Karnedeki zayıf notları nasıl konuşmalı?

Çocukları karne heyecanı sardı karnelerdeki kırıklar endişe başlattı.Peki bu noktada ailelerin çocuklarıyla nasıl iletişim kurması gerekiyor?

İlk ve ortaöğretimde okuyan yaklaşık 15 milyon öğrenci yarın karne heyecanı yaşayacak. Karnesinde zayıfı bulunan öğrencilerin suçlanmaması konusunda velileri uyaran uzmanlar, çocuklara karne yüzünden yapılan baskıların ömür boyu sürebilecek psikolojik rahatsızlıklara sebep olabileceğini söylüyor.

Bazı ebeveynlerin karne gününü bir hesap sorma günü olarak algılaması öğrencileri kara kara düşündürüyor. Selçuk Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi, Davranış Bilimleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Erişen, kötü karne için çocuklara kesinlikle şiddet uygulanmaması, suçlayıcı ve küçük düşürücü sözlerin sarf edilmemesi uyarısında bulundu. Erişen, "Notları beklenilenden düşük veya zayıf olan öğrencilerin aileleri bu dönemde dikkatli davranmalıdır." dedi. Bu dönemde öğrencilerin ailelerinden görebilecekleri olumsuz davranışlar sebebiyle depresyon, aşırı kaygı, korku, panik ve strese girebileceklerini ifade eden Erişen, "Öğrencilerin ruh sağlığında ileride giderilmesi güç problemler ortaya çıkabilir. Hatta bu sebeplerle intihara kalkışmalar, evden kaçma olayları yaşanabilir." diye konuştu.

Çocukların başarı ya da başarısızlığını etkileyen pek çok faktör bulunduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Erişen, başarıda aile içi iletişimin etkili olduğunu kaydetti.

Başarısızlığı, suçlamadan değerlendirin
(Zaman)
 
Yarın karnelerini alıyor çocuklar..

bizde karne günü diye bir şey kalmadı,

internetten çok önceden karnesini gördük..

berbat :angry:
 
Merhaba

Konu: Karnedeki zayıf notları nasıl konuşmalı?
Cevap: Konusmamali,olayi acil halletmeli

Care: Biraz RENKSIZ ispirto. Pamukla hafif dokunuslarla. Fazla olursa karton yuzeyini asindiriyor.Kalemin rengine dikkat.

Duvarda iziniz cikmamasi icin en iyisi bu...
Birakin konusma fasillarini,en iyisi halletmek.......
Kimse docent falan dinlemiyor.
Hele yardimci docent hic dinlemezler.
Siz beni dinleyin!
Halledin!..........
 
Evet Anne ve Babanın çocuklarıyla iletişimi son derece önemlidir. Genelde Anne ve Babalar kendi yapamadıklarını/Beceremediklerini çocuklarından isterler/beklerler. Niçin böyle bir davranış içerisine girerler derseniz bunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Ama en önemli sebebi, komşunun/akrabanın/yakın çevresinin çocuğunun başarısını kıskanması ve aynı başarıyı kendi çocuğundada görme arzusudur. Fakat hesaplayamadıkları ve göremedikleri veya görmek istemedikleri bir gerçek var oda, herkez okusa idi, saçımızı kim traş edecekti? musluğumuzu, arabamızı kim tamir edecekti? Birde yüzbinlerce Üniversite Mezunu okumuş insanların işsiz güçsüz dolaştığını da hatırlamalılar diye düşünüyorum..
 
Üst Alt