• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Kariyerizm: Kurumsal Kölelik

Okunuyor :
Kariyerizm: Kurumsal Kölelik

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
"Bir kurumsal firmayı, iyi işleyen büyük bir çiftliğe benzetebiliriz. Çünkü kurumun insanlardan beklentisi çiftliğin süt veren sığırlardan beklediği verim beklentisiyle aynıdır."

demiş sayın Cem Özüak siz neler düşünüyorsunuz bu konuda ?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sığırlar

Sığırlar (Bovinae), memeli hayvanların çift toynaklılar (Artiodactyla) takımının, boynuzlugiller (Bovidae) familyasına giren bir alt familya.

Çoğunlukla evcil olan, kaba ve hantal yapılı, kuyrukları püsküllü, boynuzlu büyükbaş hayvanlardır. Mideleri dört gözlü olup geviş getirirler. Üst çenelerinde kesici dişleri bulunmaz. Otları alt çenelerinin dişleriyle keserler. Boynuzları daimidir. Kırıldığında bir daha yeniden sürmez. Sığır (Bos taurus), Tibet sığırı (Bos grunniens), banteng (Bos javanicus), yaban sığırı (Bos gaurus) iyi bilinen türleridir.

Sığır kelimesi, halk arasında geniş manada geviş getiren, etinden, sütünden ve hizmet hayvanı olarak faydalanılan büyükbaş evcil hayvanlar için kullanılır. Dar manada ise, evcilleştirilen ve etinden, sütünden veya gücünden faydalanılan ve birçok soyu üretilen evcil boğa (Bos taurus)dır. Sığırın doğumundan altı aylığa kadar olan erkek ve dişi yavrularına buzağı; altı aylıktan bir yıllığa kadar olan erkek ve dişi yavrularına dana; altı aylıktan gebelik dönemine kadar dişilerine düve; altı aylıktan babalık dönemine kadar erkeklerine tosun; damızlık erkeğine boğa; yavrulayan dişiye inek; enenmiş erkeğine öküz denir.

Boğa damızlık olarak, öküz ise iş ve besi hayvanı olarak kullanılır. Ortalama 800 kg gelebilen öküz, 4500 kg'lık yükü rahatça çekebilir. Traktörün giremediği yerlerde ziraatın temel direğidir. Sığırların eti ve sütü insan için en iyi bir besin kaynağı olduğu gibi derisinden de gön ve kösele yapılır. Boynuz ve kemikleri sanayide, gübresi tarlalarda kullanılır. Yayıldıkları merayı at, keçi ve koyun gibi kuvvetten düşürmez, bilakis düzenli otlayarak ıslahını sağlarlar. Tibet'te olan hörgüçlü ve bol kıllısına Yak veya Tibet öküzü denir. Süt ve eti için ıslah edilmiş birçok sığır soyu vardır.

Kaynak : Sığırlar - Vikipedi

siz neler düşünüyorsunuz bu konuda ?
Düşünüyorum da " hem verimlilik beklenen hem de DÜŞÜNEN SIĞIRLAR " mıyız ki:)))İkisi bir arada olabilir mi....

Sağlıcakla kalınız...
 

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
Kariyerizm

İşi patrondan daha çok sahiplenmenin erdem sayıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Herkes tabi ki emeğinin hakkını almalı ve aldığı paranın da karşılığını vermeli ama günde dört saat çalışarak dünyanın şu andaki işleyişini devam ettirmek mümkünken günde oniki saat çalışmak niye? Aşk ve kölelik... Günümüzde bu iki durumda da görünmez prangalarla birilerine bağlıyız. Ya bir sevgiliye ya da efendiye... En kötüsü de efendiye derin bir aşkla bağlanmak! O durumda sadece bedenimizi değil ruhumuzu da teslim etmiş oluyoruz. İşte kariyer sevdası da böyle bir şey! Bir çeşit hastalık aslında bu! Adı da kariyerizm.


yazarın bu tanımlaması bana son derece uyuyor ama daha geniş bir açıdan baktığım zaman kazancın her zaman kendime olduğunu görüyorum.

Aslında bu kariyerizmin kapatalizmden doğan rahat yaşam lüksüne ulaşma aracı olduğunu düşünebiliriz. Eğer bir gün çoban olabiliceksem sığırlık konusunda iyi bir uzmanlık yapmam gerek galiba :)
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Konuya biraz espri ile karışık yaklaşıyorum...Tam bilemiyorum ancak,sanırım Sn.Cem Özüak,şu son yaşanan " SIĞIR ETİ DEĞER ARTIŞINDAN " önce söylemiştir bu düşüncesini...Sğırların değeri aldı başını gidiyor...Bizler ise değer kaybediyoruz git gide...

Bir de son dönem çobanları genellikle " sığırlık evresinden " geçmeden direkt çoban oluyorlar...Örnek mi bu akşamki mesajlarda saklı sanırım...

Sağlıcakla kalınız....
 

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
Merdivenleri koşarak çıkanların atladıkları her basamak için geriye döndükleri her zaman görülen bir durumdur. Reel sektör bu kanunu çok iyi bilir ve kendi içindeki hiyerarşisini uygular.

Bize gelince eh sığırında ithali gelip te değerlendi bakalım bu sezon bizim patronların transferleri nasıl olacak =)
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merdivenleri koşarak çıkanların atladıkları her basamak için geriye döndükleri her zaman görülen bir durumdur. Reel sektör bu kanunu çok iyi bilir ve kendi içindeki hiyerarşisini uygular.

Bize gelince eh sığırında ithali gelip te değerlendi bakalım bu sezon bizim patronların transferleri nasıl olacak =)
Merhaba,

:)))))) Bak son cümle konunun anlam ve önemi değil mi...Neyse geçmişte özellikle dediğiniz gibi reel sektörde hiyerarşik düzen belliydi...Ancak sanırım şu an için bu da sorgulanması gereken bir durum...Eskisi gibi değil yani...Tabii ki bunu söylerken direkt patronluk için söylüyorum,yoksa yönetici bazında değil...

Ancak yine de yazarın düşüncesine katıldığımı belirtmek isterim...

Sağlıcakla kalınız...
 
Üst Alt