleri CIK homologasyon fişine uygun olmalıdır. Her türlü kaplama yasaktır.Stroke asgari 46.0 mm azami 54.5 mm olmalı ve 100 cc vermelidir.CIK homologasyonuna uygun madde 42'de belirtilen toleranslar dahil maksimum 24 mm venturi çapına sahip, tek adet "WALBRO" marka, kelebek tipi karbüratörün kullanılması mecburidir.
Ateşleme sabitlenmiş ve zamanlaması değiştirilemez olmalıdır. Marka ve tipi homologasyon fişinde ki gibi olmalıdır. Egzost FMK veya CIK homologasyonu olmalıdır. Daha önce ki yıllarda homologe olup homologasyonu bitenlerde kullanılabilir.Debriyaj merkezkaç sistemi ile çalışır ve homolege edilmiş olmalı ve 6000 devir dakikadan önce devreye girmelidir. Ön ve yan krenajlar CIK tarafından homolege edilmiş olacaklardır.
Ağırlık Go-kart, sürücü, kaskı ve malzemesi dahil asgari 130 Kg. olmalıdır. Gokart yakıtsız asgari 60 Kg. olmalıdır.Jantlar Arka jantlarda maksimum 210 mm jant genişliğine izin verilmiştir.
Lastikleri Maxxis-SLD"ön: 10 x 4.50 - 5, arka: 11 x 7.10-5Islak zeminde izin verilen jant ebatları aynı kalmak şartı ile marka ve hamuru serbesttir.
Plakalar Kırmızı zemin üzerine beyaz rakamlarla olacaktır.

SÜPER KATEGORİ


Yaş sınırı 16 ve sonrası Motor Homologe edilmiş, doğal hava akımıyla soğutulan, madde 37'den 43'e kadar olan spesifikasyonlardara uygun motorlar.Tüm "power valve" sistemleri yasaktır.Kullanılacak motor 1 Rotary valve" tipi olacak aşağıda ki kurallara uygun olacaktır:-Maksimum silindir hacmi 100 cm3' dür-Ateşleme sistemi CIK kurallarına uygun olacaktır.-Madde 42'de tarif edilen 24 mm kelebek tipi karbüratörler kullanılmalıdır.-Her türlü enjeksiyon sistemi ve /veya benzin dışında ki türlü ürünün püskürtmesi yasaktır.Yatay krenajlar ve ön tamponlar mecburidir.
Ağırlık Go-kart, sürücü ve malzemesi asgari 140 Kg olmalıdır. Go-kartın yakıtsız asgari 60 Kg olmalıdır.Lastikler Bridgestone YGBÖn: 4.5/10.0-5 Arka: 7.1.11.8-5Islak zeminde izin verilen jant ebatları aynı kalmak şartı ile marka ve hamur serbesttir.
Plakalar Yarışma plakaları sarı zemin üzerine siyah rakkamla olacaktır.

kaynak
 
Üst Alt